دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / کمر درد / لیزرتراپی ستون فقرات چیست و چه مزایایی دارد؟

لیزرتراپی ستون فقرات چیست و چه مزایایی دارد؟

کمر درد، یک مشکل رایج است که اکثر افراد در نقطه ای از زندگی با آن مواجه می شوند. دردی که از تورم، فشار یا صدمه به مفاصل، رباط ها و ماهیچه های کمر ناشی می شود، می تواند به شکل خفیف، ناگهانی و یا شدید باشند. لیزردرمانی یک روش درمانی غیرتهاجمی است که با استفاده از پرتوهای شدید نور با طول موج‌های خاص، به کاهش درد ناشی از آسیب‌دیدگی‌های ستون فقرات کمک می‌کند. هنگامی که از کاربردهای درمانی لیزر در عرصه پزشکی بحث می‌شود، غالباً لیزر را با عنوان لیزر سرد، لیزردرمانی با شدت پایین (LLLT) یا لیزردرمانی پرتوان (HPLT) بیان می‌کنند. در روش لیزردرمانی از امواج نور قرمز و مادون قرمز (نزدیک به قرمز) در محل زخم‌ها و آسیب‌دیدگی‌ها استفاده می‌شود تا بافت‌های نرم در این نواحی را ترمیم کند و بهبود ببخشد.

همچنین خاصیت این لیزر موجب تسکین دردهای حاد و مزمن در مواضع آسیب‌دیده می‌شود.هنگامی که امواج نوری دارای طول موج‌های معین به نواحی خاصی از بدن تابیده می‌شود، یک سری تغییرات فیزیولوژیکی در سلول‌های این ناحیه اتفاق می‌افتد. این فرایند اصطلاحاً با عنوان فوتوبایومدولاسیون شناخته می‌شود. لیزرهایی که خاصیت درمانی دارند بر خلاف لیزرهای جراحی، با ملایمت و بدون آنکه آسیبی به سلول‌های پوست وارد کنند یا هرگونه درد و ناراحتی برای بیمار ایجاد کنند، از پوست عبور می‌کنند. در این روش، پرتو لیزر، بسته به گستردگی محل و شدت درد، بین 30 ثانیه تا چند دقیقه به منطقه مورد نظر فرستاده شده و به عمق بافت نفوذ می‌کند. اشعه لیزر، سلول‌های بدن را تحریک و وادار به واکنش و عکس العمل نموده و منجر به افزایش سطوح انرژی در این سلولها می‌شود. این افزایش سطوح انرژی به نوبه خود، موجب سرعت بخشیدن به روند بهبود آنها خواهد شد.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان، می‌توانید با روشهای درمان بدون جراحی، مانند بکارگیری لیزر تراپی ، به رفع و بهبود اغلب دردها مانند دردهای ناشی از دیسک کمر و گردن بپردازید و کیفیت زندگیتان را ارتقا داده توانایی های خود را در انجام کارها و فعالیت های روزمره، که به هر دلیل دچار اشکال شده اند؛ افزایش دهید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

مزایای لیزرتراپی ستون فقرات

لیزردرمانی با سرعت فزاینده‌ای توسط بیمارانی که به دنبال راهکارهای مؤثری برای تسکین درد خود هستند، مورد استقبال قرار گرفته است. در ادامه تعدادی از مزایای لیزر در فیزیوتراپی آورده شده است:

  1. دوره درمان را کاهش دهد؛ زیرا سرعت رشد و تکثیر سلول‌های سالم را بیشتر می‌کند.
  2. علائم درد را به طور ایمن و بی‌خطر، برطرف کند؛ زیرا فعالیت متابولیکی سلول‌ها را افزایش می‌دهد.
  3. در تسکین دردهای حاد تأثیر داشته باشد؛ زیرا ورم ناشی از کبودی، خون‌مردگی و التهاب را کاهش می‌دهد.
  4. به افزایش جریان خون در سلول‌های نواحی آسیب‌دیده کمک کند.
  5. احتمال شکل‌گیری جای زخم در محل جراحی‌ها، بریدگی‌ها، سوختگی‌ها و سایر جراحت‌ها را به حداقل برساند.
  6. تحقیقات نشان داده است که احتمال بروز عوارض جانبی ناشی از لیزر بسیار ناچیز است.
  7. می‌تواند همراه با سایر روش‌های درمانی از قبیل فیزیوتراپی، طب سوزنی، ماساژدرمانی و غیره مورد استفاده قرار گیرد.
لیزرتراپی ستون فقرات

انواع لیزر درمانی کمر

لیزر کم توان

معالجه با لیزر سرد برای درمان درد کمر خاصیت فوق العاده ای دارد که به‌تازگی مورد تأیید قرار گرفته است. درمان با لیزرسرد به معنای استفاده ازپرتو لیزر با شدت کم و عمل دیسک کمر با لیزر برای کاهش دردها و تکنیکی منحصر به فرد برای درمان آسیب‌ها و صدمات وارد آمده به بدن می‌باشد و به علت کم بودن شدت آن، لیزر کم توان هم نامیده می‌شود.

لیزر پرتوان

لیزرتراپی با لیزرپر توان ، تخصصی تر از لیزرهای سرد بوده و استفاده از آن بایستی به جا و با دقت بیشتری صورت گیرد. به‌نوبه خود تأثیرات درمانی این نوع لیزرها نیز سریعتر و بیشتر از لیزرهای سرد می‌باشد.

نحوه لیزرتراپی ستون فقرات چیست و چه مزایایی دارد؟

در لیزر درمانی، دستگاه لیزر طی مدت زمان مشخصی در کنار بدن یا مستقیماً روی بدن بیمار قرار داده می شود. چنانچه دستگاه لیزر مستقیماً روی بدن بیمار قرار داده شود ورقه کوچکی برای ایجاد فاصله ای در حدود 2 میلی متر بین لیزر و سطح پوست گذاشته می شود. نور لیزر با طول موج خاصی به ناحیه مورد نظر تابانده شده و ضربه می زند. دوز و مدت زمان تابش لیزر، نرخ پالس و طول موج توسط پزشک مشخص می شود. معمولاً افراد در طی فرایند لیزرتراپی هیچگونه احساسی ندارند. قبل از لیزردرمانی پوست ناحیه مورد نظر تمیز و تراشیده می شود و هنگام انجام آن بیمار و پزشک باید عینک ایمنی به چشم داشته باشند تا نور لیزر به چشم آنها آسیبی نزند. لیزرتراپی معمولاً بین ده تا بیست دقیقه طول می کشد. برای درمان بیماری های مزمن باید دو تا سه بار در هفته از لیزردرمانی استفاده کرد؛ اما برای بیماری های حاد باید هر روز تحت درمان باشید.

موارد منع کاربرد لیزرتراپی

تعداد جلسات لیزرتراپی ستون فقرات

این به ماهیت عارضه مورد درمان بستگی دارد. برای بعضی از بیماری‌ها ممکن است 1 تا 6 جلسه لیزر درمانی کافی باشد؛ اما عوارضی که حالت مزمن دارند ممکن است به 10 تا 15 جلسه (بیشتر) لیزر درمانی نیاز داشته باشد.

آدرس اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

هزینه لیزر درمانی

همانطور که اشاره شد جلسات انجام دادن لیزر پرتوان در افراد مختلف است. تعیین هزینه هر جلسه لیزر درمانی به طور دقیق امکانپذیر نیست و این میزان بعد از مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی و بررسی وضعیت بیمار توسط فیزیوتراپیست صورت می گیرد. پزشک با توجه به تعداد جلسات مورد نیاز و طول درمان، این هزینه را مشخص می کند.

عوارض لیزر تراپی کمر

پس از تائید این روش توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، بیش از یک میلیون نفر تحت درمان با آن قرار گرفته‌اند که تا به ‌حال هیچ گزارشی مبتنی بر وجود عوارض جانبی وجود نداشته است. ممکن است پس از گذشت یک روز از لیزر تراپی مقداری سفتی در عضلات را به همراه داشته باشد که این موضوع باعث ایجاد درد یا حس بدی در بیمار نخواهد شد.

از روش درمانی تراکشن و کشش ستون فقرات گردنی می‌توان برای بهبود دامنه‌ حرکتی، قبل یا بعد از انجام درمان دستی توسط متخصص طب فیزیکی استفاده کرد. این روش توسط دکتر سلمان فلاح قابل انجام است. لطفا جهت ارتباط با کلینیک طب فیزیکی دکتر فلاح در اصفهان ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ، با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 91011414 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علائم التهاب تاندون آشیلعلائم التهاب تاندون آشیل

تاندون آشیل بزرگترین و قویترین تاندون در بدن انسان است. تاندون ها طناب های طولانی و سخت از بافت هایی هستند که ماهیچه را به استخوان وصل می کنند ... ادامه مطلب

سوزش و درد انگشت شست پا نشانه چیست؟سوزش و درد انگشت شست پا نشانه چیست؟

انگشتان پا به علل مختلف می‌ توانند در معرض آسیب قرار گیرند. در این میان انگشت شست پا بیشتر از سایر انگشتان ممکن است دچار درد و ناراحتی شود. در این بخش به علل و روش های درمان سوزش و درد انگشت شست پا پرداخته ایم. ... ادامه مطلب

مهمترین نکات در تهیه کمربند طبی یا بریس کمرمهمترین نکات در تهیه کمربند طبی یا بریس کمر

کمردرد دلایل مختلفی دارد که از آن جمله می‌توان به آسیب‌دیدگی ورزشی قدیمی، ساییدگی شدید ناشی از کار بدنی یا فرآیند طبیعی بالا رفتن سن اشاره کرد. کمردرد، صرف نظر از دلیل آن، زندگی را دشوار می‌کند. حمایت از ساختار کمر و محافظت از آن روش بهتری برای مدیریت کمردرد است. ... ادامه مطلب

تزریق بوتولینیوم توکسین (بوتاکس) در درمان اسپاسم و اسپاستیسیتی عضلاتتزریق بوتولینیوم توکسین (بوتاکس) در درمان اسپاسم و اسپاستیسیتی عضلات

در بسیاری از موارد که درد ناشی از اسپاسم عضلانی است، مانند اسپاسم ناشی از ام اس، تزریق بوتاکس می توانند اسپاسم را در منشأ آن متوقف کنند. ... ادامه مطلب