دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / روشهای غیرجراحی درمان درد / نورولیز مفاصل فاست چگونه انجام میشود؟

نورولیز مفاصل فاست چگونه انجام میشود؟

نورولیز یا نوروتومی امواج رادیویی یک روش غیر جراحی برای کمک به تسکین کمردرد مزمن است. (درد اگر بیش از 12 هفته طول بکشد، مزمن توصیف می شود، حتی پس از درمان با دارو). این روش که فرسایش رادیوفرکانسی نیز نامیده می شود، معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود (بیمار همان روز به خانه می رود).

آنچه در این مطلب میخوانید

نورولیز امواج رادیویی مفاصل فاست چگونه انجام می شود؟

اعصاب داخل ستون فقرات منشا کمردرد مزمن هستند. به عنوان مثال، اعصاب در مهره‌ها (استخوان‌های ستون فقرات)، رباط‌ها (بافت فیبری که استخوان‌ها را به هم متصل می‌کند)، و مفاصل فاست و ساکروایلیاک یافت می‌شوند. اعصاب مسیر انتقال سیگنال های درد به مغز هستند. بیشتر کمر درد مزمن معمولاً از دو مفصل ستون فقرات ناشی می شوند:

نورولیز مفاصل فاست

کاندید مناسب و نامناسب نورولیز مفاصل فاست

نورولیز امواج رادیویی ممکن است برای شما مناسب باشد اگر شرایط زیر را داشته باشید:

و در صورتی که شرایط زیر را دارید، نورولیز مفاصل فاست برای شما نامناسب است:

اقدامات قبل از نورولیز مفاصل فاست

پزشک بیمار را معاینه می‌کند، سابقه پزشکی او را بررسی می‌کند و سؤالاتی می‌پرسد تا بفهمد چه چیزی ممکن است باعث درد شود. اشعه ایکس یا سایر آزمایش‌های تصویربرداری معمولاً برای تجسم (تصویر) آناتومی، تعیین سطوح مبتلا به آرتریت و رد هرگونه مسائل دیگر تجویز می‌شوند.
پس از این، دو مجموعه از بلوک های تشخیصی، تنها با استفاده از بی حسی موضعی، معمولا به منظور تایید منبع درد، سطوح صحیح و درجه تسکین بالقوه انجام می شود. اگر بلوک های تشخیصی تسکین قابل توجهی ایجاد نکنند، پزشک نورولیز با امواج رادیویی را ادامه نخواهد داد. با این حال، اگر پاسخ به بلوک های تشخیصی مطلوب باشد، پزشک ممکن است نورولیز امواج رادیویی را به عنوان درمانی برای کاهش کمردرد توصیه کند.

اتفاقات حین نورولیز مفاصل فاست

در طی یک روش نورولیز امواج رادیویی:

بیمار روی شکم روی میز مخصوص اشعه ایکس قرار می گیرد و پوست پشت بیمار تمیز می شود.

مراقبت های بعد از نورولیز امواج رادیویی

مزایای نورولیز با امواج رادیویی چیست؟

نورولیز با امواج رادیویی یک روش غیر جراحی است. دوره نقاهت نسبتاً کوتاه است و پس از یک یا دو روز استراحت، بیمار معمولاً می تواند فعالیت های منظم خود را از سر بگیرد.

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

عوارض و خطرات درمان درد با نورولیز امواج رادیویی

آیا نورولیز با امواج رادیویی بی خطر است؟

در حالی که عوارض این روش نادر است، آسیب یا درد دائمی عصبی ممکن است گاهی رخ دهد. در برخی موارد، کمر درد اصلی ممکن است بدتر شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 91011414 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :حسین عبادی [ 1402-05-16 ]
وقت شما بخیر . بنده دچار کمر درد مزمن ام تقریبا 5 سالی هست اما درد کمر شدید ندارم . از نورولیز مفاصل فاست می توانم استفاده کنم برای درمان درد کمر؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نقش نوار عصب و عضله در گردن دردنقش نوار عصب و عضله در گردن درد

تست نوار عصب و عضله یاالکترومایوگرافی به زبان ساده ، به بررسی نحوه فعالیت عصب و عضله و میزان هماهنگی این دو در کنار یکدیگر می‌ پردازد . در این مقاله به بررسی نقش نوار عصب و عضله در گردن درد می پردازیم . ... ادامه مطلب

کفش طبی چه مزایای درمانی دارد؟کفش طبی چه مزایای درمانی دارد؟

کفش‌های ارتوپدی کفشهایی هستند که به طور خاص برای حمایت یا سازگاری مکانیک و ساختار پا، مچ پا و ساق پا طراحی شده‌اند و دارای تعدادی ویژگی و عملکرد مفید پزشکی هستند که آن‌ها را از کفشهای روزمره جدا میکند. ... ادامه مطلب

درمان سندروم پاتلوفمورال و التهاب کشکک زانو با PRPدرمان سندروم پاتلوفمورال و التهاب کشکک زانو با PRP

سندروم درد پاتلوفمورال یک اصطلاح گسترده برای توصیف درد در جلوی زانو و اطراف کشکک یا کاسه زانو است. گاهی اوقات به آن زانوی دونده یا زانوی جامپر نیز می‌ گویند، زیرا در افرادی که در ورزش شرکت می‌ کنند، رایج است اما سندروم پاتلوفمورال می‌ تواند در غیر ورزشکاران نیز رخ دهد. ... ادامه مطلب

پارگی تاندون شانه چیست و چگونه میتوان از آن جلوگیری کرد؟پارگی تاندون شانه چیست و چگونه میتوان از آن جلوگیری کرد؟

آسیب دیدن تاندونی که شانه را می چرخاند، یکی از شایع ترین دلایلی است که سبب درد شانه می شود. سه عارضه متداول این عضو عبارتند از سندرم گیر کردن تاندون چرخاننده شانه، پارگی و التهاب تاندون شانه.در این مقاله به بررسی درمان پارگی تاندون شانه به صورت کامل تر می پردازیم. ... ادامه مطلب