دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / خدمات در مطب / ارزیابی و آنالیز ساختار قامتی

ارزیابی و آنالیز ساختار قامتی

امروزه و در دنیای کنونی، بواسطه ی شیوع ناهنجاری های بدنی اسکلتی، عضلانی ناشی از سبک زندگی و عادات نادرست و غلط، اصلاح ساختار قامتی موضوعی است که مردم تمایل دارند در مورد آن آگاه شوند.
آنالیز ساختار قامتی یکی از مهمترین موضوعات در بحث سلامت است. ناهنجاری‌های ساختار قامتی علاوه بر اینکه سلامت جسمانی فرد را تحت تاثیر قرارداده بر عملکرد ورزشی افراد نیز تاثیر زیادی دارد. وجود ناهنجاری در قامت موجب بروزبیماری ها و جلوگیری از زندگی سالم می‌شود. دستگاه آنالیز ساختار قامتی جهت سنجش و ارزیابی انحرافات اسکلتی بدن از جمله شانه‌ها،گردن، لوردوزیس،انحراف پا و ...ساخته شده است.
به کمک این دستگاه می‌توان با تشخیص به موقع درمان راتجویز کرد. آنالیز به وسیله مشخص کردن جایگاه مفاصل و ارزیابی کامپیوتری تصاویر بهروش فوتوگرامتری صورت می‌گیرد.

ساختار قامتی چیست؟

بدن انسان از واحدهای مختلفی تشکیل شده است که با توجه به بحث حاضر ما دستگاه اسکلتی، دستگاه عضلانی و دستگاه عصبی از مهمترین آنها می باشند.
هر یک از افراد به منظور داشتن یک ساختار قامتی مناسب لازم است از دستگاه اسکلتی، عضلانی و عصبی بدون نقص و هماهنگ با یکدیگر برخوردار باشد. به این معنی که هر یک از واحدهای ذکر شده نقش و عملکرد خود را به درستی ایفا کنند و این کار را با یکپارچگی کامل نسبت به یکدیگر به اجرا درآورند. یقینا بروز نقص و اختلال در هر یک از این موارد منجر به برهم خوردن ساختار قامتی و بروز ناهنجاری های اسکلتی عضلانی در بدن خواهد شد.

وضعیت ساختار قامتی مناسب چگونه است؟

این موضوع از طریق راستای بدن مشخص می‌شود. در یک وضعیت بدنی و ساختار قامتی مناسب، به دلیل آمادگی دستگاه‌های مختلف، بدن در برابر ضایعه‌ها، فشار‌ها و تغییر شکل‌های نامطلوب و پیش رونده در حالت‌های مختلف از جمله ایستاده، نشسته، خوابیده، کار و فعالیت حفاظت می‌شود. در واقع در این حالت بدن بیشترین کارایی را دارد، دیرتر آسیب می‌بیند و از صرف انرژی اضافی جلوگیری خواهد شد و به طور کلی بدن بازدهی بیشتری در فعالیت ها خواهد داشت.
قابل ذکر است در ساختار قامتی استاندارد، ستون فقرات قوس‌های طبیعی دارد و پاها برای تحمل وزن در بهترین امتداد می‌باشند.

آنالیز ساختار قامتی

ارزیابی پوستچر یا آنالیز ساختار قامتی چیست؟

بدن هنگام قرار گرفتن در وضعیت صحیح در بهترین حالت عمل می‌کند. وقتی بدن در یک راستای قامتی قرار دارد، حرکت می‌کند و وزن را به طور مساوی توزیع می‌کند و به ماهیچه‌ها، مفاصل و ستون فقرات اجازه می‌دهد تا با هم کار کنند و به ما کمک می‌کند تا بدون زحمت حرکت کنیم. اگر چیزی از تراز خارج باشد، ممکن است آسیب و درد ایجاد شود.
در ارزیابی‌های وضعیتی، متخصصان نحوه حرکت و عملکرد بدن شما را بررسی می‌کنند. آن‌ها به دنبال ناهنجاری و جبران آسیب‌هایی هستند که ممکن است رخ داده باشد و هدف آن‌ها کشف و درمان علل اساسی است.

چند نمونه ناهنجاری ویا آسیب‌های اندام تحتانی

این نوع ارزیابی به طور معمول هنگامی انجام می‌شود که آسیب دیدگی مکرر یا بیش از حد در اندام تحتانی وجود داشته باشد، از جمله:

  1. شین اسپلینت
  2. تاندینوپاتی آشیل (درد، سفتی و تورم تاندون آشیل)
  3. درد کشکک استخوان ران
  4. ورم کف پا (درد پا)

با انجام آنالیز ساختار قامتی، چه چیزی را می‌توان مشاهده کرد؟

در طی یک ارزیابی، درمانگران هم به طور ایستا و هم پویا به ترازبندی کلی اندام‌های تحتانی نگاه می‌کنند. انجام یک ارزیابی وضعیتی به ارزیابی کننده این امکان را می‌دهد تا فقط با مشاهده، در مورد ساختار عضلانی شخص چیزهای زیادی را متوجه شود.

اگر هرگونه ناهنجاری یا عدم تعادل عضلانی مشخص شود، انجام آنالیز ساختار قامتی باید بتواند علل اساسی را شناسایی کند تا بتوان با آن‌ها مقابله کرد. اگرچه این نوع ارزیابی بصری می‌تواند برای یافتن پاسخ به شکایات بیمار از درد یا ناراحتی انجام شود، اما توجه به این نکته مهم است که عدم تعادل و ناهنجاری اغلب در بیمارانی مشاهده می‌شود که هیچ‌گونه ناراحتی جسمی را تجربه نمی‌کنند.
صرف نظر از اینکه بیمار دردی را تجربه می‌کند یا نه، باز هم شناختن و سپس رسیدگی به همه مشکلات برجسته مهم است. هرگونه ناهنجاری و عدم تعادل که با آن مقابله نکنید می‌تواند باعث درد شود، بیمار را از رسیدن به حداکثر عملکرد خود باز دارد یا به طور بالقوه منجر به آسیب دیدگی در پایین تنه شود.

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

آنالیز ساختار قامتی برای چه کسی مفید است؟

هر کسی می‌تواند با یادگیری نحوه سازگاری بدن خود با زندگی، از ارزیابی وضعیتی بهره‌مند شود. همه ما به مرور زمان عادت‌های بدی پیدا می‌کنیم حتی اگر سعی کنیم این کار را نکنیم. به عنوان مثال، از طریق نشستن روی میز در تمام طول روز، نگه داشتن نوزادان روی لگن یا انجام ندادن حرکات کششی قبل و بعد از ورزش، همه ما ضعف و تناوب در حرکات خود را تجربه می‌کنیم. ارزیابی این موارد را نشان می‌دهد و به شما آگاهی می‌دهد که چگونه آن‌ها را تغییر دهید.
کسانی که درد مکرر دارند یا عملکرد کاری پایینی پیدا می‌کنند، به طور ویژه از آنالیز ساختار قامتی بهره‌مند می‌شوند. آگاهی اولین قدم برای درک و اصلاح هرگونه مسئله اساسی است.

ناهنجاری‌های اسکلتی عضلانی چرا ایجاد می شوند؟

کم تحرکی، الگو های حرکتی اشتباه، عادات رفتاری غلط، انجام حرکات تکراری برای بلند مدت، راستای بدنی غیر استاندارد و... می‌تواند سبب اعمال فشار نامطلوب به بافت‌ها از جمله مفاصل، استخوان‌ها، عضلات، رباط‌ها و در نهایت بروز آسیب و ایجاد ساختار قامتی ضعیف یا ناهنجاری‌های اسکلتی عضلانی گردند.
ساختار قامتی ضعیف یا ناهنجاری‌های اسکلتی عضلانی در میان مدت و بلند مدت رخ می‌دهند و معمولا هم می‌توانند منشا درد‌ها و آسیب‌های مزمن باشند و هم می‌توانند خطرات و آسیب‌های حاد و مزمن را باعث شوند.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان، می‌توانید با روشهای درمان بدون جراحی، به رفع و بهبود اغلب دردها مانند دردهای ناشی از دیسک کمر و گردن بپردازید و کیفیت زندگیتان را ارتقا داده توانایی های خود را در انجام کارها و فعالیت های روزمره، که به هر دلیل دچار اشکال شده اند؛ افزایش دهید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 91011414 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علت و علائم زانو دردعلت و علائم زانو درد

درد موقتی زانو با درد مزمن زانو متفاوت است. بسیاری از افراد در اثر آسیب یا تصادف دچار درد موقتی زانو می‌شوند. درد مزمن زانو به ندرت بدون درمان برطرف می‌شود و همیشه به یک مورد مربوط نمی‌شود. ... ادامه مطلب

کاربرد لیزر پر توان و فواید درمانی آن در طب فیزیکی و توانبخشیکاربرد لیزر پر توان و فواید درمانی آن در طب فیزیکی و توانبخشی

لیزر در فیزیوتراپی دارای ویژگیهای منحصر به فرد در حوزه درمان می باشد. لیزرتراپی، بافتهای آسیب دیده را با طول موج خاصی از نور مورد هدف قرار میدهد و در تسریع روند بهبودی و درمان آسیب مفصل، تاندون و لیگامانها مؤثر است. ... ادامه مطلب

علل و درمان آرتروز پیشرفته و شدید کمر و ستون فقرات بدون جراحیعلل و درمان آرتروز پیشرفته و شدید کمر و ستون فقرات بدون جراحی

برای درمان آرتروز کمر، فیزیوتراپ به شما کمک می کند تا بیماری خود را مدیریت کنید، ناراحتی خود را کاهش دهید و بتوانید بار دیگر به خوبی حرکت کنید. در مواردی که پوکی استخوان موجب درد شدید بیمار شده باشد، مدیریت درد ضروری است، این کار کمک می‌ کند تا فرد به فعالیت‌ های روزمره خود بازگردد ... ادامه مطلب

پیچ خوردگی مچ پا در اثر چرخش و کشش ناگهانی مچ پاپیچ خوردگی مچ پا در اثر چرخش و کشش ناگهانی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا در حقیقت آسیب دیدگی نوارهای سخت بافتی یا همان رباط هایی است که استخوان های پا را احاطه کرده اند و آن ها را به پا متصل می کنند. این آسیب معمولا زمانی رخ می دهد که مچ پا به طور اتفاقی پیچ بخورد یا به شکل نادرستی چرخانده شود. ... ادامه مطلب