دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / خدمات در مطب / روشهای درمانی ام اس در کلینیک طب فیزیکی

روشهای درمانی ام اس در کلینیک طب فیزیکی

مالتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری مزمن، معمولاً پیشرونده است که در درجه اول جوانان را درگیر می‌کند. تقریباً 2.5 میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری ام اس مبتلا شده‌اند. اگرچه هیچ درمان شناخته شده‌ای برای این بیماری وجود ندارد اما با مدیریت و توانبخشی پزشکی می‌توان آن را با موفقیت کنترل کرد. درمانگران طب فیزیکی به افراد مبتلا به ام اس کمک می‌کنند تا قدرت، انعطاف پذیری و آمادگی عمومی خود را بازیابی کرده و حفظ کنند و زندگی فعال و پرباری داشته باشند.

مالتیپل اسکلروزیس Multiple Sclerosis:

مالتیپل اسکلروزیس یک بیماری است که شامل از دست دادن میلین می‌شود. میلین ماده‌ای که اعصاب سیستم عصبی مرکزی بدن را می‌پوشاند و از آن محافظت می‌کند. بدون میلین، اعصاب نمی‌توانند به درستی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. اگرچه ام اس به ندرت کشنده است اما عوارض آن می‌تواند شدید باشد، از جمله مشکلات تنفسی، آسیب ناشی از زمین خوردن و عدم تحرک عمومی. با حمایت پزشکی مناسب و طب فیزیکی، می‌توان روند بیماری را کنترل کرد و حرکت را بهبود بخشید و حفظ کرد.

در مبتلایان به بیماری ام اس، دکتر سلمان فلاح متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در اصفهان با بررسی وضعیت، حرکت و عملکرد بیمار متوجه می‌شوند که عملکرد بیمار ممکن است با خستگی، درد یا عوامل دیگر محدود شود. لذا یک برنامه شخصی تنظیم کرده که به راحتی در خانه انجام شود و با بهبودی بیمار توام باشد. درمان چندرشته‌ای برای بیماران ام اس منجر به اثرات مثبت می‌شود. لطفا جهت ارتباط با کلینیک دکتر فلاح ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

علائم و نشانه‌ها:

ام اس منجر به علائم و نشانه‌های متعددی می‌شود که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مدیریت پزشکی این بیماری می‌تواند بسیاری از علائم اما نه همه آن‌ها را بهبود بخشد. از آن‌جا که بیماری ام اس بر روی هر فرد متفاوت است، ممکن است افراد علائم و نشانه‌های مشابهی را نسبت به فرد دیگری با همان نوع ام اس تجربه کنند.

روشهای درمانی ام اس در کلینیک طب فیزیکی

علائم نوسانی:

علائم بیماری ام اس می‌توانند بیایند و بروند و بیماری به بهبودی برسد. هنگامی که بیماری عود پیدا می‌کند، علائم می‌تواند از نظر مدت و شدت متفاوت باشد. گرم شدن بیش از حد می‌تواند به عود بیماری کمک کند، مانند ورزش و در هوای گرم. یک عود شدید ممکن است نیاز به بستری شدن داشته باشد اما علائم خفیف‌تر ممکن است با دارو در خانه کنترل شود. پس از وقوع عود، علائم دوباره برطرف می‌شوند اما ممکن است باعث از بین رفتن جزئی عملکرد شوند. برخی از افراد به خوبی از عود بهبود می‌یابند اما برخی دیگر ممکن است سطح بالاتری از ناتوانی را تجربه کنند.

تشخیص ام اس:

در صورت مشاهده سه معیار زیر بیماری ام اس تشخیص داده می‌شود:

  1. شواهد بالینی یا MRI در مورد آسیب سیستم عصبی مرکزی در 2 قسمت مختلف بدن (یعنی علائم در بازوها و پاها، احساسات و مهارت‌های حرکتی، بینایی و گفتاری)
  2. شواهد بالینی یا MRI از آسیب اخیر مغز، نخاع یا عصب بینایی که در نقاط مختلف زمانی رخ داده است یا یافته‌های غیر طبیعی در مایع مغزی-نخاعی که از طریق سوراخ کمری به دست می‌آید
  3. غیر محتمل کردن شرایطی که ممکن است علائم مشابهی مانند سکته مغزی، تومور یا سایر بیماری‌های عصبی پیشرونده داشته باشد

طب فیزیکی و فیزیوتراپی:

فیزیوتراپی نقش اساسی در فعال نگه داشتن بیمار مبتلا به ام اس در جامعه دارد. اهداف فیزیوتراپی عبارت‌اند از:

درمان:

ورزش درمانی از اصلی ترین پایه های توانبخشی است. از این روش درمانی می‌توان برای کنترل یا بهبود بسیاری از دردها و آسیب های اندام استفاده نمود. شما می‌توانید برای دریافت برنامه ورزشی - درمانی مناسب عارضه خود، به کلینیک توانبخشی و طب فیزیکی دکتر سلامان فلاح در اصفهان مراجعه نمایید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 91011414 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تزریق اپیدورال تحت گاید سونوگرافی چیست و به چه علت انجام میشود؟تزریق اپیدورال تحت گاید سونوگرافی چیست و به چه علت انجام میشود؟

فضای اپیدروال در خارج از غشای دورال یا سخت شامه قرار دارد. به تزریق دارو به فضای اپیدروال ستون فقرات، تزریق اپیدورال می گویند.این روش امروزه به‌ عنوان جزئی پذیرفته شده از درمان پارگی دیسک کمر و گردن و تنگ شدن کانال نخاعی مطرح است. ... ادامه مطلب

ورزش برای درمان گرفتگی گردنورزش برای درمان گرفتگی گردن

گرفتگی یا اسپاسم گردن زمانی رخ می‌ دهد که ماهیچه‌ های گردن فرد به طور غیرارادی منقبض شوند.اسپاسم گردن می‌تواند بسیار دردناک باشد و ممکن است باعث سردرد یا سرگیجه شود.خوشبختانه، فرد معمولاً می‌ تواند اسپاسم گردن را با ورزش و درمان‌ های خانگی درمان کند. ... ادامه مطلب

انگشت چکشی چه عارضه ای است و چگونه درمان می شود؟انگشت چکشی چه عارضه ای است و چگونه درمان می شود؟

انگشت چکشی تغییر شکل انگشتان دوم، سوم یا چهارم پا است. در این حالت، انگشت پا در مفصل وسط خم می‌ شود، به طوری که شبیه چکش است. در ابتدا انگشتان چکشی انعطاف پذیر هستند و با اقدامات ساده قابل اصلاح هستند اما در صورت عدم درمان می‌ توانند ثابت شده و نیاز به جراحی داشته باشند. ... ادامه مطلب

ضعف دست در اثر نوروپاتی عصب اولنار مچ دستضعف دست در اثر نوروپاتی عصب اولنار مچ دست

عصب اولنار یکی از سه عصب اصلی بازو است. گیر افتادن عصب اولنار زمانی اتفاق می افتد که عصب اولنار در بازو فشرده یا تحریک می شود. ... ادامه مطلب