دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب پزشکی / ضعف دست در اثر نوروپاتی عصب اولنار مچ دست

ضعف دست در اثر نوروپاتی عصب اولنار مچ دست

عصب اولنار یکی از سه عصب اصلی بازو است. گیر افتادن عصب اولنار زمانی اتفاق می‌افتد که عصب اولنار در بازو فشرده یا تحریک می‌شود. از گردن به پایین به سمت دست شما حرکت می‌کند و ممکن است چند نقطه در طول مسیر، مثل زیر ترقوه یا مچ دست منقبض شود. شایعترین مکان فشرده شدن عصب پشت قسمت داخلی آرنج است. بی‌ حسی و گزگز دست و انگشتان از علائم رایج سندرم تونل آرنج است.

آنچه در این مطلب میخوانید

در بیشتر موارد، علائم را می‌ توان با درمان‌های غیرجراحی مانند تغییر در فعالیت‌ ها و بستن آتل کنترل کرد. اگر روش‌های غیر جراحی علائم شما را بهبود نمی‌ بخشند یا اگر فشرده سازی عصب باعث ضعف عضله یا آسیب در دست شما می‌شود، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح، برای رفع بسیاری از دردها، توانبخشی بیماران و درمان بسیاری از بیماری ها و عوارض ناشی از آنها، از روشهای موثری مانند ، فیزیوتراپی ، طب سوزنی ، اوزون درمانی ، PRP ، مگنت درمانی ، شوک ویو درمانی ، تکارتراپی ، ورزش درمانی ، ارتوکین تراپی ، لیزر درمانی پرتوان و ... که همگی غیر جراحی بوده و به صورت سرپایی انجام می شوند، استفاده می شود. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

علل نوروپاتی اولنار در آرنج

عصب اولنار از چندین ناحیه بازو که خم می شوند عبور می کند. پس می تواند بر آن فشار وارد شود. یکی از رایج ترین علل گیر افتادگی این عصب، فشار بر عصب اولنار است. فشرده سازی ممکن است نتیجه هر یک از موارد زیر باشد:

علائم آسیب عصب اولنار

برخی از علائم ممکن است در آرنج رخ دهد، به خصوص اگر این مسئله از آرنج آغاز می شود. با این حال بیشتر علائم این بیماری در دست و انگشتان رخ می دهد. بسیاری از علائم معمولاً هنگام خم کردن آرنج رخ می دهند.

علائم گیر افتادگی عصب اولنار عبارتند از:

 1. بی حسی و سوزن سوزن شدن متناوب در انگشتان بنصر و کوچک
 2. قدرت چنگ زدن ضعیف در دست آسیب دیده
 3. احساس خواب رفتن انگشتان کوچک و بنصر
 4. دشواری کنترل انگشتان برای انجام وظایف دقیق، مانند تایپ کردن یا ساز زدن
 5. حساسیت به درجه حرارت سرد
 6. درد یا حساسیت در مفصل آرنج، به خصوص در طول قسمت جانبی
 7. در موارد شدید و طولانی مدت، از دست دادن عضلات دست نیز ممکن است رخ دهد.
ضعف دست در اثر نوروپاتی عصب اولنار

عوامل خطرساز نوروپاتی عصب اولنار

برخی از عوامل شما را بیشتر در معرض خطر ابتلا به سندرم تونل آرنج قرار می‌دهند. این شامل:

تشخیص نوروپاتی عصب اولنار

اگر فردی مشکوک به سندرم تونل اولنار است باید به پزشک مراجعه کند. پزشک سؤالاتی درباره سوابق پزشکی و فعالیت های روزانه و همچنین آسیب های قبلی که ممکن است باعث ایجاد سندرم تونل اولنار شده باشند خواهد پرسید. سپس پزشک آرنج، مچ دست و دست را معاینه کرده و گاهی برای تشخیص محل مشکل بر روی نقاط خاصی از عصب اولنار ضربه می زند. همچنین آزمایشات تصویربرداری دیگری مانند موارد زیر تجویز خواهد شد:

فیزیوتراپی عصب اولنار

فیزیوتراپی یکی از روش‎های غیر جراحی برای درمان گیر افتادن عصب اولنار در دست می‌باشد. متخصص فیزیوتراپی یک برنامه درمانی را بر اساس شرایط و نیازهای شما طراحی خواهد کرد. این برنامه درمانی می‌‌تواند بر اساس میزان گیر افتادگی عصب یک برنامه فعال یا منفعل باشد. فیزیوتراپی باعث افزایش قدرت و انعطاف پذیری شما می‌شود و با افزایش قدرت عضلات و انعطاف پذیری بیشتر از آن نقاط از بدن که دچار گیر افتادگی عصب شده از محافظت خواهد کرد . روش‌هایی که برای درمان گیر افتادگی عصب اولنار با مراجعه کردن به یک فیزیوتراپیست می‌توانید انجام دهید، شامل موارد زیر می‌باشد:

ورزش درمانی

تمرینات ورزشی یکی از مهمترین تکنیک های درمانی است که به تقویت عصب اولنار کمک کرده و انعطاف پذیری و دامنه حرکتی مچ دست و انگشتان را بیشتر می کند. همچنین انجام تمرینات ورزشی برای درمان سندرم تونل اولنار می تواند به بهبود تحرک مفاصل مچ دست کمک کند.

ماساژ درمانی

تکنیک های ماساژ تراپی برای بافت های نرم مچ و کف دست انجام می شود. ماساژ درمانی برای کاهش درد و التهاب عصب اولنار بسیار مفید است؛ اما اگر شکستگی مچ دست علت گیر افتادن عصب اولنار باشد، نمی توان از این روش برای درمان استفاده کرد.

درای نیدلینگ

درای نیدلینگ یا سوزن خشک یکی از روش های درمان سندروم تونل اولنار با فیزیوتراپی است که به کاهش درد دست کمک می کند. اگر آرتروز علت ایجاد این عارضه باشد، از این روش می توان برای درمان بیمار استفاده کرد.

الکتروتراپی

در این روش از امواج الکتریکی برای درمان گیرافتادگی عصب اولنار استفاده می شود. الکتروتراپی با بهبود موارد زیر به درمان این عارضه کمک می کند:

سرما یا گرمادرمانی

سرما و یا گرما درمانی یکی از روش های بسیار مؤثر فیزیوتراپی برای کاهش درد و التهاب عصب اولنار و گزگز و بیحسی دستها است. از این روش به خصوص در مواردی استفاده می شود که علائم بیمار در اثر بورسیت یا التهاب در کانال گویان رخ داده و با رفع التهاب، علائم بیمار هم از بین می رود.

تمرینات عصب اولنار

در حالی که روی صندلی نشسته‌اید سر، گردن تنه و شانه ها را صاف نگه دارید. سپس گردن را تا جایی که دردی احساس نکنید به سمت راست بچرخانید. به حالت اولیه برگشته و این بار گردن را به سمت چپ بچرخانید.

در حالی که روی صندلی نشسته‌اید سر، گردن تنه و شانه‌ها را صاف نگه دارید. سپس گردن را تا جایی که دردی احساس نکنید به سمت راست خم کنید. به گونه ای که گوش راست به شانه راست نزدیک شود. این حرکت را در سمت چپ تکرار کنید. دقت نمایید که در حین انجام این حرکت گردن چرخش نداشته باشد و شانه به سمت بالا جابجا نشود.

روی صندلی بنشینید، گردن شانه ها و بدنتان را صاف نگه دارید. سرتان را به جلو خم کنید و چانه تان را به قفسه سینه برسانید.

روی صندلی بنشینید و به جلو نگاه کنید. سرتان را به عقب متمایل کنید بطوریکه که چانه ‌تان به سمت سقف اشاره کند اطمینان حاصل کنید که به صورت صاف نشسته اید و گردن و شانه ها و بدنتان را در طول ورزش به حالت مستقیم نگه داشته اید.

بایستید و شانه ‌هایتان را به سمت بالا بیاورید و 5 ثانیه نگه‌دارید. سپس کتف هایتان را از پشت به هم نزدیک کرده، فشار دهید و 5 ثانیه نگه دارید. بعد کتف هایتان به پایین بکشید طوری که می‌خواهید آنها در جیب پشتی خود قرار دهید. ریلکس کنید.

در حالی که نشسته یا ایستاده‌اید و بازو کنار بدن است،کتف‌های خود را به هم نزدیک کرده و فشار دهید و 5 ثانیه نگه دارید.

روی شکم بر روی سطح سفت دراز بکشید. یک بالشت تا شده در زیر قفسه سینه قرار دهید. بازوها را به سمت خارج و به حالت مستقیم قرار دهید در حالی که آرنج ها صاف بوده و شست به سمت سقف قرار دارد. در حالی که پهنای شانه هایتان را به هم می‌فشارید به آرامی بازوها را به سمت سقف بالا بیاورید. سپس به آرامی پایین بیاورید. وقتی انجام تمرین آسانتر شد وزنه های کوچک در دست نگه دارید و تمرین را انجام دهید.

پشت دست را در قسمت آسیب دیده با دست دیگر خود فشار دهید تا به خم شدن مچ دست خود کمک کند.15 تا 30 ثانیه نگه دارید. در مرحله بعد، با فشار دادن انگشتان در جهت عقب، دست را به عقب بکشید. 15 تا 30 ثانیه نگه دارید. در طول تمرین، بازو و آرنج را در سمت آسیب دیده خود صاف نگه دارید.

یک توپ پلاستیکی نرم را به مدت 5 ثانیه در مشت خود نگه داشته و فشار دهید. این حرکت را در 2 ست 15 تایی انجام دهید.

انگشتان خود را از محل اتصال انگشتان با کف دست تا 90 درجه خم کنید به طوریکه بقیه بند انگشتان خم نشود. این موقعیت را به مدت 10 ثانیه نگه دارید. پنج بار این تمرین را تکرار کنید.

در نهایت برای تمرینات ورزشی در درمان گیرافتادگی عصب اولنار در آرنج، فشار دادن وسایل مختلف بین انگشتان یک دست خود را تمرین کنید. می توانید از کاغذ، قلم یا قاشق استفاده کنید.

اینستاگرام دکتر سلمان غلاح

درمان جراحی

زمانی که فیزیوتراپی و سایر اشکال درمان غیر جراحی در کنترل درد و بازیابی عملکرد ناکام باشند، جراحی آزادسازی عصب ممکن است بهترین گزینه برای رفع علائم باشد. دو نوع جراحی آزادسازی عصب اولنار وجود دارد:

 1. جراحی در آرنج: جراح، برشی را در آرنج بیمار ایجاد می کند و فشار عصب را رفع می کند و در برخی موارد عصب را به قسمت داخلی بازو می برد تا در وضعیت مستقیم تری قرار گیرد.
 2. جراحی در مچ دست: اگر فشار در مچ دست باشد، جراح برای دسترسی به عصب اولنار برش را در آنجا ایجاد می‌کند و رفع فشار را در آن محل انجام می‌دهد.

مدت زمان ترمیم عصب اولنار

حدوداً 4 تا 6 هفته زمان برای ترمیم عصب لازم است.

پیشگیری از سندروم گیر افتادگی عصب اولنار

برای پیشگیری از ابتلا به سندروم گیر افتادگی عصب اولنار با انجام برخی اقدامات نظیر:

 1. استفاده از روش های ارگونومیک در محل کار و منزل
 2. اجتناب از انجام حرکات مکرر و تکراری
 3. اجتناب از انجام حرکاتی که باعث ایجاد درد می‌شوند.
 4. کشش قسمت آسیب دیده
 5. درمان بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت یا روماتیسم مفصلی

یکی از مراکز حرفه ای و تخصصی فیزیوتراپی در اصفهان ، کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان است. شما می توانید برای انجام فیزیوتراپی در نواحی مختلف بدن به این مرکز مراجعه نمایید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز و کسب اطلاعات بیشتر ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 91011414 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :حشمتی [ 1402-05-17 ]
سلام دکتر وقت بخیر. تفاوت آرنج تنیس بازان با گیرافتادگی عصب اولنار چیست؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
چرا مهره های کمری جابه جا می شوند؟چرا مهره های کمری جابه جا می شوند؟

سرخوردگی مهره‌ کمر به وضعیتی گفته می شود که در آن یکی از مهره های ستون فقرات شما به سمت جلو حرکت می کند و روی مهره پایینی خود سر می خورد ... ادامه مطلب

علت و درمان خواب رفتگی، گزگز، بی حسی، و مورمور شدن دست و پاعلت و درمان خواب رفتگی، گزگز، بی حسی، و مورمور شدن دست و پا

بی حسی و سوزن سوزن شدن احساس خارش غیر معمولی است که می‌تواند در هر قسمتی از بدن اتفاق بیفتد. مردم به طور کلی متوجه این احساسات در دست‌ها و پاها می‌شوند. سوزن سوزن شدن یک نگرانی شایع است. سوزن سوزن شدن ممکن است در اثر فشار روی اعصاب هنگامی که بیش از حد در یک موقعیت قرار گرفته‌اند، ایجاد شود. ... ادامه مطلب

میزان اثرگذاری عمل دیسک کمر با لیزرمیزان اثرگذاری عمل دیسک کمر با لیزر

دیسک کمر، یکی از رایج‌ترین اختلالات مربوط به ستون فقرات است که سالانه بسیاری از افراد را درگیر می کند. ... ادامه مطلب

علت، علائم و درمان سرخوردگی یا جا به جایی مهره های گردنیعلت، علائم و درمان سرخوردگی یا جا به جایی مهره های گردنی

سرخوردگی مهره ها، عارضه ای است که در مهره های ستون فقرات رخ می دهد و به این صورت است که یکی از مهره ها بر روی مهره زیرین به جلو یا عقب می لغزد ... ادامه مطلب