سایت جدید دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / کمر درد / آیا درمان اسپوندیلوز قابل انجام است؟

آیا درمان اسپوندیلوز قابل انجام است؟

ساده ترین تعریفی که برای اسپوندیلوز وجود دارد عبارت است از: انواع بیماریهای تخریبی مهره‌های ستون فقرات را مُهراک یا اسپوندیلوز می‌گویند. مهراک از آسیب‌های غیر التهابی در ستون مهره‌های بدن است.

این بیماری قسمتی از فرایند افزایش سن می باشد که در طی آن ستون فقرات به دلیل فرسایشی که در ستون مهره ها ایجاد می شود، دچار اختلال می شود. افزایش سن سبب فرسایش بدن ما می شود و این یک امر طبیعی است. استفاده از بدن طی سال های زندگی و یا استفاده بیش از اندازه از ستون مهره ها، می تواند سبب شود که قسمت های مختلف ستون فقرات و به ویژه مفاصل، رباط ها و دیسک های بین مهره ای تغییر کنند و دیگر نتوانند مثل سابق به درستی عمل کنند. البته لازم به ذکر است که این عارضه همه افراد را درگیر نمی کند و بستگی دارد که چه تغییراتی در ستون فقرات افراد ایجاد شود.

اسپوندیلوز یا مهراک می تواند تمام بخشهای ستون فقرات را درگیر کند و محلی که آسیب می بیند در علائمی که در بیمار بروز می کند، نقش تعیین کننده ای دارد. اسپوندیلوز می تواند گردن، قسمت میانی کمر و یا قسمت پایینی کمر را دچار اختلال کند. این عارضه با وجود اینکه قابل درمان و بازگشت نیست؛ ولی می‌تواند با استفاده از روشهایی که در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح قابل اجرا است؛ متوقف شده یا پیشرفت کندتری داشته باشد و به درد کمتری همراه شود. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 36252857 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

چه عواملی احتمال ابتلا به اسپوندیلوز را افزایش می دهند؟

اسپوندیلوز

آدرس اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

اسپوندیلوز چگونه درمان می شود؟

هرچند که اسپوندیلوز یک بیماری غیر قابل برگشت است اما با یک سری از روش ها می توان پیشرفت بیماری را در فرد کند کرد. این روش ها عبارتند از:

  1. استراحت کردن
  2. استفاده از دارو به منظور درمان استئو آرتریت ها
  3. تزریق اوزون: در این روش، مفصل آسیب دیده برای تولید کلاژن تحریک می شود؛ در نتیجه پیشروی این بیماری کند می شود.
  4. بریس ها: استفاده از بریس ها به مدت یک هفته می تواند سبب کاهش علائم این بیماری شود؛ اما دقت کنید که استفاده بریس ها برای طولانی مدت، می تواند تاثیرات منفی بر مشکل بیمار داشته باشد.
  5. درمان دستی: در این روش درمانی که با نام دستکاری ستون فقرات نیز شناخته می شود از دارو یا جراحی استفاده نمی شود بلکه از طریق سرما درمانی، گرما درمانی، امواج مافوق صوت، ماساژ درمانی، اصلاح سبک زندگی، و اصلاح ستون فقرات به بهبود علائم اسپوندیلوز کمک می شود.
  6. فیزیوتراپی: در فیزیوتراپی، روش های درمانی انفعالی و تمرین های حرکتی به صورت ترکیبی استفاده می شود. به بیمار آموزش داده می شود که چگونه از طریق تمرین های حرکتی، انعطاف پذیری و دامنه حرکتی عضلات خود را افزایش دهد و همچنین عضلات خود را تقویت کند. فیزیوتراپی یک روش درمانی موثر به شمار می آید چرا که حتی بیمارانی که درد و علائم شدیدی داشته اند به کمک این روش تاثیرات بهبودی را مشاهده کرده اند.
  7. ماساژ: ماساژ با افزایش جریان خون در ستون فقرات سبب کاهش درد در بیمار می شود.
  8. طب سوزنی: اعتقاد محققین بر این است که طب سوزنی با تاثیر بر تولید یک سری از مواد شیمیایی خاص در بدن بیمار، سبب کاهش درد بیمار و بهبود آرتروز ستون مهره ها می شود.
  9. روش دیگر درمان این بیماری، جراحی است که در مرحله آخر به بیمار توصیه می شود.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان، می‌توانید با روشهای درمان بدون جراحی، به رفع و بهبود اغلب دردها مانند دردهای ناشی از دیسک کمر و گردن بپردازید و کیفیت زندگیتان را ارتقا داده توانایی های خود را در انجام کارها و فعالیت های روزمره، که به هر دلیل دچار اشکال شده اند؛ افزایش دهید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 36252857 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان حکیم نظامی، ابتدای خیابان محتشم کاشانی، جنب ام آر آی سپاهان، ساختمان معین
تلفن : 36252857 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پس از جراحی بسته دیسک نیاز به چه مراقبتهایی وجود دارد؟پس از جراحی بسته دیسک نیاز به چه مراقبتهایی وجود دارد؟

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان، می‌توانید با جراحی بسته دیسک، به رفع و بهبود دردهای ناشی از دیسک کمر و گردن بپردازید و کیفیت زندگیتان را ارتقا داده توانایی های خود را در انجام کارها و فعالیت های روزمره، که به هر دلیل دچار اشکال شده اند؛ افزایش دهید. لطفا جهت ارتباط با این ... ادامه مطلب

علت و درمان درد مچ پا چیست؟علت و درمان درد مچ پا چیست؟

در صورت آسیب دیدن هرکدام از استخوان ها، تاندون ها و رباط ها در ناحیه مچ پا ممکن است درد ایجاد شود. ... ادامه مطلب

روشهای درمانی ام اس در کلینیک طب فیزیکیروشهای درمانی ام اس در کلینیک طب فیزیکی

مالتیپل اسکلروزیس یک بیماری مزمن، معمولاً پیشرونده است که در درجه اول جوانان را درگیر می‌کند. تقریباً 2.5 میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری ام اس مبتلا شده‌اند. اگرچه هیچ درمان شناخته شده‌ای برای این بیماری وجود ندارد اما با مدیریت و توانبخشی پزشکی می‌توان آن را با موفقیت کنترل کرد. ... ادامه مطلب

شایعترین علت درد زانو در جوانان ودرمان آنشایعترین علت درد زانو در جوانان ودرمان آن

از فاکتور هایی که می توانند در ایجاد سندرم درد پاتلوفمورال تاثیر بگذارند، می توان به قرارگیری ناصحیح استخوان کشکک بر روی فمور، ضعف عضلات چهار سر ران و یا سفتی زانو در سمت خارجی آن اشاره کرد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465