سایت جدید دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب پزشکی / درد و سوزش کف پا در اثر سندروم تونل تارس

درد و سوزش کف پا در اثر سندروم تونل تارس

تونل تارس یک کانال است که در سمت داخلی مچ پا و در زیر قوزک داخلی قرار گرفته است. یک طرف این کانال استخوان های تالوس (قاپ) و کالکانه (پاشنه) قرار گرفته و در طرف دیگر کانال یک بافت نواری شکل به نام فلکسور رتیناکولوم flexor retinaculum وجود دارد. از این کانال شریان، ورید، عصب و تاندون هایی عبور میکنند. یکی از اعصاب مهمی که از این کانال یا تونل عبور میکند عصب تیبیال خلفی Posterior Tibial Nerve است که در سندروم تونل تارس تغییراتی در آن ایجاد میشود. این عصب در داخل تونل تارس و از پشت و زیر قوزک داخلی مچ پا عبور میکند. وقتی به علتی عصب تیبیال خلفی در داخل تونل تارس تحت فشار قرار میگیرد سندروم تونل تارس ایجاد میشود. بر اثر فشار به عصب کارکرد عصب دچار اختلال میشود حس قسمتی از پوست که متعلق به کارکرد عصب تیبیال خلفی است مختل میشود و بیمار احساس کاهش حس و گزگز و سوزش میکند و عضلاتی که بر اثر کارکرد این عصب فعالیت میکنند به‌ تدریج ضعیف میشوند. همچنین فشار به عصب موجب حس درد بر روی مسیر عصب میشود. این بیماری به نحوی شبیه سندروم کانال کارپ است که در مچ دست به وجود میاید و علت آن تحت فشار قرار گرفتن عصب مدیان است.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح، برای رفع بسیاری از دردها، توانبخشی بیماران و درمان بسیاری از بیماری ها و عوارض ناشی از آنها، از روشهای موثری مانند ، طب سوزنی ، اوزون درمانی ، PRP ، مگنت درمانی ، شوک ویو درمانی ، تکارتراپی، ورزش درمانی ، ارتوکین تراپی ، لیزر درمانی پرتوان و ... که همگی غیر جراحی بوده و به صورت سرپایی انجام می شوند، استفاده می شود. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 03136252857 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

علل ابتلا به سندروم تونل تارسال

عوامل متفاوتی میتوانند موجب فشار به عصب تیبیال خلفی در داخل تونل تارس شوند. تونل تارس یک فضای بسته و غیر قابل اتساع است و به هر دلیلی که این فضا تنگ شده و یا جای کافی برای عصب نداشته باشد به عصب فشار وارد میشود و این موجب ایجاد علائم بیماری میشود. مهمترین علل بروز این بیماری عبارتند از:

 1. در کسانی که درد کف پای صاف دارند مچ پا تمایل به انحراف به سمت خارج پیدا میکند و این انحراف به خارج میتواند موجب نزدیک تر شدن فلکسور رتیناکولوم به استخوان های تالوس و پاشنه شده و در واقع تونل را تنگ تر کند.
 2. گاهی اوقات وجود یک توده حجیم و فضا گیر در داخل تونل میتواند فضا را تنگ کرده و موجب فشار به عصب شود. توده هایی مانند یک ورید واریسی بزرگ شده، یک کیست گانگلیونی، یک تاندون یا غلاف تاندون ملتهب شده یا یک برجستگی استخوانی که در داخل کانال و در روند ساییدگی مفصل مچ پا به وجود می آید که همه میتوانند موجب این فشار شوند.
 3. گاهی اوقات صدمات وارده به ناحیه مچ پا مثل یک پیچ خوردگی ساده هم میتواند با ایجاد التهاب در درون تونل موجب فشار به عصب شود.
 4. بیماری های سیستمیک مانند دیابت یا بعضی از انواع روماتیسم ها میتوانند موجب التهاب در درون تونل و فشار به عصب شوند.

علائم سندروم تونل تارسال

افراد مبتلا به سندرم تونل تارسال یک یا چند مورد از موارد زیر را تجربه می‌کنند:

سندروم تونل تارس

عوامل افزایش دهنده خطر سندروم تونل تارسال

تشخیص سندروم تونل تارس

 1. معاینه‌ی بالینی جامع
 2. بررسی کامل سوابق پزشکی
 3. آزمایشات الکتریکی (الکترومیوگرافی یا تست هدایت عصبی)
 4. عکس‌برداری (اشعه‌ی ایکس، سی تی اسکن و اسکن MRI)
 5. آزمایشات تشخیصی رایجی برای سندرم تونل تارسال وجود دارند. در تست دورسی فلکشن، درمانگر پای فرد را به‌طرف بالا خم کرده و کف پا را به سمت خارج بدن حرکت می‌دهد. با انجام این حرکت، عصب تیبیال تحت‌فشار قرار گرفته و فلکسور رتیناکولوم نیز کشیده می‌شود. این دو مورد، کشیده شدن و فشرده شدن عصب معمولاً باعث ایجاد و یا تشدید درد ناشی از سندرم تارسال تونل می‌شوند.

درمان سندروم تونل تارسال

درمان سندرم تونل تارسال در راستای رفع علائم خاصی است که در هر بیمار ظاهر می‌شود.

درمان غیر جراحی

انواع درمان‌های غیر جراحی برای درمان سندرم تونل تارسال در دسترس هستند که اغلب به صورت ترکیبی استفاده می‎شوند. درمان‌ها شامل:

 1. استراحت. اجتناب از ایستادن روی پا در جلوگیری از آسیب‌های بیشتر و تسریع بهبودی مؤثر است.
 2. یخ. یک کمپرس یخ روی قسمت آسیب دیده بگذارید، یک حوله نازک بین یخ و پوست قرار دهید. سپس برای مدت 20 دقیقه یخ را روی موضع درد بگذارید و سپس حداقل 40 دقیقه تا انجام دوباره این کار صبر کنید.
 3. مصرف داروهای خوراکی. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن، به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند.
 4. عدم حرکت. گاهی اوقات لازم است که حرکات پا را با گچ گرفتن محدود کنید تا عصب و بافت اطراف آن بهبود یابند.
 5. درمان‌های فیزیکی. سونوگرافی، ورزش و سایر روش‌های فیزیوتراپی ممکن است برای کاهش علائم درد و نشانه‌ها تجویز شوند.
 6. درمان تزریقی. تزریق یک ماده بیحسی موضعی باعث کاهش درد می‌شود و تزریق کورتیکواستروئید نیز ممکن است در درمان التهاب مفید باشد.
 7. ارتودهای سفارشی کفش. ممکن است برای کمک به حفظ قوس پا و محدود کردن حرکات بیش از حد آن که می‌تواند باعث فشرده شدن اعصاب شود، ارتود تجویز شود.
 8. کفش. ممکن است کفییا کفش های طبی توصیه شود.
 9. بریس. برای بیمارانی که دارای کف پای صاف هستند یا کسانی که علائم شدید و آسیب‌های عصبی دارند. این افراد ممکن است برای کاهش فشار وارده بر روی پا نیاز به استفاده از یک بریس داشته باشند.

جراحی

گاهی اوقات جراحی بهترین گزینه برای درمان سندرم تونل تارسال است. جراحی برای افرادی که دارای علائم شدیدی هستند و به درمان‌های کم تهاجمی‌تر پاسخ نمی‌دهند، توصیه می‌شود. هدف از جراحی این است که عصب را از داخل تونل تارسال و یا از هر گونه ضایعه‌ای که سبب اشباع این فضا شده است، حذف کنیم. این عمل تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود. یک برش پوستی 9 سانتی‌متری بر روی آرک پا انجام می‌شود که به اندازه 5/1 سانتی متر در زیر مالئوس داخلی قرار دارد. پس از برش دادن بند عرضی رتینوکولوم در امتداد برش پوست، عروق تیبیال خلفی و رگ‌های (آرتروویوژن) آن در معرض دید قرار می‌گیرند. در زیر میکروسکوپ جراحی، عصب خلفی تیبیال برای تشخیص مجرای آرتروویوژن تیبیال خلفی شناسایی می‌شود. در حین جداسازی اعصاب و عروق، غلاف عصبی محافظت می‌شود. اعصاب قطع شده در همه بیماران ظاهر پهن یکسانی داشته و این امر نشان می‌دهد که فشرده سازی عصب توسط مجموعه‌ای از عروق پیچیده کرونری ایجاد شده است که به صورت سرطانی و سطحی ظاهر می‌شوند. یک بافت چربی زیر جلدی بین عروق آزاد و عصب قرار دارد تا بتواند فشار خون اعصاب را کاهش دهد. سپس تخلیه زیر جلدی انجام می‌شود و بسته شدن زیر جلد و پوست با استفاده از بخیه انجام می‌شود تا بند نگهدارنده بسته شود.

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

پیشگیری از سندروم تونل تارسال

پیشگیری از سندروم تونل تارسال با آگاهی از علل و اجتناب از شرایطی است که این مشکل را برای شما به وجود می‌آورد:

عوارض سندرم تونل تارسال

در صورتی که سندروم تونل تارسال درمان نشود، می تواند به آسیب عصبی دائم و غیر قابل بازگشت منجر شود. از آنجایی که این آسیب عصبی، پای فرد را تحت تأثیر قرار می دهد، راه رفتن یا ادامه دادن به فعالیت های عادی برای او دردناک می باشند.

یکی از مراکز حرفه ای و تخصصی فیزیوتراپی در اصفهان ، کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان است. شما می توانید برای انجام فیزیوتراپی در نواحی مختلف بدن به این مرکز مراجعه نمایید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز و کسب اطلاعات بیشتر ازطریق تماس با شماره تلفن 03136252857 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ، با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 36252857 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علت و درمان دیسک گردنعلت و درمان دیسک گردن

فتق یا بیرون زدگی دیسک گردن هنگامی بروز پیدا می‌ کند ، که یک دیسک بین مهره‌ ای آسیب دیده که به عنوان یک ضربه‌ گیر بین مهره‌ ها عمل می‌ کند ، در پوشش خارجی خود دچار پارگی می‌ شود و مواد داخلی ژل مانند آن به بیرون ریخته می شود . ... ادامه مطلب

درمان درد زانو با روش پی آر پیدرمان درد زانو با روش پی آر پی

پلاسمای غنی از پلاکت یا پی آر پی، پلاسمایی است ، که حاوی تعداد پلاکت بالاتری از آن چیزی است که به طور معمول در خون یافت می‌ شود . در درمان پی آر پی از سیستم بهبودی طبیعی بدن در بهبود مشکلات اسکلتی عضلانی بیمار استفاده می‌ شود ... ادامه مطلب

روش درمانی کایروپراکتیک چیست؟روش درمانی کایروپراکتیک چیست؟

کایروپراکتیک یک حرفه مراقبت بهداشتی است که به درمان غیر جراحی اختلالات سیستم عصبی یا سیستم اسکلتی-عضلانی اختصاص دارد. به طور کلی متخصصان کایروپراکتیک تمرکز منحصر به فردی بر روی دستکاری و درمان ساختارهای اطراف دارند. ... ادامه مطلب

حرکات ورزشی درست و غلط در کمردرد مزمن به روایت تصویرحرکات ورزشی درست و غلط در کمردرد مزمن به روایت تصویر

حرکت و فعالیت به کاهش کمردرد کمک می‌کند اما باید فعالیت از نوع درست باشد. نباید حرکتی انجام دهید که فشار زیادی بر کمر وارد می‌کند. ورزش مناسب برای افرادی که کمردرد دارند بستگی به علت کمردرد و شدت آن دارد بنابراین همیشه باید پیش از انجام هر ورزش سنگین با پزشک خود صحبت کنید. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465