دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / خدمات در مطب / طب سوزنی چه بیماری هایی را درمان می کند؟

طب سوزنی چه بیماری هایی را درمان می کند؟

طب سوزنی نوعی درمان است که شامل وارد کردن سوزن‌های بسیار نازک از طریق پوست فرد در نقاط خاصی از بدن، به اعماق مختلف است.تحقیقات نشان می‌دهد که طب سوزنی می‌تواند به تسکین درد کمک کرده و برای طیف گسترده‌ای از مشکلات دیگر استفاده می‌شود.

آنچه در این مطلب میخوانید

نحوه عملکرد علمی طب سوزنی همچنان نامشخص است. برخی از افراد ادعا می‌کنند که با متعادل کردن انرژی حیاتی کار می‌کند، در حالی که برخی دیگر معتقدند که اثر عصبی دارد.

طب سوزنی نوعی درمان سرپایی و کم تهاجمی پزشکی است که صدها - حتی هزاران سال - از آن استفاده می‌شده است. طب سوزنی از شیوه‌های پزشکی آسیایی سرچشمه گرفته است که برای درمان بسیاری از بیماری‌های اسکلتی، توسط دکتر سلمان فلاح در اصفهان انجام می‌شود. لطفا جهت ارتباط با کلینیک طب فیزیکی دکتر فلاح ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

طب سوزنی چیست؟

یک متخصص طب سوزنی با هدف متعادل کردن انرژی فرد، سوزن‌هایی را وارد بدن او می‌کند. ادعا می‌شود که این روش درمان می‌تواند به افزایش تندرستی کمک کرده و ممکن است برخی از بیماری‌ها را درمان کند. شرایطی که برای آن از طب سوزنی استفاده می‌شود شامل انواع مختلف درد، مانند سردرد، مشکلات فشار خون، و سیاه سرفه است.

چگونگی عملکرد طب سوزنی

طب سنتی چینی توضیح می‌دهد که سلامتی نتیجه تعادل هماهنگ افراط‌های مکمل «یین» و «یانگ» نیروی حیاتی است که به «چی» معروف است. گفته می‌شود که بیماری نتیجه عدم تعادل نیروها است.

همچنین گفته می‌شود که چی از طریق نصف النهارها یا مسیرهایی در بدن انسان جریان دارد. این جریان‌های انرژی از طریق 350 نقطه طب سوزنی در بدن قابل دسترسی هستند که قرار دادن سوزن در این نقاط، جریان انرژی را به تعادل مناسب باز می‌گرداند.هیچ مدرک علمی مبنی بر وجود نقاط طب سوزنی وجود ندارد و اثبات وجود یا عدم وجود آن‌ها دشوار است اما مطالعات متعدد نشان می‌دهد که طب سوزنی برای برخی شرایط کارآمد است.

کاربرد طب سوزنی

برخی از متخصصان از علوم اعصاب برای توضیح طب سوزنی استفاده کرده‌اند. نقاط طب سوزنی به عنوان مکان‌هایی در نظر گرفته می‌شوند که اعصاب، ماهیچه‌ها و بافت همبند را می‌توان تحریک کرد. این تحریک جریان خون را افزایش می‌دهد و در عین حال فعالیت مسکن‌های طبیعی بدن را تحریک می‌کند.به دلیل ماهیت تهاجمی طب سوزنی، انجام تحقیقات با استفاده از کنترل‌های علمی مناسب دشوار است. در یک مطالعه بالینی، یک گروه کنترل باید تحت درمان ساختگی یا دارونما قرار گیرد تا نتایج با نتایج طب سوزنی واقعی مقایسه شود.

کاربرد طب سوزنی

تحقیقات انجام شده در آلمان نشان داده است که طب سوزنی ممکن است به تسکین سردردهای تنشی و میگرن کمک کند. همچنین می‌تواند در موارد زیر کمک کند:

در سال 2003، سازمان بهداشت جهانی (WHO) تعدادی از شرایط را فهرست کرد که طب سوزنی در آن‌ها موثر بوده است و شامل:

سایر شرایطی که WHO می‌گوید که طب سوزنی ممکن است کمک‌کننده باشد اما شواهد بیشتری مورد نیاز است عبارتند از:

سازمان بهداشت جهانی همچنین پیشنهاد می‌کند که طب سوزنی ممکن است به درمان تعدادی از عفونت‌ها، از جمله برخی عفونت‌های دستگاه ادراری و تب هموراژیک اپیدمی کمک کند.

فواید طب سوزنی

طب سوزنی می‌تواند در موارد زیر مفید باشد:

محققان به مردم توصیه می‌کنند که به جای مراجعه به پزشک از طب سوزنی استفاده نکنند.

خطرات طب سوزنی

همه روش‌های درمانی خطرات و فوایدی نیز دارند. خطرات احتمالی طب سوزنی عبارتند از:

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) سوزن‌های طب سوزنی را به عنوان ابزار پزشکی معرفی می‌کند. ساخت و برچسب زدن آن‌ها باید طبق استانداردهای خاصی انجام شود. سوزن‌ها باید استریل، غیرسمی باشند و فقط برای یک بار استفاده توسط پزشک مجاز، برچسب‌گذاری شده باشند. مانند هر درمان مکمل، استفاده از آن در کنار درمان‌های مرسوم در موارد بیماری مزمن یا شدید توصیه می‌شود.

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

درمان درد و مشکلات ارتوپدی با طب سوزنی

طب سوزنی برای درمان چندین نوع درد استفاده می‌شود. طبق تحقیقات در درمان موارد زیر موثر است.

طب سوزنی با تحریک اعصاب مختلف می‌‌تواند باعث افزایش ترشح اندروفین- انکفالین و بتا اندروفین‌هایی شود که باعث تسکین درد خواهد شد. طب سوزنی با تاثیر در کاهش انقباض عضلات و بهبود حرکت مفاصل باعث کاهش تورم و کبودی می‌شود. این تاثیر به دلیل افزایش جریان خون در بدن بوده که باعث تسکین کمر درد و درد گردن می‌شود.

درد ناشی از آرتروز در زانو یکی از دلایل اصلی ناتوانی در بین بزرگسالان است. یک بررسی در سال 2010 نشان داد که طب سوزنی یک درمان موثر برای زانو درد و علائم فیزیکی آرتروز است.

در درمان گرفتگی عصب سیاتیک با طب سوزنی، گردش انرژی و خون در اندام‌های حساس و مرتبط با عصب سیاتیک بهبود می‌یابد. درنتیجه این عمل، التهابات مربوط به گرفتگی عصب سیاتیک از بین رفته و وضعیت بیمار رو به بهبودی خواهد رفت.

طب سوزنی به خوبی می‌تواند درد را در بیمار کنترل کرده و موجب کاهش محدودیت حرکتی مفاصل شود. یکی از عوامل موثر در میزان تاثیر طب سوزنی، زمانی است که فرد به پزشک مراجعه می‌کند.

روش درمانی دارویی قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما محققان طب سوزنی با مطالعات بسیار به این موضوع دست یافتند که طب سوزنی می‌تواند یک عامل موثر در درمان فیبرومیالژی باشد. در واقع در روش درمان فیبرومیالژی با طب سوزنی عوامل به وجود آورنده این بیماری از بین می‌روند.

دکتر سلمان فلاح متخصص ستون فقرات و مفاصل و دارای بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی در اصفهان می‌باشند؛ که با روشهایی نظیر اوزون درمانی ، لیزر درمانی پرتوان ، ارتوکین تراپی ، PRP ، مگنت درمانی ، شوک ویو درمانی ، تکارتراپی و ... می‌توانند بسیاری از دردها و مشکلات اندام های اسکلتی - عضلانی شما را درمان نمایند. همچنین در کلینیک توانبخشی دکتر فلاح، نوار عصب و عضله که اقدامی تشخیصی است نیز صورت می‌گیرد. این مرکز علاوه بر اقدامات مذکور، به عنوان کلینیک پا، می‌تواند به بیماران دیابتی و ... نیز خدمات تشخیصی درمانی مربوط به پا را ارائه نماید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ، با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 91011414 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :حمیدرضا اسدی [ 1402-05-18 ]
برای درمان آرنج تنیس بازان از طب سوزنی استفاده کردم و نتیجه بخش بود.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تاندونیت یا التهاب تاندون چیست؟تاندونیت یا التهاب تاندون چیست؟

التهاب تاندون ها یا تاندونیت، یک نوع پاسخ التهابی در درون تاندون می باشد درحالی که لایه خارجی بدون التهاب است. این عارضه می تواند همراه با یک سری پارگی های میکروسکوپی باشد. ... ادامه مطلب

سندرم مفصل ساکروایلیاکسندرم مفصل ساکروایلیاک

در نیمه اول قرن بیستم، سندرم مفصل ساکروایلیاک شایع‌ترین تشخیص برای کمردرد بود. هر گونه درد در ناحیه کمر، باسن یا پای مجاور معمولا به عنوان سندرم مفصل SI شناخته می‌ شود. ... ادامه مطلب

حرکات ورزشی درست و غلط در کمردرد مزمن به روایت تصویرحرکات ورزشی درست و غلط در کمردرد مزمن به روایت تصویر

حرکت و فعالیت به کاهش کمردرد کمک می‌کند اما باید فعالیت از نوع درست باشد. نباید حرکتی انجام دهید که فشار زیادی بر کمر وارد می‌کند. ورزش مناسب برای افرادی که کمردرد دارند بستگی به علت کمردرد و شدت آن دارد بنابراین همیشه باید پیش از انجام هر ورزش سنگین با پزشک خود صحبت کنید. ... ادامه مطلب

شکستگی استخوان به چه شرایطی گفته می شود؟شکستگی استخوان به چه شرایطی گفته می شود؟

شکستگی استخوان عارضه ای است که در آن پیوستگی استخوان مختل می شود. درصد عمده ای از شکستگی ها در اثر فشار و نیرو به وجود می آیند ... ادامه مطلب