دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب پزشکی / تزریق بوتولینیوم توکسین (بوتاکس) در درمان اسپاسم و اسپاستیسیتی عضلات

تزریق بوتولینیوم توکسین (بوتاکس) در درمان اسپاسم و اسپاستیسیتی عضلات

اسپاسم نوعی گرفتگی عضلات است و زمانی شروع می‌شود که عضله بیش‌ از اندازه فعالیت داشته باشد و درنتیجه اکسیژن به آن عضله کم رسیده و در نهایت سوخت و ساز در آن عضله ناقص می‌شود که باعث ایجاد الکل می‌گردد. در اثر الکل تولید شده در عضله، گرفتگی رخ می‌دهد که به آن اسپاسم عضلات می‌گویند؛ ولی اسپاستیسیتی در بیمارانی به وجود می‌آید که دچار آسیب‌های نخاعی، فلج مغزی ، سکته مغزی و ضربه‌ مغزی هستند. اسپاستیسیتی (Spasticity) به معنای افزایش مقاومت اندام در مقابل حرکت دادن است که به علت سفتی بیش از حد عضلات اندام مربوطه رخ میدهد. عوامل شایع بروز اسپاستیسیتی عبارتند از سکته مغزی (CVA)، ام اس (MS)، فلج مغزی کودکان یا سی پی (CP)، ضربه مغزی و آسیب نخاعی.

ثابت شده تزریق BTA که به آن تزریق بوتاکس نیز می‌گویند، اگر به مقدار بسیار کم باشد در فلج کردن عضلات اسپاستیک مؤثر خواهد بود. نواحی تزریق با دقت و بر اساس الگوی اسپاستیسیتی مشخص می‌شوند. وقتی بوتاکس به عضله یا عضلات تزریق می‌شود، ترشح استیل کولین مهار شده و در نتیجه عضلات بیش از اندازه فعال، شل و بی‌حرکت خواهند شد. این تزریق به طور کلی در عرض چند روز اثر خود را گذاشته و حدود 12 تا 16 هفته باقی خواهد ماند تا پایانه‌های عصبی جدید دوباره رشد کرده و عضلات مورد نظر ریکاوری شوند.

آنچه در این مطلب میخوانید

بوتاکس (سم بوتولینوم) یک داروی شل‌کننده عضلات است که از باکتری به نام «کلستریدیوم بوتولینوم» ساخته شده است. در بسیاری از موارد که درد ناشی از اسپاسم عضلانی است، مانند اسپاسم ناشی از ام اس، این تزریق‌ها می‌توانند اسپاسم را در منشأ آن متوقف کنند و به عضله آسیب‌دیده اجازه می‌دهند تا شل شود و به درد پایان می‌دهد.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح، برای رفع بسیاری از دردها، توانبخشی بیماران و درمان بسیاری از بیماری ها و عوارض ناشی از آنها، از روشهای موثری مانند ، فیزیوتراپی ، طب سوزنی ، اوزون درمانی ، PRP ، مگنت درمانی ، شوک ویو درمانی ، تکارتراپی ، ورزش درمانی ، ارتوکین تراپی ، لیزر درمانی پرتوان و ... که همگی غیر جراحی بوده و به صورت سرپایی انجام می شوند، استفاده می شود. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

علل اسپاستیسیتی

اسپاستیسیتی زمانی اتفاق می‌افتد که تکانه‌های عصبی که حرکت ماهیچه‌ای را کنترل می‌کنند قطع یا آسیب ببینند. شرایط مختلفی می‌تواند باعث این امر شود، از جمله:

علائم اسپاستیسیتی

شدت انقباض و گرفتگی عضلات در این بیماری در بیماران متفاوت می‌باشد. این انقباض ممکن است در حد یک گرفتگی ساده یا اسپاسم غیر قابل‌ کنترل باشد که سبب درد شدید و سفتی دست‌ها، پاها و مفاصل می‌گردد و انجام فعالیت‌های روزانه و معمولی مانند راه رفتن و صحبت کردن در بیمار مختل می‌گردد. در این بیماری گرفتگی عضلات و اسپاسم‌های غیرقابل‌ کنترل بیشتر در عضلات اطراف ران، روی ران، مچ دست، عضله دوسر بازو، عضلات انگشت و کتف بروز می‌کند. علائم اسپاستیسیتی عبارتند از:

بوتاکس درمانی در اسپاسم عضلانی

انواع اﺳﭙﺎﺳﺘﻴﺴﻴﺘﻲ

دو نوع اﺳﭙﺎﺳﺘﻴﺴﻴﺘﻲ داریم:

1. ساکن:

انقباض عضلات یا سفتی توسط حرکتی خاص یا قرار گرفتن شکل و حالتی خاص از بدن به وجود می‌آید.

2. دینامیک:

انقباض عضلات یا سفتی مرتبط با این بیماری فقط در موقعیت‌های خاص یا در حالت‌های ویژه به وجود می‌آید.

تشخیص اﺳﭙﺎﺳﺘﻴﺴﻴﺘﻲ

به منظور تشخیص این بیماری فرد باید آزمایشات گسترده ‌ای انجام دهد و فاکتورهای متعددی مورد بررسی قرار بگیرند مانند:

  1. طرز راه رفتن
  2. نشانه های درد که در بیمار بروز می‌ کند.
  3. اسپاسم ‌های عضلانی
  4. کنترل حرکتی انتخابی که با مشاهده توانایی فرد جهت انجام حرکات مختلف ارزیابی می شود.
  5. تعادل مفصل
  6. تون عضلانی که از طریق مقیاس آشورس انقباضات و کشش ها بررسی می شوند.
  7. تاریخچه خانوادگی و پزشکی بیمار

عوارض اسپاستیسیتی

فواید تزریق بوتاکس در بیماری ام اس

ام اس بر سلول‌های عصبی مغز و نخاع اثر می‌گذارد و بیماران طیف وسیعی از علائم را تجربه می‌کنند. به طور معمول، اعصاب شما پیام‌های الکتریکی به ماهیچه‌های شما می‌فرستند تا بتوانید آنها را حرکت دهید. این پیام‌ها از طریق یک ماده شیمیایی به نام استیل کولین از اعصاب به ماهیچه‌ها می‌رسد؛ اما اگر مبتلا به ام اس هستید، این بیماری به اعصاب آسیب می‌زند و این سیگنال‌ها را از همگام‌سازی خارج می‌کند. باعث می‌شود ماهیچه‌های شما منقبض شوند و زمانی که شما نمی‌خواهید، حرکت کنند. به خوبی ثابت شده است که بوتاکس برای درمان اسپاسم عضلانی با مهار آزادسازی استیل کولین در پایانه عصبی درون عضله عمل می‌کند. این مهار، بیش فعالی عضلانی را کاهش می‌دهد و در اصل عضله را شل می‌کند؛ بنابراین بوتاکس در شرایط دردناک عضلانی ناشی از اسپاسم عضلانی، انقباض یا فعالیت بیش از حد، مانند نقاط ماشه ای میوفاسیال و برخی موارد سندرم درد میوفاشیال مؤثر است.

مزایای تزریق بوتاکس برای درمان ام اس

آمادگی جهت تزریق بوتاکس

یک هفته قبل از قرار ملاقات خود الکل ننوشید. نوشیدن الکل و مصرف شراب قرمز به ویژه می‌تواند احتمال کبودی شما را پس از بوتاکس افزایش دهد. برای جلوگیری از این امر، بیماران باید برای هفت روز قبل از درمان، شراب را ترک کنند. علاوه‌براین، در طول هفته قبل از جلسه درمانی خود، از داروهای ضدالتهابی استفاده نکنید.

نحوه تزریق بوتاکس

به طور کلی، در طول درمان، پزشک اقدامات زیر را انجام می‌دهد:

بهبود بیماران سکته مغزی با تزریق بوتاکس

برخی اندام ها بعد از سکته مغزی دچار حالت انقباضی می‌شوند؛ زیرا در اثر سکته برخی سلول های مغزی آسیب بیشتر و برخی آسیب کمتری می بینند. عضلات مربوط به سلول هایی که آسیب بیشتری دیده اند، ضعیف می ماند و قسمتی که آسیب کمتری دیده عضله اش قوی می شود و وارد حالت انقباضی می‌شود که با استفاده از بوتولینوم توکسین عضلاتی که قوی شده اند به طور موقت ضعیف شده و با انجام اقدامات توانبخشی مانند فیزیوتراپی تلاش می‌شود تا هر دو عضله با هم قوی شوند. تزریق بوتاکس همراه با اقدامات توانبخشی در حدود 30 درصد منجر به بهبودی بیماران می شود. استفاده از بوتاکس در همه بیماران سکته مغزی و در هر سنی کاربرد دارد. بیمارانی که سه ماه از بروز سکته مغزی در آنها گذشته باشد بهترین کاندید تزریق بوتاکس هستند‌. بوتاکس به عنوان یک روش درمانی مؤثر می‌ تواند به بیماران سکته مغزی کمک قابل توجهی کند.

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

اثرات تزریق بوتاكس در ضایعات مغزی و نخاعی

بوتاکس با اثر بر محل اتصال عصب به عضله (سیناپس) و جلوگیری از عبور پیام عصبی به عضله باعث فلج عضله میشود. این ویژگی سبب شده که در درمان بسیاری از بیماری هایی که عضلات بیش از حد فعالیت می کنند به کار رود. بوتاکس در درمان اسپاستیسیتی یا انقباض مداوم عضلات پس از سکته مغزی، ضایعات نخاعی، فلج مغزی و ... کاربرد دارد. البته از این دارو برای درمان دیستونی که یک نوع اختلال عضلانی می باشد نیز استفاده می شود.

عوارض بوتاکس درمانی

عوارض جانبی رایج بوتاکس عبارتند از:

در حالی که درد عمومی و کبودی در نزدیکی محل تزریق طبیعی است، عوارض جدی تری مانند ضعف عضلانی، مشکلات تنفسی، مشکلات بینایی و از دست دادن کنترل مثانه نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر بعد از تزریق بوتاکس برای بیمار مغزی با این عوارض مواجه شدید با پزشک خود تماس بگیرید.

هزینه بوتاکس درمانی

هزینه تزریق بوتاکس به قیمت مواد بستگی دارد. علاوه‌براین، عوامل دیگری مانند دستمزد پزشک، میزان جلسات درمانی، تعداد تزریقات، محل کلینیک و غیره می‌توانند بر قیمت نهایی درمان تأثیر بگذارند.

امروزه به علت فعالیت‌های بسیار زیاد و سنگین، قسمت اعظمی از مردم درگیر مشکلات و بیماری‌های بسیاری در بخش مهم بدن‌‌، یعنی پا‌هایشان هستند و قطعا راه حل درمانی این افراد، باید در کلینیک‌‌های تخصصی پا جستجو شود. همشهریان گرامی یکی از بهترین کلینیک های تخصصی پا در اصفهان کلینیک دکتر فلاح می‌باشد. شما می‌توانید جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ، با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 91011414 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :محسن رحمتی [ 1402-05-17 ]
دکتر برای اسپاسم عضلانی ناشی از ورزش هم می توان از بوتاکس استفاده کرد؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کفش طبی چه مزایای درمانی دارد؟کفش طبی چه مزایای درمانی دارد؟

کفش‌های ارتوپدی کفشهایی هستند که به طور خاص برای حمایت یا سازگاری مکانیک و ساختار پا، مچ پا و ساق پا طراحی شده‌اند و دارای تعدادی ویژگی و عملکرد مفید پزشکی هستند که آن‌ها را از کفشهای روزمره جدا میکند. ... ادامه مطلب

چگونه بفهمیم به صافی کف پا مبتلا هستیم؟چگونه بفهمیم به صافی کف پا مبتلا هستیم؟

صافی کف پا یا قوس کم کف پا هنگامی رخ می‌ دهد که هیچ فاصله‌ ای بین کف پای شما و زمین باقی نباشد، یا فاصله خیلی کمی وجود داشته باشد. درمان صافی کف پا به علائم و علت اصلی آن بستگی دارد. پزشک گزینه های درمانی خاصی را به بیماران پیشنهاد میدهد که در ادامه ذکر میشود. ... ادامه مطلب

درمان انواع بی اختیاری ادرار و مدفوع با بیوفیدبکدرمان انواع بی اختیاری ادرار و مدفوع با بیوفیدبک

بی اختیاری ادرار و مدفوع به از دست دادن غیرارادی ادرار یا مدفوع گفته می شود. بی اختیاری عارضه ای کشنده نیست؛ اما بیماری ای شایع و آزار دهنده است. ... ادامه مطلب

ورزش درمانی چیست؟ورزش درمانی چیست؟

ورزش درمانی یکی از مهارت‌های اصلی است که حرفه فیزیوتراپی بر اساس آن بنا شده است. با در نظر گرفتن تعاریف ورزش درمانی و فعالیت بدنی می‌توان دریافت که اگرچه تمرین درمانی شامل اجزای فعالیت بدنی و ورزش است، اما همچنان یک برنامه ورزشی منظم برای رفع نقص‌ها و بهبود عملکرد ارائه می‌دهد. ... ادامه مطلب