سایت جدید دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب پزشکی / متاتارسوس اداکتوس یا چرخش پنجه پا به داخل چه عارضه ای است؟

متاتارسوس اداکتوس یا چرخش پنجه پا به داخل چه عارضه ای است؟

متاتارسوس گروهی از استخوان‌ها در قسمت میانی پا است. هر پا دارای پنج استخوان متاتارس است که هر کدام به فالانژ انگشتان پا متصل هستند. متاتارسوس اداکتوس به وضعیتی اشاره دارد که در آن استخوان‌های متاتارس به سمت وسط بدن می‌چرخند. این باعث تغییر شکل قابل ملاحظه‌ای می‌شود و هر دو پا اغلب تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

برای درمان متاتارسوس واروس یا چرخش پنجه پا به داخل با توجه به شرایط بیمار ممکن است از روشهای متفاوتی استفاده شود. متخصصین طب فیزیکی این عارضه را بدون جراحی و با بکارگیری روشهای کم تهاجمی بهبود بخشیده و درمان می‌نماید. شما می‌توانید برای بهره مندی از این روشها به کلینیک طب فیزیکی و توان بخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان مراجعه نمایید. لطفا جهت ارتباط با کلینیک طب فیزیکی دکتر فلاح ازطریق تماس با شماره تلفن 36252857 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

انواع:

متاتارسوس واروس (Metatarsus Varus):

متاتارسوس اداکتوس (Metatarsus Adductus):

علت شناسی:

علت متاتارسوس اداکتوس ناشناخته است، اگرچه تصور می‌شود که این بیماری با فشرده سازی داخل رحمی مشابه سایر مشکلات packaging، تورتیکولی و دیسپلازی رشد مفصل ران مرتبط است. مطالعات بر روی نمونه‌های جنین عوامل متعدد پاتولوژیکی را نشان می‌دهد که شامل انحراف داخلی cuneiform میانی سطح مفصلی دیستال، سابلوکساسیون مفاصل تارسوماتاتارس و انقباضات عضلانی است.

متاتارسوس اداکتوس

علائم و نشانه‌ها:

اگر فرزند شما متاتارسوس اداکتوس دارد، ممکن است متوجه شوید که پای او دارای شکل خمیده است. قسمت جلویی پا (جلو پا) به سمت داخل بوده و ممکن است کمی زیر آن بچرخد. به نظر می‌رسد که قسمت داخلی پا شکاف خورده است، در حالی که قسمت خارجی پا بیشتر گرد است. با این حال، برخلاف پا چنبری، هیچ گونه افتادگی پا وجود ندارد.

به طور کلی نیازی به اشعه ایکس یا سایر مطالعات تصویربرداری نیست، زیرا طبق سابقه طبیعی در بیشتر موارد با وضوح خود به خود قابل مشاهده است. با این حال، با تغییر شکل مداوم و نمای تحمل وزن ایستاده یا شبیه سازی شده ممکن است شکل ذوزنقه‌ای cuneiform داخلی و انحراف داخلی متاتارس‌ها را نشان دهد.

درمان:

گچ گرفتن:

چند دوره گچ‌گیری برای اصلاح وضعیت پا انجام می‌شود. تعداد دفعات گچ‌گیری به شدت بدشکلی و سفتی پاها بستگی دارد. این قالب هر یک یا دو هفته یک بار عوض می‌شود. کودک پس از گچ گرفتن پا باید مدتی از بریس مخصوص (کفش متصل به میله) استفاده کند تا حالت اصلاح شده حفظ شود و پاها در موقعیت صحیح باقی بمانند و عارضه چرخش پنجه پا به داخل مجددا بازنگردد.

کفش طبی:

اگر گچ گرفتن پا مؤثر نبود، کفش‌های کف صاف با کفی طبی و قالب‌گیری شده برای نگه داشتن پنجه در جای درست تجویز می‌شود. کفش‌های کف صاف هیچ انحنایی در انتها ندارند. انواع کفش طبی (ارتز) باید به صورت سفارشی برای کودک مبتلا به بیماری چرخش پنجه پا به داخل ساخته شود.

بستن بریس:

کودک طبق دستور پزشک باید برای مدتی از ارتز کفش و میله برای حفظ وضعیت اصلاح شده و کشش استفاده کند، کودکانی که راه می‌روند غالباً تنها شب هنگام این ارتز را به پا می‌کنند. کفش ثابت نگه دارنده یا ارتز مچ پا را می‌توان فقط برای یک پا و به منظور کشش جلو و پشت پای سفت شده به کار برد.

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

عوارض:

دستکاری و گچ گرفتن متوالی متاتارسوس اداکتوس می‌تواند منجر به ایاتروژیک والگوس عقب پا یا کجی شود. با خنثی و ثابت نگه داشتن پاشنه در حین دستکاری می‌توان از این امر جلوگیری کرد. پس از درمان جراحی، آزادسازی Abductor Halluces ممکن است به ایجاد هالوکس والگوس کمک کند.

پیش آگاهی از نوزاد مبتلا به متاتارسوس اداکتوس:

متاتارس اداکتوس انعطاف پذیر تا 1-2 سالگی ادامه می‌یابد. در بیشتر موارد، پا به حالت عادی برمی‌گردد. در تعداد کمی از موارد، پا به طور متوسط بد شکل می‌ماند. در موارد نادر نیز پا حتی پس از درمان همچنان سفت و بد شکل خواهند ماند. همچنین احتمال ابتلا به دیسپلازی در مفصل ران در کودکان مبتلا به متاتارسوس اداکتوس بیشتر است.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان، می‌توانید با روشهای درمان بدون جراحی، به رفع و بهبود اغلب دردها مانند دردهای ناشی از آرتروز و دیسک کمر و گردن بپردازید و کیفیت زندگیتان را ارتقا داده توانایی های خود را در انجام کارها و فعالیت های روزمره، که به هر دلیل دچار اشکال شده اند؛ افزایش دهید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 36252857 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 36252857 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علائم و درمان آرتروز کمر و ستون فقراتعلائم و درمان آرتروز کمر و ستون فقرات

آرتریت یک اصطلاح برای بیش از 100 بیماری است که باعث ایجاد مفاصل دردناک می‌شود و در مورد اسپوندیلوز، ستون فقرات مملو از مفاصل است که می‌تواند تحت تأثیر قرار گیرد. ... ادامه مطلب

مانیپولاسیون (درمان دستی) چیست؟مانیپولاسیون (درمان دستی) چیست؟

مانیپولاسیون یک مداخله است که فیزیوتراپیست‌ها از ابتدای تمرین فیزیوتراپی استفاده می‌کردند. با این حال، فیزیوتراپیست‌هایی که دستکاری ستون فقرات را انجام می‌دهند، تحت نظارت سایر مشاغل قرار گرفته‌اند. هرچند که مانیپولاسیون منحصر به هیچ حوزه یا حرفه‌ای نیست. ... ادامه مطلب

درمان آسیب های تاندون روتاتور کاف شانه با PRPدرمان آسیب های تاندون روتاتور کاف شانه با PRP

آسیب روتاتور کاف آسیبی است که بر عضلات و تاندون‌ های شانه تاثیر می‌ گذارد. این یک علت شایع شانه درد است، به ویژه در افراد مسن و فعال. گزینه‌ های جراحی و غیرجراحی برای درمان آسیب روتاتور کاف وجود دارد. ... ادامه مطلب

علت کشیدگی و رگ به رگ شدن مچ دست و درمان آنعلت کشیدگی و رگ به رگ شدن مچ دست و درمان آن

کشیدگی و رگ به رگ شدن دست یکی از رایجترین آسیب دیدگی ها است که روی ماهیچه ها و لیگامان ها تأثیر میگذارد. رگ به رگ شدن مچ دست زمانی ایجاد می شود که یک یا چند لیگامان دچار کشیدگی و پارگی شوند و یا پیچ بخورند و این عارضه بر اثر فشارهای زیادی است که روی مفصل ایجاد می شود. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465