دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی بسته دیسک / لیزر پرتوان برای دیسک کمر

لیزر پرتوان برای دیسک کمر

لیزر به معنای نور تقویت‌شده از انتشار تشعشعات تحریک‌ شده است. لیزر توسط فرآیند خاصی در دستگاه لیزر ایجاد می‌شود تا باعث انتشار کنترل‌شده تابش به شکل نور شود. لیزرها برای اولین بار توسط فیزیکدان گوردون گولد در سال 1958 اختراع شدند و در زمینه‌های پوست، جراحی، چشم پزشکی و طب فیزیکی و توانبخشی استفاده می‌شود.

آنچه در این مطلب میخوانید

فیزیوتراپیست‌ها از لیزر برای تسکین درد، تسریع بهبودی و کاهش التهاب استفاده می‌کنند. به دلیل ماهیت خاص نحوه تولید لیزر، دارای خواص خاصی نیز است:

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان، می‌توانید با روشهای درمان بدون جراحی، مانند بکارگیری لیزر پرتوان، به رفع و بهبود اغلب دردها مانند دردهای ناشی از دیسک کمر و گردن بپردازید و کیفیت زندگیتان را ارتقا داده توانایی های خود را در انجام کارها و فعالیت های روزمره، که به هر دلیل دچار اشکال شده اند؛ افزایش دهید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

چگونگی عملکرد لیزر

هنگامی که منبع نور در برابر پوست قرار می‌گیرد، فوتون‌ها تا چندین سانتی‌متر در پوست نفوذ می‌کنند و توسط میتوکندری جذب می‌شوند. انرژی لیزر بسیاری از پاسخ‌های فیزیولوژیکی مثبت که منجر به بازیابی مورفولوژی و عملکرد طبیعی سلولی می‌شود را تحریک می‌کند. لیزر پرتوان با تمرکز بر هموگلوبین و سیتوکروم اکسیداز، می‌تواند به تنفس کمک کرده و در نتیجه عملکرد درمانی خوبی داشته باشد.

لیزر پرتوان

درمان با لیزر پرتوان باعث تحریک التیام بافت نرم در سطح سلولی می‌شود. از طریق فرآیندی به نام «فوتوبیواستیمولیشن» کار می‌کند. هنگامی که انرژی فوتونیک با نفوذ عمیق بر روی بافت سلولی خاص (نرم) متمرکز می‌شود، مقادیر بیشتری از ATP (آدنوزین تری فسفات) تولید می‌شود. ATP ماده‌ای است که مسئول تولید انرژی سلولی است.

لیزر پرتوان دارای یک حالت پالس منحصر به فرد است که انرژی لیزر را بدون گرم کردن بافت‌های سطحی به بافت‌های عمیق‌تر می‌رساند. همچنین دارای فرکانس‌های مداوم و تعدیل‌کننده برای ترویج کنترل و بهبود درد است. قدرت بالاتر آن دوز درمانی بزرگ‌تری را ارائه داده و در نتیجه زمان درمان کوتاه‌تر می‌شود.

لیزر پرتوان برای دیسک کمر

موارد کاربرد لیزر پرتوان

اثرات درمانی لیزر پرتوان در هر دو نوع عارضه مزمن و حاد، کارآمد است. هزاران مطالعه منتشر شده اثربخشی بالینی لیزر درمانی را تایید می‌کنند. بیش از 100 مطالعه علمی کنترل‌شده اثربخشی لیزر درمانی را برای شرایط بالینی خاص ارائه می‌دهند. این شرایط شامل موارد زیر است:

چگونگی درمان دیسک کمر با لیزر پرتوان

لیزر پرتوان در بهبود عضلات آسیب‌دیده، رباط‌ها، کپسول‌های مفاصل، دیسک های مهره‌ ای و سطوح داخل مفصلی موثر است. دیسک‌های ستون فقرات آسیب‌دیده به طور مستقیم از درمان با لیزر پرتوان بهره می‌برند. تکنسین‌های آموزش‌دیده بر روی دیسک‌های خاص ستون فقرات که نیاز به مراقبت دارند، تمرکز می‌کنند. درمان اثرات عمیقی را در موارد زیر آغاز می‌کند:

بیمارانی که درمان لیزر پرتوان را همراه با درمان رفع فشار ستون فقرات دریافت می‌کنند، نسبت به بیمارانی که فقط رفع فشار ستون فقرات دریافت می‌کنند، درمان سریع‌تری برای گردن درد یا کمردرد دارند. فرکانس و مدت هر جلسه لیزر درمانی برای هر بیمار متفاوت است. لیزر را می‌توان برای نیازهای درمانی خاص تنظیم کرد.

مزایای درمان با لیزر پرتوان

اثرات درمانی لیزر پرتوان عبارتند از:

لیزر پرتوان برای شرایط حاد و مزمن از جمله درد پس از جراحی موثر است.

تاثیر درمان دیسک کمر با لیزر پرتوان

علت اصلی کمردرد و گردن درد اغلب می‌تواند در دیسک ستون فقرات آسیب‌دیده باشد. دیسک‌های ستون فقرات که عمدتا از بافت نرم (کلاژن) ساخته شده‌اند، چندین عملکرد مهم دارند. آن‌ها فضای بین هر جفت مهره‌های نخاعی را حفظ می‌کنند، به ما اجازه می‌دهند بدن خود را حرکت دهیم و فشار و شوکی را که در طول فعالیت ایجاد می‌شود، جذب کنیم. اما اگر دیسک فشرده شده، برآمده یا پاره شود یا به شکل دیگری آسیب ببیند، می‌تواند منجر به درد ناتوان‌کننده، بی‌حسی، گزگز و سایر علائم مرتبط شود.

درمان با لیزر پرتوان یک اثر قدرتمند ارائه می‌دهد که عمیقاً برای تحریک التیام دیسک‌های ستون فقرات انجام می‌شود.

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

موارد منع استفاده از لیزر پرتوان برای دیسک کمر

تعداد جلسات درمانی لیزر پرتوان برای دیسک کمر

مشکل بیمار و سطح سلامت کلی وی بر تعداد جلسات درمانی مورد نیاز تاثیرگذار است. بعضی بیماران می‌توانند بهبود در وضعیت خود را با 1 تا 3 جلسه درمان مشاهده نمایند. با این وجود، بطور میانگین درمان بیمار به 4 تا 10 جلسه درمانی نیاز دارد. هر جلسه درمانی معمولاً بین 5 تا 30 دقیقه با توجه به ناحیه تحت درمان و شرایط مربوط به آن به طول می‌انجامد.

دکتر سلمان فلاح متخصص ستون فقرات و مفاصل و دارای بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی در اصفهان می‌باشند؛ که با روشهایی نظیر اوزون درمانی ، لیزر درمانی پرتوان ، ارتوکین تراپی ، PRP ، مگنت درمانی ، شوک ویو درمانی ، تکارتراپی و ... می‌توانند بسیاری از دردها و مشکلات اندام های اسکلتی - عضلانی شما را درمان نمایند. همچنین در کلینیک توانبخشی دکتر فلاح، نوار عصب و عضله که اقدامی تشخیصی است نیز صورت می‌گیرد. این مرکز علاوه بر اقدامات مذکور، به عنوان کلینیک پا، می‌تواند به بیماران دیابتی و ... نیز خدمات تشخیصی درمانی مربوط به پا را ارائه نماید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ، با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 91011414 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :عباس حیدری [ 1402-05-18 ]
دکتر لیزر پرتوان برای پارگی دیسک کاربرد ندارد؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمان انواع بی اختیاری ادرار و مدفوع با بیوفیدبکدرمان انواع بی اختیاری ادرار و مدفوع با بیوفیدبک

بی اختیاری ادرار و مدفوع به از دست دادن غیرارادی ادرار یا مدفوع گفته می شود. بی اختیاری عارضه ای کشنده نیست؛ اما بیماری ای شایع و آزار دهنده است. ... ادامه مطلب

راهکارهای طب فیزیکی برای درمان سردردهای عصبی و میگرنراهکارهای طب فیزیکی برای درمان سردردهای عصبی و میگرن

متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی از ترکیبی از درمان‌ های مختلف مانند ماساژ و آزادسازی بافت‌ ها، آزادسازی نقاط تریگر پوینت، جا اندازی مفاصل، تکنیک های انرژی عضلانی، اعمال فشارهای ضد فشار، کرانیوساکرال، جااندازی ویسکرال (احشایی) و ماساژ بافت‌های نرم برای کنترل سردردهای میگرنی استفاده می‌ کنند. ... ادامه مطلب

فلج عصب صورت (فلج بلز) به چه وضعیتی گفته میشود؟فلج عصب صورت (فلج بلز) به چه وضعیتی گفته میشود؟

فلج بلز به یک نوع ضعف یا فلج شدگی گفته می‌ شود که بر روی رشته های عصبی که وظیفه کنترل عضلات صورت را برعهده دارند تأثیر می گذارند. ... ادامه مطلب

چه بیماریها و مشکلاتی با فیزیوتراپی بهبود یافته و درمان میشود؟چه بیماریها و مشکلاتی با فیزیوتراپی بهبود یافته و درمان میشود؟

فیزیوتراپی، مجموعه ای از خدمات تخصصی را برای بیماران مبتلا به بیماریهای قلبی و ریوی، آسیب دیدگی محل کار و آسیبهای ورزشی، قطع عضلات، مفاصل، سکته مغزی، آسیب مغزی، ضایعات نخاعی و عصبی و حتی سرطان، ارائه میکند. فیزیوتراپی میتواند به تمامی افراد با هر سنی کمک کند ... ادامه مطلب