دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب پزشکی / علت و درمان صاف نشدن ارنج دست

علت و درمان صاف نشدن ارنج دست

آرنج، یک مفصل پیچیده است که به شما اجازه می دهد ساعد خود را باز و بسته کنید و دست و ساعد خود را بچرخانید. اغلب حرکات دست، ترکیبی از این فعالیت های بازو و ساعد می باشد. معمولأ مفصل آرنج نسبت به دیگر مفاصل بدن کمتر دچار آسیب می شود. شایعترین آسیب این مفصل شکستگی، دررفتگی و قفل شدن است. آرنج در اندام فوقانی به عنوان مفصل میانی عملکرد بسیار مهمی را ایفا می نماید به طوری که در صورت اختلال در این مفصل بسیاری از توانایی های روزمره فرد از بین خواهد رفت.

آنچه در این مطلب میخوانید

اختلالاتی که می تواند باعث آسیب در این مفصل شود از عملکرد روزانه کاسته و شخص را ناتوان تر می نماید. شناخت علت درد و داشتن تکنیک صحیح و مهارت لازم در درمان آن از مزمن شدن این درد پیشگیری می کند. جهت درمان قفل شدن آرنج، طب فیزیکی به عنوان یک روش مؤثر در بهبود این اختلال، گام مهمی را ایفا می نماید.

علت قفل شدن آرنج

برخی مواقع این آسیب هیچ دلیل مشخصی ندارند و به طور ناگهانی بروز پیدا می کند و حتی ممکن است به خودی خود نیز درمان شود. با این حال همیشه توصیه ما این است که در زمان بروز علائم اولیه نزد پزشک متخصص مراجعه نمایید تا وضعیت شما بررسی شود؛ زیرا ممکن است مربوط به آسیبی خاص باشد. دلایل دیگری که ممکن است سبب بروز این درد شود شامل:

  1. کشیدگی یا شکستگی که به غضروف های بازو آسیب می رساند و موجب می شود حرکات آرنج برای شما دشوار شود.
  2. کبودی آرنج: اگر فشار بیش از حدی به غضروف وارد شود سطح آن دچار کبودی می شود. بسته به محل کبودی ممکن است حرکات زانوی شما قفل شود.
  3. تشکیل بافت اسکار: حفره‌های سطح غضروف با بافت اسکار پر می‌شوند. بافت اسکار به ‌اندازه غضروف مفصلی نرم و صاف نیست.
  4. در رفتگی: اگر آرنج شما در رفته باشد، موجب آسیب پایدار در آرنج می شود. در این شرایط مفصل آرنج برای حرکت با مشکل رو به رو می شود و این تغییر در حرکت موجب فشار بر روی غضروف های مفصلی می شود که آرنج شما قفل می شود.
  5. کوفتگی و گرفتگی: ساده ترین دلیلی که موجب می شود شما احساس قفل شدن در مفصل آرنج داشته باشید مربوط به خشکی مفصل آرنج است.

علائم قفل شدن آرنج

در مورد این موضوع هر کس ممکن است علائم متفاوتی را تجربه کتد. برای برخی از افراد علائم شدید است و بیشتر آن را احساس می کنند و برای برخی دیگر علائم چندان احساس نمی شود. در ادامه شایع ترین علائم قفل شدن آرنج را برای شما آورده ایم:

البته این علائم در مواردی احساس می شود که شدت عارضه در شما شدید باشد، در مواردی که به تازگی به آن دچار شده باشید تنها در زمان های حرکت دست متوجه آن می شوید.

علت و درمان صاف نشدن ارنج دست

تشخیص قفل شدن آرنج دست

تشخیص قفل شدن آرنج نتیجه ی ترکیبی از شرح حال، معاینه فیزیکی و تصویربرداری است . دانستن شرح حال بیمار ضروری است که شامل زمان شروع ، طول مدت درگیری ، ویژگی ها ، پیشرفت علائم ، مداخلات جراحی قبلی یا هر گونه پاتولوژی ضربه ای یا عفونی تأثیرگذار بر مفصل است. وجود یا عدم وجود بیماری های همراه مانند آرتروپاتی های التهابی، هموفیلی یا شرایط عصبی نیز باید در نظر گرفته شود. معاینه ی بالینی آرنج با هدف ارزیابی حرکات فعال و غیر فعال آرنج انجام می شود. محدودیت شدید حرکات مفصل نشان دهنده ی وجود یک مانع استخوانی است در حالی که محدودیت تدریجی سفتی بافت نرم را نشان می دهد.

درمان محدودیت حرکتی آرنج در کلینیک طب فیزیکی دکتر سلمان فلاح

اولین کاری که باید انجام بدهید این است که فعالیت هایی که موجب فشار بیشتر به آرنج می شود و اذیت کننده است را محدود کنید. این کار می تواند هم فعالیت های روزانه باشد و هم ورزش. استراحت دادن به مفصل موجب می شود تا درد و خشکی آرنج کمتر شود.

زمانی که آرنج شما قفل می شود باید فعالیت های خود را محدود کنید، در این زمان برای ثابت نگه داشتن و محافظت از آرنج و همچنین تسکین درد، استفاده از اسپیلنت گزینه مناسبی می باشد. با این حال این مورد را هم باید در نظر داشته باشید که بی حرکتی آرنج برای مدت طولانی نیز توصیه نمی شود؛ زیرا می تواند مفاصل آسیب دیده را ضعیف کند.

گاهی مواقع علاوه بر قفل شدن آرنج شما در کنار آن احساس درد نیز خواهید داشت، در این شرایط مصرف دارو گزینه بسیار مناسبی می باشد. دارو هایی مثل استامینوفن و ایبوپروفن درد ناشی از گرفتگی آرنج را تا حد زیادی کاهش می دهد. البته توصیه ما در این است که زیر نظر پزشک اقدام به مصرف دارو نمایید تا عوارضی برای شما ایجاد نشود و دارو هایی متناسب با وضعیتتان تجویز شود.

تزریق کورتیزون به مفصل آرنج می تواند درد شما را به صورت موقت کاهش دهد. کورتیزون نوعی داروی ضد التهابی قوی است که به صورت مؤثری درد و تورم شما را از بین می برد. البته باید در نظر داشت که اثرات آن موقت است و معمولاً برای چند هفته پایدار می باشد. مورد دیگری که شما باید در نظر داشته باشید این است که هر تزریق خطر ابتلا به عفونت را به همراه دارد و در این میان این دارو نیز از این موضوع مستثنا نیست.

این ماده دارای خاصیت ضد التهاب و احیا کنندگی می باشد، از این رو تزریق مستقیم اوزون به داخل بافت و غضروف های آسیب دیده منجر به کاهش درد و التهاب موجود می شود. بنابراین می توان این گونه گفت که تزریق اوزون ، درد آرنج را تسکین داده و با فعال ‌سازی سلول‌های بنیادی، بازسازی بافت ‌های آرنج را تحریک می ‌نماید.

روش پی آر پی شامل استفاده از نمونه خون بیمار می باشد، در این روش موارد مورد نیاز از خون بیمار جدا می شود و سپس با ترکیبی از سایر موارد به طور مستقیم در داخل بافت تزریق می شود. استفاده از این روش عملکرد مؤثرتری به نسبت تزریق استروئید دارد.

یکی از مهم ترین روش های درمانی برای قفل شدن آرنج رفتن به جلسات فیزیوتراپی می باشد. در جلسات فیزیوتراپی متناسب با آسیب شما بهترین حرکات درمانی ارائه می شود و به طور مؤثری می توان این انتظار را داشت که این عارضه به طور کامل در شما درمان خواهد شد.

اگر قفل شدن آرنج برای شما مربوط به عارضه و بیماری خاصی نباشد می توان انتظار داشت که به کمک درمان دستی و ماساژ درمانی روند بهبودی طی شود. ماساژ درمانی به طور مؤثری برای تسکین درد ناشی از گرفتگی مؤثر می باشد.

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

درمان صاف نشدن ارنج دست

فیزیوتراپی آرنج

در طول اولین جلسه درمان، پزشک درباره علائم، سابقه و علت مراجعه شما به مرکز طب فیزیکی سؤالاتی می‌پرسد. پاسخ دقیق به این سؤالات کمک می‌کند تا پزشک بتواند یک برنامه درمانی مناسب برای شما طراحی کند. در ادامه به برخی از درمان‌هایی که ممکن است توسط پزشک استفاده شود اشاره شده است:

تکنیک‌های درمان دستی، از جمله ماساژ و حرکت مفاصل، می‌توانند به کاهش علائم و بهبود عملکرد مفصل کمک کنند. فیزیوتراپیست ها اغلب از چنین تکنیک‌هایی به صورت ترکیبی با ورزش و سایر درمان‌ها استفاده می‌کنند.

پزشکان اغلب از ماشین‌ها و روش‌های مختلفی برای کمک به کاهش درد، کاهش التهاب یا بهبود حرکت استفاده می‌کنند. دستگاه‌های تداخلی، اولتراسوند یا TENS نمونه‌هایی از این موارد هستند.

ارائه برنامه برای زمان استراحت و فعالیت‌های روزمره

یافتن تعادل بین استراحت و فعالیت‌های روزمره در مدیریت علائم مهم است. این علائم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد؛ زیرا همه شرایط یکسان نیستند، بنابراین با پزشک خود در مورد این علائم صحبت کنید.

یخ درمانی و گرما درمانی

بسته به شرایط می‌توانید از گرما یا یخ نیز برای کاهش درد استفاده کنید. پزشک به شما توصیه می‌کند که کدام یک از این موارد مناسب‌تر است.

استفاده از آرنج بند

استفاده از آرنج بند نیز می توانند به کاهش درد و بهبود ثبات در طول فعالیت‌های روزانه شما کمک کنند.

ارائه تمرینات ورزشی آرنج

تمرینات زیادی وجود دارد که می‌تواند به مدیریت درد و بهبود قدرت در داخل و اطراف آرنج شما کمک کند. پزشک شما در مورد نوع ورزشی که برای شما مناسب‌تر است می‌تواند پیشنهادات خوبی به شما بدهد.

برای آگاهی از خدماتی که در کلینیک پا ارائه می شود؛ روی لینک کلیک کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 91011414 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :قیومی [ 1402-08-08 ]
با سلام دختر من ک 5 سال دارد در اثر زمین خوردن دچار آسیب قسمت آرنج شده. آیا فیزیوتراپی برای بهبود آسیب کودک هم موثر می باشد

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
شکستگی استخوان شانه ؛ علت و درمان بدون جراحی با طب فیزیکیشکستگی استخوان شانه ؛ علت و درمان بدون جراحی با طب فیزیکی

شکستگی های ترقوه یا سر استخوان بازو می توانند به دلیل ضربه مستقیم ناشی از سقوط، برخورد یا حوادث رانندگی بروز کنند. استخوان کتف، به دلیل محافظت شدن توسط قفسه سینه و عضلات اطراف آن به راحتی نمیشکند. اغلب شکستگی های کتف با آسیب دیدگی قفسه سینه مرتبط هستند. ... ادامه مطلب

علائم التهاب تاندون آشیلعلائم التهاب تاندون آشیل

تاندون آشیل بزرگترین و قویترین تاندون در بدن انسان است. تاندون ها طناب های طولانی و سخت از بافت هایی هستند که ماهیچه را به استخوان وصل می کنند ... ادامه مطلب

رفع گودی و قوس کمر با روش های طب فیزیکیرفع گودی و قوس کمر با روش های طب فیزیکی

علائم گودی کمر به شدت عارضه و نوع اختلال بستگی دارد. در این بخش به گودی کمر و عوارض ناشی از آن پرداخته ایم. ... ادامه مطلب

توصیه های مناسب ورزشی در دوران حاملگیتوصیه های مناسب ورزشی در دوران حاملگی

خانم هاي باردار براي سلامت خود و جنينشان، از چگونگي وضعيت نشستن گرفته تا ايستادن و يا حتي اينکه چگونه در جلوي ظرفشويي بايستند، چگونه جارو برقي بکشند، بايد با ماما يا پزشک متخصص خود مشورت کنند و حتما برنامه روزانه ورزشي داشته باشند. ... ادامه مطلب