دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / روشهای غیرجراحی درمان درد / کاربرد لیزر پر توان و فواید درمانی آن در طب فیزیکی و توانبخشی

کاربرد لیزر پر توان و فواید درمانی آن در طب فیزیکی و توانبخشی

کلمه لیزر Laser مخفف عبارت Light Amplification by the Simulated Emission of Radiation است که به معنی نور تقویت شده توسط گسیل القایی تابش میباشد. لیزر، امواج الکترومغناطیسی تقویت شده ای است که میتواند پرتو قلمی شکلی از امواج الکترومغناطیسی را با خواص ویژه تولید کند. پرتوی نور معمولی از طول موج‌های متعدد و مختلف تشکیل شده که در جهت‌های مختلف پخش می‌شوند. لیزر در فیزیوتراپی دارای ویژگی‌های منحصر به فرد در حوزه درمان می‌باشد.

آنچه در این مطلب میخوانید

لیزرتراپی، بافت‌های آسیب‌دیده را با طول موج خاصی از نور مورد هدف قرار می‌دهد و در تسریع روند بهبودی و درمان آسیب مفصل، تاندون و لیگامان‌ها مؤثر است. لیزر درمانی می‌تواند انرژی را به زیر سطح پوست بدون آسیب رساندن به سطوح بالای آن منتقل کند. انرژی نوری انتقال یافته در این شرایط باعث ایجاد تغییرات فیزیولوژیک در سلول‌ها در فرآیندی به نام (photobiomodulation) می‌شود. این فرآیند دارای سودمندی خاص برای کاهش درد، کاهش سطح التهاب، افزایش جریان خون و تسریع زمان مورد نیاز برای بهبود بیمار است.

انرژی نور لیزر، تقریباً از داخل پوست به درون غشای سلولی منتقل می‌شود و فرآیندی را به نام فتوبیواسیمولاسیون آغاز می‌کند. این فرایند باعث تقویت عملکردهای احیاکننده بدن و همچنین تحریک ترشح اندورفین و کلاژن و در نهایت منجر به ترمیم بافت آسیب‌دیده می‌شود. نتیجه لیزر پرتوان، تسریع در بهبود زخم و همچنین کاهش درد، سفتی، تورم و اسپاسم عضلانی به دلایل مختلف است.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان، می‌توانید با روشهای درمان بدون جراحی، مانند بکارگیری لیزر پرتوان ، به رفع و بهبود اغلب دردها مانند دردهای ناشی از دیسک کمر و گردن بپردازید و کیفیت زندگیتان را ارتقا داده توانایی های خود را در انجام کارها و فعالیت های روزمره، که به هر دلیل دچار اشکال شده اند؛ افزایش دهید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

کاربرد لیزر پرتوان در فیزیوتراپی

لیزر پرتوان در فیزیوتراپی جهت افزایش سرعت روند بهبودی استفاده می‌شود. لیزر پرتوان جهت درمان عارضه‌های مختلفی به کار برده می‌شود. این عارضه‌ها شامل:

کاربرد لیزر پر توان و فواید درمانی آن در طب فیزیکی و توانبخشی

مزایای لیزر پرتوان در فیزیوتراپی

ترمیم و رشد سلول

لیزر پرتوان روند ترمیم و رشد سلول را افزایش می‌دهد. به غیر از لیزر پرتوان هیچ یک از روش‌های درمانی نمی‌توانند به درون کشکک استخوانی نفوذ کنند و انرژی لازم برای ترمیم سلول را در اختیار سطح خارجی کشکک و قسمت میانی کشکک استخوان ران فراهم کنند. سلول‌های غضروف، استخوان، تاندون، رباط و عضلات به سرعت و به کمک نور لیزر ترمیم می‌شوند.

تشکیل بافت اسکار پس از آسیب دیدگی

لیزرتراپی پرتوان ریسک تشکیل بافت اسکار پس از آسیب دیدگی بافت و بروز واکنش التهابی شدید و مزمن را به حداقل می‌رساند. این مسئله اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا بافت فیبروزی انعطاف‌ پذیری کمتری دارد، گردش خون در این ناحیه به طور صحیح انجام نمی‌‌شود، ضعیف تر است با احساس درد بیشتری همراه است و احتمال بروز آسیب دیدگی مجدد در این ناحیه بسیار بالاتر است.

تأثیرات ضد التهابی

لیزر درمانی با تأثیرات ضد التهابی همراه است و باعث تحریک و فعال سازی سیستم تخلیه مایع لنفاوی خواهد شد. در نتیجه این امر منجر به کاهش التهاب ناشی از فشار بیومکانیکی، تروما، استفاده بیش از حد از یک ناحیه یا اختلال سیستمیک خواهد شد.

کنترل و کاهش درد

لیزر پرتوان با تأثیرات بی نظیر در کنترل و کاهش درد همراه است و این امر از طریق پیشگیری از ارسال سیگنال‌های درد از طریق عصب به مغز انجام می‌شود. بدون حضور لیزر پرتوان امکان پیشگیری از ارسال این سیگنال‌ها و کنترل درد بیمار وجود ندارد. یکی دیگر از تأثیرات بی نظیر این روش درمانی این است که باعث افزایش سطح تولید مواد شیمیایی مسکن طبیعی از قبیل اندروفین و انکفالین از مغز و غدد فوق کلیه می‌شود.

بهبود فعالیت عروق

لیزر پرتوان باعث بهبود فعالیت عروق می‌شود و شانس تشکیل عروق جدید در بافت آسیب دیده را افزایش خواهد داد که این امر به تسریع روند بهبود کمک می‌کند. افزایش تعداد عروق خونی جدید یکی دیگر از مزایای عالی این روش درمانی محسوب می‌شود.

افزایش فعالیت متابولیک سلولی

لیزر پرتوان باعث افزایش فعالیت متابولیک سلولی می‌شود و سطح تولید برخی از آنزیم‌های خاص را افزایش خواهد داد.

بهبود عملکرد عصب

تفاوت عملکردی لیزر پرتوان و کم توان

مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر اثربخشی لیزر درمانی قدرت خروجی دستگاه است. این مسئله به دلایل زیر از اهمیت خاص برخوردار است:

  1. عمق نفوذ: هر چه قدرت لیزر بیشتر باشد، میزان نفوذ آن به بافت‌های بدن بیشتر است و به این ترتیب درمان بافت‌های عمیق‌تر در بدن از طریق آن امکان‌پذیر می‌شود.
  2. زمان درمان: قدرت بیشتر با دوره درمان کوتاهتر ارتباط دارد.
  3. تأثیرات درمانی: هر چه قدرت پرتو بیشتر باشد، لیزر برای درمان شرایط جدی‌تر و درد و ناراحتی مربوط به آن از اثربخشی بالاتر برخوردار است.

روش درمان با لیزر پرتوان در فیزیوتراپی

روند درمان با استفاده از لیزر پرتوان ساده می‌ باشد. ابزار مخصوص لیزر، بالای قسمت مورد نظر در بدن قرار گرفته و انرژی از ابزار لیزر به بافت آسیب‌ دیده منتقل می‌ شود و سبب تحریک سلول‌ ها و بافت‌ های رشته‌ ای شده و در نهایت منجر به ترمیم اعضای مورد نظر بدن می‌ شود. این روند درمانی، تحریک سلولی و یا بازسازی بافت نام دارد. لیزر بسته به اندازه ناحیه مورد نظر و برنامه درمانی، به مدت 30 ثانیه تا 9 دقیقه به طور مستقیم بر روی قسمت آسیب‌ دیده، مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این روش درمانی در بیشتر بیماران سبب ایجاد احساس آرامش می‌ شود.

آمادگی های قبل از لیزر درمانی

تعداد جلسات درمانی لیزر پرتوان

تعداد جلسات درمانی بسته به شدت عارضه و نحوه واکنش بدن به درمان متفاوت می‌باشد.

آدرس اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

عوارض لیزر پرتوان در فیزیوتراپی

به طور کلی، لیزر درمانی روشی بی خطر، مؤثر و غیرتهاجمی است. لیزر درمانی می‌تواند در کاهش و از بین بردن بسیاری از شرایط دردناک ارزش داشته باشد. بر خلاف لیزرهای جراحی، لیزرهای سرد باعث گرم شدن بافت‌های بدن نمی‌شوند. این درمان به راحتی برای بیماران قابل استفاده است و زمان درمان آن بسته به توان خروجی دستگاه، طول موج‌های استفاده شده و اندازه ناحیه تحت درمان نسبتاً کوتاه است. اگر مستقیم به لیزر نگاه کنید ممکن است به چشمان شما آسیب برساند، بنابراین از شما خواسته می‌شود از عینک محافظ استفاده کنید؛ اما هیچ عارضه جانبی شناخته شده، دائمی یا جدی در لیزر درمانی وجود ندارد.

هزینه درمان با لیزر پرتوان

هزینه استفاده از لیزر پرتوان بسته به تعداد جلسات مورد نیاز، مدت زمان هر جلسه درمانی و تعداد نواحی تحت درمان متفاوت می‌باشد.

دکتر سلمان فلاح متخصص ستون فقرات و مفاصل و دارای بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی در اصفهان می‌باشند؛ که با روشهایی نظیر اوزون درمانی ، ارتوکین تراپی ، PRP ، مگنت درمانی ، شوک ویو درمانی ، تکارتراپی و ... می‌توانند بسیاری از دردها و مشکلات اندام های اسکلتی - عضلانی شما را درمان نمایند. همچنین در کلینیک توانبخشی دکتر فلاح، نوار عصب و عضله که اقدامی تشخیصی است نیز صورت می‌گیرد. این مرکز علاوه بر اقدامات مذکور، به عنوان کلینیک پا ، می‌تواند به بیماران دیابتی و ... نیز خدمات تشخیصی درمانی مربوط به پا را ارائه نماید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 91011414 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :مرادی [ 1402-05-17 ]
خسته نباشید آقای دکتر ممنون از زحمات شما . لیزر پرتوان در فیزیوتراپی دیسک گردن جلسه ای چه قدر است؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمان فتق یا پارگی دیسک کمر با روش های غیر جراحیدرمان فتق یا پارگی دیسک کمر با روش های غیر جراحی

اگر دیسک آسیب ببیند، متورم و باز می شود؛ به این حالت فتق یا پارگی دیسک می گوییم. در ادامه این مقاله به بررسی کامل تر درمان فتق یا پارگی دیسک کمر به کمک روش های غیرجراحی می پردازیم. ... ادامه مطلب

متاتارسوس اداکتوس یا چرخش پنجه پا به داخل چه عارضه ای است؟متاتارسوس اداکتوس یا چرخش پنجه پا به داخل چه عارضه ای است؟

متاتارسوس اداکتوس به وضعیتی اشاره دارد که در آن استخوان‌های متاتارس به سمت وسط بدن می‌چرخند. این باعث تغییر شکل قابل ملاحظه‌ای می‌شود و هر دو پا اغلب تحت تأثیر قرار میگیرند. ... ادامه مطلب

تشخیص و درمان شکستگی ستون فقراتتشخیص و درمان شکستگی ستون فقرات

آرتروز بیش تر در افراد مسن شیوع دارد اما به طور کلی در تمام گروه های سنی دیده می شود. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر شکستگی ستون فقرات در اثر آرتروز می پردازیم. ... ادامه مطلب

ضعف دست در اثر نوروپاتی عصب اولنار مچ دستضعف دست در اثر نوروپاتی عصب اولنار مچ دست

عصب اولنار یکی از سه عصب اصلی بازو است. گیر افتادن عصب اولنار زمانی اتفاق می افتد که عصب اولنار در بازو فشرده یا تحریک می شود. ... ادامه مطلب