دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / زانو / مؤثرترین راه های درمان بورسیت زانو در کلینیک طب فیزیکی

مؤثرترین راه های درمان بورسیت زانو در کلینیک طب فیزیکی

زانو بزرگترین مفصل در بدن ما است که وزن بدن را بر روی خود تحمل می‌کند. به دلیل آن که ما از مفصل زانوی خود استفاده‌ ی بسیار زیادی می‌کنیم، این مفصل به شدت در معرض آسیب‌ دیدگی یا ابتلا به اختلالات و بیماری‌های مخلف است. بورس‌ها کیسه‌هایی کوچک و پر از مایع هستند که بین ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و استخوان‌های مجاور مفاصل قرار می‌گیرند و حرکات آنها را تسهیل می‌کنند. در بیماری بورسیت (Bursitis)، بورس‌ها و یا کیسه‌های سینوویال (Bursa or Synovial bursa) ملتهب و دردناک می‌شوند. معمولاً شانه‌ها، آرنج‌ها و مفصل ران بیش‌تر از نقاط دیگر بدن درگیر این بیماری می‌شوند؛ ولی زانوها، پاشنه و قسمت پایه‌ ی انگشت بزرگ پا هم می‌تواند دچار بورسیت شود. این مشکل معمولاً در مجاورت مفاصلی رخ می‌دهد که به صورت مرتب یک نوع حرکت خاص را تکرار می‌کنند. بورسیت از عارضه هایی است که باید درمان شود؛ زیرا در صورت سهل انگاری، احتمال دارد مایع درون بورس عفونی شود. عفونت ایجاد شده میتواند توسط جریان خون در سیستم بدن گردش یافته و با نادیده گرفتن این عارضه کوچک ممکن است سلامت فرد کاملاً مورد تهدید قرار بگیرد. این عارضه موجب محدود شدن حرکات زانو شده و عملکرد حرکتی زانو را تحت تأثیر قرار می دهد، به همین دلیل فیزیوتراپی یکی از روش های کمک کننده در بهبود حرکات زانو و کاهش عوارض ناشی از این آسیب است. ورزش درمانی، لیزر درمانی، مگنت تراپی و ... از جمله روش های مؤثر در درمان بورسیت زانو در کلینیک طب فیزیکی هستند.

برای درمان آسیب های زانو، از جمله بورسیت زانو و آسیب رباط صلیبی ، از روشهای غیر جراحی متعددی با نتایج بسیار درخشان استفاده می شود که توسط دکتر سلمان فلاح، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در اصفهان قابل انجام است. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

علت بورسیت زانو

بورسیت زانو ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود:

عوامل خطر بورسیت زانو

بورسیت زانو یک عارضه شایع است؛ اما عوامل زیر احتمال ایجاد این اختلال دردناک در زانو را افزایش می‌دهد:

درمان بورسیت زانو

علائم بورسیت زانو

علائم و نشانه‌های بورسیت زانو بسیار متفاوت است و به این که کدام بورس آسیب دیده باشد و همچنین به علت دقیق تورم آن بستگی دارد. عموماً ممکن است قسمت آسیب دیده زانو در زمانی که تحت فشار قرار می‌گیرد گرم شده و زانو خشک و متورم شود. همچنین ممکن است شما در حال حرکت یا در حال استراحت درد داشته باشید. ضربه شدید به زانو می‌تواند باعث ایجاد سریع علائم شود؛ اما در بیشتر موارد بورسیت زانو به دلیل ضربات مکرر ایجاد می‌شود. در مشاغلی که از زانو زیاد استفاده می‌شود، معمولاً علائم به تدریج شکل گرفته و به مرور زمان شدیدتر می‌شوند.

انواع بورسیت زانو

تشخیص بورسیت زانو

پزشکان اغلب با سابقه پزشکی بیمار و معاینه فیزیکی می‌تواند بورسیت زانو را تشخیص دهد.

تست تصویربرداری

برای کمک به رد آسیب‌هایی که می‌توانند علائمی مشابه با بیماری بورسیت ایجاد کنند، پزشک یک یا چند مورد از آزمایش‌های تصویربرداری زیر را در نظر می‌گیرد:

اشعه ایکس

این مورد برای بررسی مشکل استخوانی یا آرتریت مفید و کاربردی است.

ام آر آی

در این روش از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی قوی برای تولید تصاویر دقیق از ساختارهای بدن استفاده می‌کنند. این فناوری بافت‌های نرم مانند بورس را مشخص می‌کند.

سونوگرافی

با استفاده از امواج صوتی برای تولید تصاویر به پزشک کمک می‌کند تا تورم در بورس آسیب‌دیده را بهتر مشاهده کند.

تخلیه با سوزن

اگر پزشک به عفونت یا نقرس در بورس شک کند، ممکن است با وارد کردن یک سوزن در ناحیه آسیب‌دیده و تخلیه مقداری از مایع، آزمایشات لازم را انجام دهند، این روش می‌تواند به عنوان درمان استفاده شود.

پیشگیری از بورسیت زانو

اگرچه در تمام موارد نمی توان از بروز بورسیت پیشگیری نمود، با رعایت نکات زیر می توان خطر عود یا بدتر شدن التهاب را کاهش داد:

مؤثرترین راه های درمان بورسیت زانو در کلینیک طب فیزیکی

تعداد زیادی از افرادی که دچار بورسیت زانو هستند طی مدت چند هفته رو به بهبودی خواهد رفت. برنامه درمان در کلینیک طب فیزیکی شامل موارد زیر است:

در کنار فیزیوتراپی از داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب برای کمک به تسکین درد و التهاب استفاده می‌شود. در صورتی که بورس عفونی شده باشد یا آن که علائم و نشانه‌های شما مدت زیادی باقی بماند پزشک آسپیراسیون پوست را پیشنهاد خواهد داد و سپس به تزریق استروئید و داروی بی حسی موضعی خواهد پرداخت. در صورتی که بورس عفونت کرده باشد شما به داروهای آنتی بیوتیک نیز نیاز خواهید داشت.

شاک ویوتراپی

در مواردی که درد زانو ناشی از التهاب تاندون‌ها است، شاک ویوتراپی (ESWT) به طور تضمینی موجب تسکین درد زانو در طولانی مدت می‌شود. در روش شاک‌ویو‌تراپی، امواج صوتی پرانرژی و متمرکز شده با زانو فرستاده می‌شوند و موجب بروز آسیب‌های میکروسکوپی در بافت‌ها می‌شوند. این کار موجب تحریک بدن برای ایجاد مویرگ‌های بیشتر و آغاز روند بازسازی و ترمیم بافت می‌شود و جریان خون و اکسیژن رسانی به ناحیه آسیب‌دیده نیز افزایش پیدا می‌کند.

لیزرتراپی

درمان با لیزر سرد برای بیمارانی به کار می‌رود که به دنبال راه جایگزینی برای جراحی به منظور کاهش درد و تورم زانو و بهبود کارایی آن هستند. لیزردرمانی ( لیزرتراپی ) با کاهش التهاب در غشای سیناویوم زانو و کاهش تحریک شاخه‌های عصبی، موجب تسکین یا از بین رفتن کامل درد زانو می‌شود. علاوه بر این، درمان‌های فیزیوتراپی که همراه با لیزرتراپی انجام می‌شوند، موجب تقویت رباط‌ها و عضلات اطراف زانو شده و در نتیجه فشار کمتری به مفصل زانو وارد می‌شود.

مگنت‌تراپی

معمولاً درمان مؤثر درد زانو با انجام ترکیبی از چند روش درمانی انجام می‌شود. مگنت‌تراپی یکی از روش‌های درمانی بسیار مؤثر و موفقیت آمیز در رفع درد زانو است. البته قبل از انجام این روش درمانی شما باید تحت معاینه و ارزیابی کاکل پزشکی قرار بگیرید تا مطمئن شوید که درد زانوی شما بر اثر وجود مشکل جدی دیگری نیست.

اوزون‌تراپی

در افراد مبتلا به آرتروز زانو ، تزریق اوزون در زانو موجب کاهش درد و بهبود کارایی و عملکرد مفصل زانو و در نتیجه بالا بردن کیفیت زندگی بیمار می‌شود. با تزریق اوزون همچنین می‌توان لزوم انجام جراحی تعویض مفصل زانو را به تعویق انداخت. برای پزشکان، تزریق اوزون راه مناسبی برای کاهش و کنترل درد بیمار می‌باشد.

PRP

تزریق PRP یا همان پلاکت غنی از پلاسما، یک روش درمانی انقلابی و نوین برای تسکین درد زانو و درمان آسیب‌های مزمن اسکلتی-عضلانی است. تزریق PRP موجب کاهش درد و تسریع روند ریکاوری و بازسازی بافت‌ها می‌شود و در مقایسه با روش جراحی هزینه‌ی پایین‌تر و خطرات بسیار کمتری دارد.

ماساژتراپی

متخصصین طب فیزیکی در هنگام انجام ماساژتراپی و درمان دستی، با توجه به شرایط خاص هر بیمار، فشار متناسبی با دست خود بر بدن بیمار وارد می‌کنند و از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌کنند، بنابراین برنامه‌ی ماساژ درمانی هر بیمار به طور اختصاصی برای او طراحی می‌شود. به همین دلیل است که انجام ماساژ درمانی توسط متخصص طب فیزیکی می‌تواند برای تسکین درد زانو مفید باشد.

فیزیوتراپی و ورزش

انجام فیزیوتراپی و ورزش می‌تواند زانوی شما را به بالاترین میزان کارایی ممکن بازگرداند. هر یک از بیماران با توجه به شرایط خاصی که دارند، در برنامه‌ی درمانی خود دارای نیازمندی‌ها و اهداف متفاوتی هستند، بنابراین چگونگی اجرای فیزیوتراپی و تجویز برنامه‌ی ورزشی، برای هر یک از بیماران متفاوت است. با این حال، اغلب برنامه‌های فیزیوتراپی و ورزش دارای خصوصیات مشترکی هستند، از جمله:

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

استفاده از بریس (زانوبند) و آتل

استفاده از بریس (زانوبند طبی) و آتل بندی زانو، یکی دیگر از روشهایی است که به کار می‌گیرند. استفاده از بریس و زانوبند‌های مخصوص می‌تواند راستای قرار گیری پا و مفصل زانو را اصلاح کند و فشار وارد شده به مفصل زانو را کاهش دهد. استفاده از بریس یا زانوبند همچنین موجب افزایش ثبات و پایداری در مفصل زانو شده از خالی کردن زانو در حین انجام فعالیت‌های روزانه جلوگیری می‌کند. مؤثرترین و مناسب‌ترین بریس، همان نوعی است که متخصص طب فیزیکی برای شما انتخاب می‌کند و اندازه یا تنظیمات آن را متناسب با زانوی شما تغییر می‌دهد. ممکن است از سایر ابزارهای حمایت زانو مانند عصا، کفش و کفی طبی و زانوبندهای کشی زانو نیز استفاده شود.

اصلاح سبک و عادات زندگی

توصیه‌های مربوط به اصلاح سبک زندگی شامل کاهش وزن و اصلاح فعالیت‌هایی می‌شود که موجب شدید‌تر شدن درد زانو می‌شوند.

درمان شانه درد با توجه به علت ایجاد آن و همچنین میزان و نوع آسیب‌دیدگی شانه متفاوت است. متخصصین طب فیزیکی انواع دردهای شانه را بدون جراحی و با بکارگیری روشهای کم تهاجمی مانند فیزیوتراپی شانه بهبود بخشیده و درمان می‌نماید. شما می‌توانید برای بهره مندی از این روشها به کلینیک طب فیزیکی و توان بخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان مراجعه نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 91011414 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
روماتیسم ستون فقرات (اسپوندلیت آنکیلوزان) چیست؟روماتیسم ستون فقرات (اسپوندلیت آنکیلوزان) چیست؟

اسپوندیلیت آنکیلوزان یا روماتیسم ستون فقرات، یک بیماری التهابی است که با گذشت زمان، سبب اتصال برخی از استخوان های کوچک ستون فقرات به یکدیگر می گردد. ایجاد اتصال میان مهره ها، منجر به کاهش انعطاف پذیری ستون فقرات و خمیدگی آن به سمت جلو می شود. در این بخش به معرفی این بیماری پرداخته ایم. ... ادامه مطلب

تزریق استروئید اپیدورال (ESI) برای درمان و کاهش درد کمر و گردنتزریق استروئید اپیدورال (ESI) برای درمان و کاهش درد کمر و گردن

تزریق استروئید اپیدورال شامل یک عامل بیحس کننده و یک کورتیکواستروئید برای کاهش درد عصبی ناشی از فشردگی عصب نخاعی استفاده می شود. همچنین میتوان از این روش برای درمان درد گرفتگی عصب گردن به بازو، درد پشت به قفسه سینه ، یا کمر تا ساق استفاده کرد ... ادامه مطلب

درمان دردهای ستون فقرات با روش تراکشن یا کشش ستون فقراتدرمان دردهای ستون فقرات با روش تراکشن یا کشش ستون فقرات

تراکشن باعث می‌ شود تا دیگر روش‌ های درمانی اثر بیشتری داشته و فرایند بهبودی بدن به نحو بهتری انجام شود. در ترکشن، نیروی وارد شده به ستون فقرات از طریق جاذبه‌ ی زمین برداشته شده و ستون فقرات کشیده می‌ شود. ... ادامه مطلب

روش انجام و کاربرد اورتوکین تراپیروش انجام و کاربرد اورتوکین تراپی

اورتوکین تراپی در واقع نوعی تزریق اتولوگ از خون است که با کنترل کردن و بالا بردن مکانیزم های دفاعی طبیعی بدن علیه التهاب ایجاد شده ، سبب کاهش درد و بهبود عملکرد در مفصل آسیب دیده می شود . ... ادامه مطلب