دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / روشهای غیرجراحی درمان درد / مزایای استفاده از طب سوزنی در درمان بیماری های اسکلتی

مزایای استفاده از طب سوزنی در درمان بیماری های اسکلتی

طب سوزنی نوعی درمان سرپایی و کم تهاجمی پزشکی است که صدها - حتی هزاران سال - از آن استفاده می‌شده است. طب سوزنی از شیوه‌های پزشکی آسیایی سرچشمه گرفته است که برای درمان بسیاری از بیماری‌های اسکلتی، توسط دکتر سلمان فلاح در اصفهان انجام می‌شود. لطفا جهت ارتباط با کلینیک طب فیزیکی دکتر فلاح ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

اگر فقط سوزن خشک و طب سوزنی را با یک عکس مقایسه کرده باشید، ممکن است در تشخیص هریک دچار اشتباه شوید. هم در طب سوزنی و هم در سوزن خشک از سوزن‌های نازک و فولاد ضد زنگ استفاده می‌شود. برای هر دو روش، سوزن به پوست وارد می‌شود و هر دو ادعا می‌کنند که درد را درمان می‌کنند.

آنچه در این مطلب میخوانید

اینجاست که شباهت‌ها به پایان می‌رسد. ویژگی‌های منحصر به فرد به تمایز این دو کمک می‌کند. هزاران سال است که یکی از این روش‌ها به عنوان درمان جایگزین مورد استفاده قرار می‌گیرد و تحقیقات موثری در مورد اثربخشی دارد. دیگری در چند دهه گذشته پذیرفته شده است.اعتقاد بر این است که درد، ناراحتی یا سایر مسائل با باز کردن جریان انرژی در فرد تسکین می‌یابد. دیگری برای تحریک نقاط ماشه‌ای یا عضلات تحریک پذیر طراحی شده است.دانستن تفاوت ها می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که کدام نوع درمان برای شما مناسب است.

سوزن خشک

سوزن خشک یک روش درمانی مدرن است که برای تسکین درد عضلانی طراحی شده است. در حین سوزن خشک، یک پزشک چندین سوزن فیلی‌فرم (filiform) را به پوست شما وارد می‌کند. سوزن‌های فیلی‌فرم سوزن‌های ریز، کوتاه و فولادی ضد زنگ هستند که مایعی را به بدن تزریق نمی‌کنند. به همین دلیل از عبارت خشک استفاده می‌شود.

پزشکان سوزن‌ها را در نقاط ماشه‌ای در عضله یا بافت شما قرار می‌دهند. سوزن خشک را گاهی اوقات تحریک عضلانی نیز می‌نامند. این نقاط، نواحی دارای ماهیچه‌های گره دار یا سخت هستند.

پزشکان سوزن خشک می‌گویند سوزن به آزاد شدن گره و تسکین هرگونه درد یا اسپاسم عضلانی کمک می‌کند. سوزن‌ها برای مدت کوتاهی در پوست شما باقی می‌مانند. مدت زمان بستگی به پزشک دارد. برخی از متخصصان مراقبت‌های بهداشتی مانند فیزیوتراپیست‌ها و ماساژورها در زمینه سوزن خشک آموزش می‌بینند.

تکنیک ورود و خروج

برخی از اشکال سوزن زدن خشک از تکنیک‌هایی به نام پیستون زدن یا نوک زدن گنجشک استفاده می‌کنند. هر دوی این تکنیک‌ها به داخل و خارج شدن سوزن متکی هستند. به عبارت دیگر، سوزن‌ها به مدت طولانی در پوست باقی نمی‌مانند. سوزن‌ها نقاط ماشه‌ای را سوراخ کرده و سپس برداشته می‌شوند.

تکنیک نقطه غیر ماشه‌ای

برخی از تکنیک‌های سوزن خشک، چشم انداز وسیع‌تری از سیستم عصبی مرکزی را درمان می‌کنند. به این روش درمان نقطه غیر ماشه‌ای می‌گویند. به جای وارد کردن سوزن فقط در ناحیه درد‌، پزشک ممکن است به جای اینکه مستقیماً روی آن نقطه سوزن وارد کند، آن را در نواحی اطراف آن وارد می‌کند.

این تکنیک بر این ایده تکیه کرده که درد نتیجه یک مشکل عصبی یا عضلانی بیشتری بوده و فقط در ناحیه اصلی درد متمرکز نشده است.

مزایای سوزن خشک

سوزن خشک ممکن است برخی از دردها و سفتی‌های عضلانی را تسکین دهد. علاوه بر این، کاهش نقاط ماشه‌ای ممکن است انعطاف پذیری را افزایش داده و دامنه حرکت را افزایش دهد. به همین دلیل است که این روش اغلب برای درمان آسیب‌های ورزشی ، درد عضلانی و حتی درد فیبرومیالژیا استفاده می‌شود.

سوزن خشک یا درای نیدلینگ

عوارض جانبی یا خطرات سوزن خشک

عوارض جانبی خفیف با سوزن خشک بسیار رایج اما عوارض جانبی جدی نادر است.

شایع‌ترین عوارض جانبی اطراف محل ورود عبارتند از:

در صورت استفاده از سوزن‌های غیر استریل، ممکن است در معرض ابتلا به بیماری‌های منتقله از راه خون باشید. مطمئن شوید که پزشک شما از سوزن‌های استریل استفاده می‌کند و بعد از هر بار استفاده آن‌ها را دور می‌اندازد. از آن‌جا که سوزن خشک دارای آموزش رسمی، گواهینامه یا مجوز دولتی نیست، نگرانی‌های بیشتری در مورد استفاده از آن نسبت به طب سوزنی وجود دارد.

طب سوزنی

طب سوزنی نوعی درمان پزشکی است که صدها - حتی هزاران سال - از آن استفاده می‌شده است. طب سوزنی از شیوه‌های پزشکی آسیایی سرچشمه گرفته است. به همین دلیل است که بسیاری از هیئت‌های مجوز و نظارت از اصطلاح طب شرقی برای طبقه بندی طب سوزنی استفاده می‌کنند.اعتقاد اساسی طب سوزنی این است که بیماری نتیجه انسداد یا قطع چی (CHI) است. چی به بدن شما انرژی درمانی می‌بخشد. طب سوزنی به دنبال رفع این انسدادها و بازگشت جریان انرژی شما به حالت تعادل است.

طب سوزنی برای درمان صدها شرایط و علائم استفاده می‌شود، از جمله:

تحقیقات درباره طب سوزنی

طب سوزنی برای درمان انواع مختلف درد استفاده می‌شود. آن‌چه در تحقیقات به دست آمده به شرح زیر است:

یک بررسی در سال 2015 نشان داد که طب سوزنی می‌تواند در کوتاه مدت باعث رهایی از کمردرد شود. اگر طب سوزنی به تنهایی یا همراه با سایر درمان‌ها مانند داروها یا فیزیوتراپی استفاده شود در درمان کمر درد مؤثر است.

درد ناشی از آرتروز زانو علت اصلی ناتوانی در بزرگسالان است. بررسی در سال 2010 نشان داد که طب سوزنی یک درمان مؤثر برای درد زانو و علائم فیزیکی آرتروز است.

بر اساس یک مطالعه در سال 2015، طب سوزنی می‌تواند درد گردن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. هنگامی که طب سوزنی با تکنیک‌های دیگر برای کاهش فشار بر گردن و کاهش تنش عضلانی استفاده می‌شود، تسکین علائم در مقایسه با مراقبت‌های سنتی قابل توجه بود.

بررسی سال 2012 درمورد مطالعات میگرن نشان داد که طب سوزنی حداقل به اندازه سایر درمان‌ها از جمله دارو، در تسکین علائم میگرن مؤثر است. همچنین دارای مزایایی نسبت به درمان‌های کلاسیک است از جمله: تأثیرات طولانی مدت، استفاده کمتر از داروها و عوارض جانبی کمتر.علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که درمان‌های منظم طب سوزنی ممکن است به افرادی که سابقه میگرن دارند کمک کند تا از بروز دوره‌های بعدی جلوگیری کنند.

محققان در مورد استفاده از طب سوزنی برای کاهش دردهای زایمان در هنگام زایمان دچار اختلاف نظر شده‌اند. برخی از مطالعات از نظر آماری کاهش قابل توجهی در تجربه درد نشان می‌دهد. دیگر تحقیقات اشاره می‌کنند که اندازه‌گیری اثر طب سوزنی در هنگام زایمان دشوار است.

با این حال، طب سوزنی همچنان مورد توجه بسیاری از مادرانی است که به دنبال گزینه‌های بدون دارو هستند.

گاهی از طب سوزنی برای درمان شرایطی غیر از درد جسمی استفاده می‌شود. هنوز تحقیقات در مورد طب سوزنی به عنوان یک درمان موثر برای ترک سیگار ایجاد نشده است. در مقایسه با درمان جایگزینی نیکوتین، طب سوزنی کمتر مؤثر بوده است.با این حال، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما نباید طب سوزنی را به عنوان یک درمان بالقوه برای ترک سیگار رد کرد.

یک مطالعه استفاده از طب سوزنی و داروهای ضد افسردگی را برای کاهش علائم افسردگی مورد بررسی قرار داد. این مطالعه نشان می‌دهد که دارو و طب سوزنی با هم ممکن است مؤثر باشند. همچنین به خوبی تحمل شده و عوارض کمی دارد.اما مرور مطالعات نمی‌تواند طب سوزنی را به عنوان یک درمان قابل اعتماد برای افسردگی اعلام کند.به طور کلی، سازمان بهداشت جهانی طب سوزنی را در درمان صدها بیماری و علائم موثر می‌داند.

آدرس اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

عوارض جانبی طب سوزنی

اگر توسط متخصص طب سوزنی آموزش دیده و مجاز انجام شود، عوارض جانبی و خطرات بسیار نادر است. با این حال گاهی اوقات ممکن است شخصی موارد زیر را تجربه کند:

سوزن خشک و طب سوزنی برای درمان آرتروز

هم طب سوزنی و هم سوزن خشک برای درمان آرتروز استفاده می‌شود. به طور خاص، تحقیقات نشان می‌دهد که طب سوزنی و سوزن خشک برای درمان زانو درد ناشی از بیماری آرتریت مفید است.

برای درمان آرتروز زانو و لگن، به تنهایی سوزن خشک غیر نقطه ماشه‌ای موثرتر از سوزن خشک سنتی است. یک بررسی در سال 2014 نشان داد که سوزن خشک در عضلات و بافت‌های اطراف نقطه درد، درد و حساسیت را بیشتر از سوزن زدن در نقطه درد کاهش می‌دهد.

این استراتژی سوزن خشک بیشتر شبیه طب سوزنی است. زیرا ناحیه بزرگ‌تری از ماهیچه‌ها و اعصاب را درمان می‌کند. سوزن خشک نقطه تحریک کننده کاملاً بر نقطه درد تمرکز می‌کند.

برای درمان سندروم گیرافتادگی شانه با توجه به شرایط بیمار ممکن است از روشهای متفاوتی استفاده شود. متخصصین طب فیزیکی سندروم گیرافتادگی شانه را بدون جراحی و با بکارگیری روشهای کم تهاجمی بهبود بخشیده و درمان می‌نماید. شما می‌توانید برای بهره مندی از این روشها به کلینیک طب فیزیکی و توان بخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان مراجعه نمایید. لطفا جهت ارتباط با کلینیک طب فیزیکی دکتر فلاح ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 91011414 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :کیان نادری [ 1402-05-19 ]
سلام دکتر عزیز . طب سوزنی روشی علمی است؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اگر به درد و خشکی انگشتان دست مبتلا هستید این مطلب را بخوانید!اگر به درد و خشکی انگشتان دست مبتلا هستید این مطلب را بخوانید!

خشکی مفاصل یکی از بیماریهای رایجی است که درد بسیار زیادی را بر افراد اعمال می کند و همین امر سبب می شود که محدوده حرکتی آنها محدود گردد. ... ادامه مطلب

نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت چیست؟نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت چیست؟

تریگر پوینت یا نقاط ماشه ای نقاطی بیش از حد تحریک پذیر هستند که به صورت نوارهای کشیده شده از فاشیا در عضلات بدن وجود دارد. به طور کلی، فشرده شدن و انقباض عضله، می تواند نشانه تحریکات عصبی، فشار بر تریگر پوینت و کشیدگی موضعی باشد. ... ادامه مطلب

چه عواملی باعث افزایش درد سیاتیک می شوند؟چه عواملی باعث افزایش درد سیاتیک می شوند؟

سیاتیک اصطلاحی است که برای توصیف علائمی به کار میرود که هنگام فشردگی عصب سیاتیک در یک سمت بدنتان تجربه می کنید. ... ادامه مطلب

کفش طبی چه مزایای درمانی دارد؟کفش طبی چه مزایای درمانی دارد؟

کفش‌های ارتوپدی کفشهایی هستند که به طور خاص برای حمایت یا سازگاری مکانیک و ساختار پا، مچ پا و ساق پا طراحی شده‌اند و دارای تعدادی ویژگی و عملکرد مفید پزشکی هستند که آن‌ها را از کفشهای روزمره جدا میکند. ... ادامه مطلب