سایت جدید دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی بسته دیسک / جراحی کم تهاجمی ستون فقرات چیست و چگونه انجام میشود؟

جراحی کم تهاجمی ستون فقرات چیست و چگونه انجام میشود؟

به طور کلی، هدف جراحی کم تهاجمی ستون فقرات (MIS) تثبیت استخوان‌های مهره‌ای و مفاصل نخاعی و یا کاهش فشار وارد شده بر اعصاب نخاعی است که اغلب در نتیجه شرایطی مانند بی ثباتی ستون فقرات، خار استخوان، فتق دیسک، اسکولیوز یا تومورهای نخاعی بوجود آمده است.

امروزه روشهای کم تهاجمی جراحی، به دلیل عوارض کمتر و دوران نقاهت کوتاه تر با اقبال بیشتری نسبت به جراحی های باز روبه رو هستند. جراحی کم تهاجمی ستون فقرات که در اصفهان توسط دکتر سلمان فلاح، متخصص طب فیزیکی و توان بخشی انجام می‌شود؛ نیز از جمله روشهایی است که با کمترین آسیب می‌تواند نتایج درمانی بسیار درخشانی داشته باشد. لطفا جهت ارتباط با کلینیک طب فیزیکی دکتر فلاح ازطریق تماس با شماره تلفن 36252857 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

مزایای جراحی کم تهاجمی:

برخلاف جراحی باز ستون فقرات، روش‌های جراحی کم تهاجم می‌توانند سریع‌تر، ایمن‌تر و به زمان بهبودی کم‌تری نیاز داشته باشند. به دلیل کاهش آسیب به عضلات و بافت‌های نرم (در مقایسه با روش‌های باز)، مزایای بالقوه‌ای از جمله:

علاوه بر این، برخی از جراحی‌های MIS به عنوان روش‌های سرپایی انجام شده و فقط از بی حسی موضعی استفاده می‌کنند، بنابراین خطر کمتری برای واکنش منفی به بیهوشی عمومی وجود دارد.

جراحی کم تهاجمی ستون فقرات

عوارض جراحی کم تهاجمی:

مانند هر عمل جراحی، هر چقدر هم که حداقل باشد، خطرات خاصی وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود، اما محدود به این‌ها نیست:

همچنین احتمال کمی وجود دارد که جراحی اولیه MIS کامل نشود و نیاز به یک روش دوم یا جراحی باز کامل وجود داشته باشد.

شرایط درمان با MIS:

چگونگی جراحی ستون فقرات کم تهاجم:

از آن‌جا که اعصاب نخاعی، مهره‌ها و دیسک‌ها در اعماق بدن واقع شده‌اند، هر رویکردی برای دسترسی به ناحیه نخاعی مستلزم حرکت بافت ماهیچه‌ای به خارج است. به طور کلی، این امر با استفاده از یک برش یا برش‌هایی کوچک و هدایت ابزارها و یا دوربین‌های ویدئویی میکروسکوپی از طریق این برش‌ها تسهیل می‌شود. بر خلاف تصور عموم، لیزرها به ندرت در جراحی‌های MIS استفاده می‌شوند.

تعدادی از روش‌ها را می‌توان برای به حداقل رساندن ضربه در حین جراحی MIS استفاده کرد. برخی از رایج‌ترین این تکنیک‌ها عبارتند از:

این روش شامل اتساع پیش‌رونده بافت‌های نرم در مقابل برش مستقیم از طریق عضلات است. با استفاده از لوله‌ها برای دور نگه داشتن ماهیچه‌ها، جراح در معرض دید وسیع آن ناحیه کار قرار می‌گیرد. گاهی اوقات، جراح از اندوسکوپ یا میکروسکوپ متمرکز روی لوله برای کمک به انجام عمل جراحی از طریق استراتژی دسترسی حداقلی استفاده می‌کند. پس از اتمام روش، جمع کننده لوله‌ای را می‌توان برداشته و به بافت‌های متسع شده اجازه نزدیکی مجدد داد. بسته به وسعت و نوع جراحی، برش‌ها اغلب کوچک هستند.

بسته به وضعیت بیمار، ممکن است برای تثبیت ستون فقرات یا همجوشی استخوان‌های ستون فقرات، ابزارهایی مانند میله و پیچ لازم باشد. روش‌های سنتی برای قرار دادن پیچ نیاز به کنار زدن گسترده ماهیچه‌ها و سایر بافت‌ها از سطح ستون فقرات دارد.

با این حال، محل قرارگیری از طریق پوست معمولاً شامل قرار دادن میله‌ها و پیچ‌ها از طریق برش‌های نسبتاً کوچک پوست بدون کالبد شکافی عضله زیرین است. با کمک تصاویر اشعه ایکس، سیم‌های راهنما از طریق پوست و در بین مهره‌های نخاعی و در امتداد مسیرهای مورد نظر برای پیچ‌ها قرار می‌گیرند. سپس، پیچ‌ها روی سیم‌های راهنما قرار گرفته و مسیر سیم‌ها را دنبال می‌کنند. این پیچ‌ها دارای تثبیت کننده‌های موقت هستند که در خارج از پوست گسترش یافته و پس از کمک به هدایت میله‌ها برای اتصال و محکم کردن پیچ‌ها، برداشته می‌شوند.

در برخی موارد، به ویژه مواردی که ستون فقرات کمری را درگیر می‌کند، نزدیک شدن به ستون فقرات از طرفین بدن، به دلیل محدود بودن مقدار بافت عضلانی که راه را مسدود می‌کند، کاهش درد را به دنبال دارد. این رویکرد معمولاً در پهلوی بیمار انجام می‌شود. سپس، یک جمع کننده لوله‌ای در کنار ستون فقرات قرار گرفته تا دسترسی به دیسک‌ها و استخوان‌های ستون فقرات را امکان پذیر کند.

بسته به وضعیت بیمار، ممکن است لازم باشد به قسمت‌های جلوی ستون فقرات واقع در قفسه سینه و احاطه شده توسط قلب و ریه‌ها دسترسی پیدا کرد. رویکردهای دسترسی معمولی اغلب شامل باز کردن قفسه سینه از طریق برش‌های بزرگ است که ممکن است نیاز به برداشتن یک یا چند دنده داشته باشد. با این حال، دسترسی توراکوسکوپی متکی به چندین برش کوچک است که از طریق آن‌ها می‌توان پورت‌ها و دوربین‌هایی را برای تسهیل جراحی وارد کرد.

آدرس اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

روش‌های متداول جراحی MIS:

تعدادی از تکنیک‌های خاص برای جراحی MIS استفاده شده است. اگرچه این زمینه همچنان در حال توسعه است. در زیر برخی از رایج‌ترین گزینه‌ها مورد برسی قرار گرفته است:

فیوژن ستون فقرات:

فیوژن ستون فقرات عملی است که یک اتحاد محکم بین دو یا چند مهره ایجاد می‌کند. این روش ممکن است باعث تقویت و تثبیت ستون فقرات شده و در نتیجه به کاهش کمردرد شدید و مزمن کمک کند.

تقریباً همه گزینه‌های درمانی جراحی برای ترکیب ستون فقرات شامل قرار دادن پیوند استخوان بین مهره‌ها است. پیوند استخوان ممکن است از لگن یا استخوان دیگری در همان بیمار (اتوگرافت) یا از استخوان شخص دیگر (آلوگرافت) گرفته شود. همچنین می‌توان از اکستندرهای پیوند استخوان و پروتئین‌های مورفوژنتیک استخوان (هورمون‌هایی که باعث رشد استخوان در داخل بدن می‌شوند) برای کاهش یا از بین بردن نیاز به پیوند استخوان استفاده کرد.

امروزه برای درمان آرتروز از روشهای غیر جراحی متعددی استفاده می‌شود که یکی از موثرترین آنها اورتوکین تراپی است. اورتوکین تراپی در اصفهان با نتایج بسیار درخشان توسط دکتر سلمان فلاح، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام می‌شود. لطفا جهت ارتباط با کلینیک طب فیزیکی دکتر فلاح ازطریق تماس با شماره تلفن 36252857 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 36252857 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علت خالی كردن زانو چيست؟علت خالی كردن زانو چيست؟

خالی کردن و ناپایداری زانو یک بیماری است که در آن، به دلیل احساس بی ثباتی، زانو یکباره خم می شود. این بیماری می تواند علل مختلفی داشته باشد. خالی کردن زانو دارای دو نوع اولیه و ثانویه است. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر علت و درمان خالی کردن و ناپایداری زانو می پردازیم. ... ادامه مطلب

عارضه آرنج تنیس بازان یا تنیس البوعارضه آرنج تنیس بازان یا تنیس البو

آرنج تنیس بازان یا اپی کندیلیت جانبی یک بیماری دردناک آرنج است که در اثر استفاده بیش از حد ایجاد می‌شود. جای تعجب نیست که بازی تنیس یا سایر ورزش‌ های راکتی می‌تواند باعث این عارضه شود. ... ادامه مطلب

افزایش قوس کمر و درمان ورزشی آنافزایش قوس کمر و درمان ورزشی آن

در حالت طبیعی فقرات بدن دارای یك انحنا به سمت داخل،فقرات پشتی انحنا به سمت خارج و ناحیه ی كمر انحنای رو به جلو می باشند.حال اگر میزان انحنای كمر بیشتر از حد میزان طبیعی باشد آن را هیپرلوردوزیس یا گودی بیش از حد كمر می نامند. ... ادامه مطلب

روش های درمان درد استخوان دنبالچهروش های درمان درد استخوان دنبالچه

درد دنبالچه در زنان بسیار شایع‌تر از مردان است. معمولاً در اثر ضربه به دنبالچه یا ناحیه اطراف آن، مانند سقوط به عقب یا زایمان ایجاد می‌شود. در موارد نادر، عفونت یا تومور نیز می‌تواند باعث درد در دنبالچه شود. اکثر آسیب‌های دنبالچه در زنان رخ می‌دهد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465