دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب پزشکی / قرص و آمپول روباکسین در چه مواردی استفاده میشود؟

قرص و آمپول روباکسین در چه مواردی استفاده میشود؟

زمانی که فردی دچار درد عضلانی می شود ممکن است درد بعد از مدتی از بین برود؛ اما اگر درد شدید باشد، پزشک برای تسکین درد برای بیمار داروی مسکن تجویز می کند. قرص و آمپول روباکسین (Robaxin) برای درمان اسپاسم عضله و درد عضله استفاده می شود. روباکسین به آرامش عضلات کمک می کند و در دسته داروهای شل کننده عضلات قرار دارد. روباکسین به عنوان یک داروی کمکی در درد های حاد عضلانی، اسکلتی، کمردرد و همچنین کزاز تجویز می شود. روباکسین برای درد گردن زمانی استفاده می شود که گرفتگی عضلانی گردن باشد و با مصرف روباکسین درد عضلانی گردنی کم و تسکین یابد. متابولیسم روباکسین کبدی است و نیمه عمر آن 1 تا 5/1ساعت است و از طریق ادرار دفع می شود. روباکسین نام دیگر متوکاربامول می باشد و به شکل آمپول روباکسین 1000 میلی گرم در 10 میلی لیتر و قرص روباکسین 500 میلی گرم در دسترس می باشد که با توجه به تجویز پزشک مصرف می شوند. در ادامه به موارد مصرف، نحوه مصرف و عوارض مصرف روباکسین می پردازیم.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح، برای رفع بسیاری از دردها، توانبخشی بیماران و درمان بسیاری از بیماری ها و عوارض ناشی از آنها، از روشهای موثری مانند ، فیزیوتراپی ، طب سوزنی ، اوزون درمانی ، PRP ، مگنت درمانی ، شوک ویو درمانی ، تکارتراپی ، ورزش درمانی ، ارتوکین تراپی ، لیزر درمانی پرتوان و ... که همگی غیر جراحی بوده و به صورت سرپایی انجام می شوند، استفاده می شود. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

موارد مصرف روباکسین

بهتر است بدانید که روباکسین معمولاً برای دردهای عضلانی، درد های اسکلتی، شل کننده عضلات و همچنین درمان کزاز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین می توانید از این دارو برای رفع دردسیاتیک و همچنین درد های عضلانی گردن و گرفتگی گردن استفاده نمایید.

مقدار و نحوه مصرف روباکسین

توجه داشته باشید که مقدار مصرف روباکسین به سن، مقدار درد و نوع بیماری مرتبط بوده و به هیچ عنوان مصرف آن خودسرانه توصیه نمی شود و حتماً با تجویز دوز مصرف توسط پزشک آن را مصرف نمایید. در زمان مصرف روباکسین ممکن است پزشک در طول روزهای اول مقدار مصرف دارو را کاهش دهد. روباکسین در یک برنامه درمانی استفاده می شود و در این برنامه روباکسین به همراه استراحت کردن، فیزیوتراپی و سایر اقدامات برای کاهش درد استفاده خواهد شد. مصرف قرص روباکسین برای اسپاسم های عضلانی به مقدار 1500 میلی گرم 4 مرتبه در طول روز به مدت 48 ساعت تا 72 ساعت مصرف می شود. مقدار نگهدارنده روباکسین 4000 تا 4500 میلی گرم در روز در دوز های منقسم استفاده شده و حداکثر دوز روزانه آن 4 گرم خواهد بود. همچنین برای تزریق عضلانی یا وریدی آمپول روباکسین مقدار تعیین شده 1000 میلی گرم خواهد بود البته در صورت نیاز هر 8 ساعت ادامه داشته و در نهایت حداکثر دوز روزانه آن 3 گرم خواهد بود.

قرص و آمپول روباکسین

موارد احتیاط مصرف روباکسین

روباکسین می تواند اثرات نا مطلوبی بر سلامت داشته باشد، بنابراین بهتر است قبل از تجویز با پزشک مشورت کنید. قبل از تصمیم گیری در مورد استفاده یا عدم استفاده از روباکسین باید عواملی را در نظر بگیرید. این عوامل به شرح زیر است:

تداخلات دارویی روباکسین با داروهای دیگر

داروهایی که با روباکسین تداخل دارویی دارند به دو دسته تداخل جدی و تداخل متوسط تقسیم می‌شوند. حتماً قبل از مصرف متوکاربامول با داروهای زیر با پزشک خود مشورت نمایید.

  1. تداخل جدی: متوکاربامول با داروهای پایه اپیود و آرام‌بخش‌های عضلانی تداخل شدیدی دارد و ممکن مشکلات جدی به‌وجود بیاورند. اگر این داروها را باهم مصرف می‌کنید با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر احساس سرگیجه، سبکی سر، خواب‌آلودگی شدید و تنفس آهسته یا منقطع داشتید با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.
  2. تداخل متوسط: این دارو با مسکن‌هایی مانند متادون و بوپرینورفین تداخل دارویی جدی‌ای دارد و ناراحتی زیادی ایجاد می‌کند. همچنین این دارو با مسکن‌ها و شل‌کننده‌های عضلانی (قرص‌های سریع بازشونده و غیر سریع) نیز تداخل دارویی دارد.

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

عوارض جانبی روباکسین

عوارض جانبی شایع این دارو شامل:

  1. سرگیجه، احساس تار دیدن، خواب آلودگی
  2. سردرد ، گیجی، مشکلات حافظه، از دست دادن تعادل و هماهنگی در حرکات بدن
  3. تهوع، استفراغ، ناراحتی معده
  4. گرگرفتگی (گرمی، قرمزی، خارش یا احساس خارش)
  5. تاری دید، دو بینی، قرمزی چشم
  6. مشکلات خواب (بی خوابی)
  7. گرفتگی بینی
  8. خارش خفیف یا راش

درمان شانه درد با توجه به علت ایجاد آن و همچنین میزان و نوع آسیب‌دیدگی شانه متفاوت است. متخصصین طب فیزیکی انواع دردهای شانه را بدون جراحی و با بکارگیری روشهای کم تهاجمی مانند فیزیوتراپی شانه بهبود بخشیده و درمان می‌نماید. شما می‌توانید برای بهره مندی از این روشها به کلینیک طب فیزیکی و توان بخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان مراجعه نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 91011414 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پارگی دیسک کمر چه علائمی دارد؟پارگی دیسک کمر چه علائمی دارد؟

پارگی دیسک کمر که در اصطلاح عامیانه با عنوان فتق دیسک از آن یاد می شود ؛ یکی از رایج ترین بیماری های ستون فقرات و اختلالات اسکلتی و عضلانی است ، که بر اثر آن یکی از دیسک هایی که در میان مهره های کمر وجود دارد دچار شکاف و ترک خوردگی می شود و محتوای دیسک به داخل کانال نخاعی نشت می یابد. ... ادامه مطلب

درمان دیسک کمر، گردن و ستون فقرات با لیزر تراپیدرمان دیسک کمر، گردن و ستون فقرات با لیزر تراپی

فتق دیسک که می تواند در هر قسمت از ستون فقرات رخ دهد، اغلب در قسمت پایین کمر رخ می دهد. بسته به اینکه فتق دیسک کجا باشد، می تواند منجر به درد، بی حسی یا ضعف در بازو یا پا شود. ... ادامه مطلب

روش درمانی کایروپراکتیک چیست؟روش درمانی کایروپراکتیک چیست؟

کایروپراکتیک یک حرفه مراقبت بهداشتی است که به درمان غیر جراحی اختلالات سیستم عصبی یا سیستم اسکلتی-عضلانی اختصاص دارد. به طور کلی متخصصان کایروپراکتیک تمرکز منحصر به فردی بر روی دستکاری و درمان ساختارهای اطراف دارند. ... ادامه مطلب

منوال تراپی کمر چه کاربرد هایی دارد و برای چه کسانی مناسب است؟منوال تراپی کمر چه کاربرد هایی دارد و برای چه کسانی مناسب است؟

منوال تراپی یک روش جدید در درمان فیزیوتراپی است که به جا اندازی مفاصل یا بافت های نرم کشش عضلات و مفاصل،ماساژ عمقی بافت نرم،جا اندازی مفاصل می پردازد. ... ادامه مطلب