سایت جدید دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / روشهای غیرجراحی درمان درد / درمان قفل شدن انگشتان دست با روشهای سرپایی طب فیزیکی

درمان قفل شدن انگشتان دست با روشهای سرپایی طب فیزیکی

انگشتان دست دارای چندین استخوان کوچک هستند. این استخوان‌ها را تاندون‌ها به عضلات وصل می‌کنند. هنگامی که ماهیچه‌ها منقبض یا سفت می‍شوند، تاندون‌ها استخوان‌ها را می‌کشند تا انگشتان را حرکت دهند. تاندون‌های بلندی، به نام تاندون‌های فلکسور، از ساعد تا عضلات و استخوان‌های دست‌ها کشیده شده‌اند. تاندون‌های فلکسور (تاندون‌های ماهیچه‌های خم‌کننده) در یک غلاف تاندون حرکت می‌کنند که به مثابه تونلی برای تاندون است. اگر این تونل باریک شود، تاندون نمی‌تواند به راحتی حرکت کند. این اتفاقی است که باعث انگشت ماشه‌ ای می‌شود. به وضعیتی که در آن انگشتان دست در حالت خمیده سفت یا قفل میشوند، انگشت ماشه ای (trigger finger) گفته میشود.

حرکت تاندون در یک غلاف تاندون تنگ، باعث تحریک و تورم آن می‎شود و حرکت کردن انگشت را بسیار دشوار می‌کند. التهاب ممکن است باعث ایجاد یک حالت پرش در انگشت شود که این مسئله هم حرکت را محدودتر می‌کند و باعث می‌شود انگشت در حالت خمیده قرار بگیرد و صاف کردن آن بسیار دشوار شود. اگر انگشت ماشه ای شدید باشد انگشت ممکن است در حالت خمیده قفل بماند. افرادی که کارهایی انجام میدهند که در آن یک حرکت دائماً تکرار میشود، در خطر بالای ابتلا به انگشت ماشه ای قرار دارند. این وضعیت در زنان شایعتر از مردان بوده و در افراد مبتلا به دیابت بیشتر است. درمان این وضعیت بستگی به شدت آن دارد. در حالت های پیشرفته تر بیماری، پزشک شما را به فیزیوتراپیست ارجاع می دهد. استفاده از روش های فیزیوتراپی جزء درمان های قطعی انگشت ماشه ای به حساب می آید. تمرینات ورزشی، درای نیدلینگ و سرما درمانی یا گرما درمانی از جمله روشهایی هستند که فیزیوتراپیست ها برای فیزیوتراپی انگشت ماشه ای به کار می برند.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان، می‌توانید با روشهای درمان بدون جراحی، به رفع و بهبود اغلب عوارض و دردهایی مانند درد زانو، دست و شانه، انواع سردردها، دردهای ناشی از دیسک و آرتروز بپردازید و کیفیت زندگیتان را ارتقا داده توانایی های خود را در انجام کارها و فعالیت های روزمره، که به هر دلیل دچار اشکال شده اند؛ افزایش دهید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 03136252857 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

علت قفل شدن انگشت دست

درمان قفل شدن انگشتان دست

علت قفل شدن انگشتان پا

گرفتگی انگشتان پا می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. برخی از شایع‌ترین دلایل این رویداد شامل موارد زیر می شوند:

گرفتگی انگشتان پا از محرک های مختلفی سرچشمه می گیرد؛ اما استفاده بیش از حد، کم آبی بدن و کمبود مواد معدنی (به ویژه، پتاسیم، کلسیم و منیزیم) به عنوان مقصران اصلی شناخته می شوند. زمانی که ورزش می کنید، مواد معدنی یا الکترولیت هایی که عضلات شما برای ارائه عملکرد درست به آنها نیاز دارند از طریق تعریق دفع می شوند. این کمبود موجب انقباض ها یا اسپاسم های عضلانی می شود که به نام گرفتگی های عضلانی می شناسیم. اگر برای مدت زمانی طولانی دویده اید، بیش از اندازه از خود کار کشیده اید، با بیش از اندازه ورزش کرده اید، گرفتگی انگشتان پا بیانگر آن است که باید تغییری در برنامه خود ایجاد کنید؛ زیرا عضلات توان تحمل چنین فشار زیادی را ندارند.

گرفتگی انگشتان پا می تواند به واسطه استفاده از کفش های بیش از حد تنگ رخ دهد؛ زیرا این کفش ها فشار بیش از حد به پا وارد کرده یا جریان خون را محدود می کنند.

گرفتگی انگشتان پا اغلب پس از 50 سالگی ظاهر می شود، زمانی که استخوان ها کلسیم از دست داده و عضلات با افت انعطاف پذیری و کشش خود برای پشتیبانی از بدن مواجه هستند. با افزایش سن، اعصاب و عملکرد عروقی ما از قدرت گذشته برخوردار نخواهند بود. این به بروز گرفتگی های عضلانی منجر می شود؛ زیرا اعصابی که مواد مغذی و پیام ها را به عضلات ارسال می کنند، عملکردی همانند گذشته ندارند.

علائم قفل شدن انگشتان دست و پا

نشانه‌ها و علائم انگشت ماشه‌ای ممکن است از خفیف تا شدید پیشرفت کنند و شامل موارد زیر باشند:

عوامل خطر قفل شدن انگشتان دست و پا

فاکتورهایی که شما را در خطر انگشت ماشه ای قرار میدهند عبارتند از:

تشخیص قفل شدن انگشتان دست و پا

پزشکان انگشت ماشه‌ای را با توجه به نتایج معاینه بالینی و پرسیدن چند سؤال ساده درباره‌ی پرونده‌ی پزشکی بیمار تشخیص می‌دهند. پزشک انگشت را حرکت می‌دهد و گوش می‌دهد که آیا انگشت هنگام حرکت دادن صدا می‌دهد یا خیر. همچنین قفل شدن انگشت در حالت خمیده نیز بررسی می‌شود. به علاوه پزشک از بیمار می‌خواهد که دستش را باز و بسته کند. تشخیص انگشت ماشه‌ای معمولاً نیازی به رادیوگرافی یا دیگر آزمایش‌های تصویربرداری ندارد.

عوارض انگشت ماشه ای

با بروز علائم اولیه این بیماری باید هر چه سریعتر برای درمان آن اقدام کنید؛ زیرا درمان نکردن انگشت ماشه ای باعث پیشرفت علائم شده و دیگر نمی توانید انگشتان خود را صاف نگه دارید. در پیشرفته ترین حالت بیماری به درمان های دیگر جواب نداده و مجبور به جراحی خواهید بود.

راهکارهای طب فیزیکی برای درمان قفل شدن انگشتان پا

مراجعه به فیزیوتراپی روشی بسیار مفید برای درمان انگشت ماشه‌ای است. برای این کار متخصص فیزیوتراپی راهکارها و راهنمایی‌هایی برای افزایش تحرک دست و انگشتان به بیمار ارائه می‌کند. برای درمان انگشت ماشه‌ای سعی می‌کنند کاری کنند که از طریق تمرینات و حرکات کششی مختلف فشار و تنش را روی تاندون برداشته شود. روشهای فیزیوتراپی برای موارد خفیف انگشت ماشه‌ای یا افرادی که به تازگی دچار انگشت ماشه‌ای شده‌اند فوق العاده مؤثر هستند.

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

درمان قفل شدن انگشتان دست با روشهای سرپایی طب فیزیکی

قبل از سن بلوغ و پیش از آنکه صفحات رشد بسته شوند؛ با توجه به ژن و شرایط فیزیکی افراد؛ می توان با اقداماتی از جمله مصرف برخی از مکمل ها و انجام ورزشهای جهشی - پرشی مانند والیبال و بسکتبال، کمی به افزایش قد کمک کرد. شما می توانید برای دریافت مشاوره و راهکارهای مناسب افزایش قد فرزندانتان با متخصصان طب فیزیکی مشورت نمایید. کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان پذیرای شما مراجعین محترم می باشد. لطفا جهت ارتباط با این مرکز و کسب اطلاعات بیشتر ازطریق تماس با شماره تلفن 03136252857 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ، مشاوره بگیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 36252857 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمان دردهای ستون فقرات با روش تراکشن یا کشش ستون فقراتدرمان دردهای ستون فقرات با روش تراکشن یا کشش ستون فقرات

تراکشن باعث می‌ شود تا دیگر روش‌ های درمانی اثر بیشتری داشته و فرایند بهبودی بدن به نحو بهتری انجام شود. در ترکشن، نیروی وارد شده به ستون فقرات از طریق جاذبه‌ ی زمین برداشته شده و ستون فقرات کشیده می‌ شود. ... ادامه مطلب

علائم و درمان سردردهای تنشی توسط متخصصان طب فیزیکیعلائم و درمان سردردهای تنشی توسط متخصصان طب فیزیکی

برای افرادی که از سردردهای تنشی مزمن رنج می‌ برند عموماً انجام کارهای روزمره بسیار دشوار است. در موارد خاصی سردردهای تنشی می‌ توانند بسیار شدید باشند و در روند کارهای روزمره بیمار اختلال ایجاد کنند. علائم و درمان سردردهای تنشی را در ادامه این متن برای شما شرح داده ایم. ... ادامه مطلب

روشهای نوین درمان درد عصب سیاتیک بدون جراحیروشهای نوین درمان درد عصب سیاتیک بدون جراحی

درد سیاتیک ممکن است در اثر تحریک یک یا چند عصب نخاعی ایجاد شود. این درد می‌ تواند خفیف یا شدید باشد و اغلب در اثر ساییدگی مهره‌ ها در قسمت پایین ستون فقرات ایجاد می‌ شود. خبر خوب این است که سیاتیک اغلب با روش‌ های محافظه کارانه و بدون نیاز به جراحی با کمک متخصص حرکات اصلاحی تسکین می‌ یابد. ... ادامه مطلب

نقش نوار عصب و عضله در گردن دردنقش نوار عصب و عضله در گردن درد

تست نوار عصب و عضله یاالکترومایوگرافی به زبان ساده ، به بررسی نحوه فعالیت عصب و عضله و میزان هماهنگی این دو در کنار یکدیگر می‌ پردازد . در این مقاله به بررسی نقش نوار عصب و عضله در گردن درد می پردازیم . ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465