دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / روشهای غیرجراحی درمان درد / شاک ویوتراپی برای درد مچ و پاشنه پا

شاک ویوتراپی برای درد مچ و پاشنه پا

شاک ویو تراپی می‌تواند انواع مختلفی از بیماری‌ها را درمان کند اما بیشتر برای افرادی که دچار آسیب‌های مزمن (یعنی بیش از شش هفته) هستند و به درمان‌های مرسوم پاسخ نداده‌اند مناسب است. در بیش‌تر موارد شاک ویو تراپی درمانی موفقیت‌آمیز برای التهاب فاسیای کف پا و اکثر اختلالات مربوط به تاندون از جمله تاندینوپاتی‌های آشیل، همسترینگ، کشکک، گلوتئال و آرنج تنیس‌بازان محسوب می‌شود.

طی شاک ویو تراپی از ژنراتور پنوماتیک برای انتقال فیزیکی موج ضربه‌ای از طریق پوست به بدن استفاده می‌شود. امواج آکوستیک با انرژی کوتاه که از طریق سطح پوست منتقل می‌شوند به صورت مدور در بدن پخش می‌شوند و بدن با افزایش فعالیت متابولیک در اطراف ناحیه درد واکنش نشان می‌دهد. شاک ویو تراپی راه حلی سریع و جایگزین برای عمل جراحی است. شاک ویو تراپی دوره نقاهتی ندارد و می‌توانید در همان روز پس از درمان به فعالیت‌های عادی خود بازگردید.شاک ویوها امواج صوتی هستند که دارای خصوصیات فیزیکی خاصی هستند، از جمله غیرخطی بودن، یک فشار بالا که همراه با فشار پایین می‌باشد و همچنین طول موج‌های کوتاه. آنها دارای یک پالس واحد، دامنه فرکانس گسترده (0-20 مگاهرتز) و دامنه فشار بالا (0-120 مگاپاسکال) هستند.

این ویژگی‌ها فاز مثبت و منفی شاک ویو را ایجاد می‌کنند. فاز مثبت، نیروهای مکانیکی مستقیم را تولید می‌کند، در حالی که فاز منفی حفره‌هایی با فضای خالی و گاز ایجاد می‌کند که در پی آن با سرعت زیاد منفجر می‌شوند و موج دوم شاک ویو را ایجاد می‌کنند.در مقایسه با امواج اولتراسوند، حداکثر فشار شاک ویو تقریباً 1000 برابر بیشتر از فشار حداکثری یک موج اولتراسوند است.

امروزه برای درمان بسیاری از مشکلات و آسیب های اندام، از روشهای غیر جراحی استفاده می‌شود که یکی از موثرترین آنها شوک ویوتراپی است. شاک ویو تراپی در اصفهان با نتایج بسیار درخشان توسط دکتر سلمان فلاح، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام می‌شود. لطفا جهت ارتباط با کلینیک طب فیزیکی دکتر فلاح ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

فواید شاک ویو تراپی

پس از ارزیابی توسط متخصص فیزیوتراپی و تشخیص منشاء درد، گزینه مناسب درمانی انتخاب می‌شود. در صورت نیاز به انجام شاک ویو تراپی مقداری ژل توسط پزشک روی ناحیه مورد نظر پخش می‌شود. یک پرتابه با حرکت سریع که توسط کمپرسور کار می‌کند در قسمت دسته وجود دارد. این پرتابه برای تولید امواج ضربه‌ای شعاعی، انرژی را به اپلیکاتور منتقل می‌کند. در نهایت امواج از طریق بدن منتشر و جذب می‌شوند. امکان تغییر قدرت امواج وجود دارد.

امواج ضربه‌ای درد را تا حدودی از طریق پردازش ماده P و تحریک بیش از حد گیرنده‌های درد به حداقل می‌رسانند. بدن بافت‌های آلوده را بازسازی می‌کند. بازسازی بافت‌های آلوده منجر به بروز اثرات زیر می‌شود:

کاربردهای درمانی شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی در ابتدا برای درمان سنگ کلیه اختراع شد و هنوز هم برای درمان این مشکل استفاده می‌شود (برای خرد کردن بافت‌های سخت و تبدیل آن‌ها به قطعات کوچک‌تر تا آسان‌تر عبور کنند). پس از اثبات اثربخشی شاک ویو تراپی، محققان شروع به بررسی اثرات دستگاه در تنظیمات مختلف کردند. سپس طی مطالعات مختلف از شاک ویو تراپی برای درمان بافت آهکی و بافت اسکار در بدن استفاده شد. یافته‌های حاصل از مطالعات نشان می‌دهند که شاک ویو تراپی برای درمان اکثر بیماری‌های اسکلتی عضلانی بدن بسیار مؤثر است.

تعدادی از بیماری‌هایی که در آن‌ها از شاک ویو تراپی به طور موفقیت‌آمیزی جهت بازگرداندن عملکرد طبیعی اندام استفاده شده است عبارتند از:

عوارض شاک ویو

مزایای درمان باشاک ویو تراپی

برای بیمارانی که مدت‌های طولانی است از مشکلات مزمن رنج می‌برند، شاک ویو تراپی مزایای متعددی دارد. شاک ویو تراپی ناراحتی و استرس کمتری برای بیمار دارد و بیشتر بر ویژگی‌های خود درمانی بدن متمرکز است. این درمان جایگزینی قوی و کاربردی برای داروهای ضد درد و عمل‌های جراحی بزرگ محسوب می‌شود.

مزایای شاک ویو تراپی عبارتند از:

موارد منع انجام شاک ویو تراپی

در برخی موارد نباید از شاک ویو تراپی استفاده کرد:

عوارض شاک ویو تراپی

تا کنون عوارض خاص و طولانی برایشوک ویو تراپیمطرح نشده است و مقالات، اختلال یا عارضه‌ای که توسط این موج به بدن وارد شود را تایید نکرده‌اند. از جمله اختلالات و عوارض این موج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. مقداری درد در حین اعمال این درمان (که حدودا 3 تا 5 دقیقه زمان می‌برد)، که به محض تمام شدن شاک‌ها این درد وجود نخواهد داشت.
  2. احتمال وجود درد بسیار خفیف، حداکثر 1 الی 2 روز بعد از درمان
  3. کبودی
  4. قرمزی
  5. ورم خفیف

توجه داشته باشید که این علائم فقط احتمال دارد بروز کند و بروز آنها فطعی نیست، و همچنین در صورت بروز، کوتاه مدت و گذرا هستند و در بافت باقی نمی‌مانند.

درمان(درد مچ و پاشنه پا) خار پاشنه با دستگاه شاک ویو

خار پاشنه در اصل یک اختلال ارتوپدی می‌باشد که در نتیجه التهاب plantar fascia (نواری که استخوان پاشنه و انگشتان پا را به هم متصل می‌کند) و از دست دادن انعطاف پذیری آن رخ می‌دهد. در این ناحیه، یک بر آمدگی استخوانی به شکل خار تشکیل می‌شود.

برای شروعدرمان خار پاشنه با شاک ویو ابتدا به کمک معاینه فیزیکی یا سونوگرافی، ناحیه آسیب دیده و دردناک مشخص خواهد شد. سپس پزشک منطقه درمانی را مشخص نموده و ژل تماسی را بر روی ناحیه اعمال می‌کند.پزشک به کمک ابزار دستی امواج شاک ویو را به آرامی بر روی ژل، به نحوی که امواج مماس با سطح آسیب دیده است، قرار می‌دهد. این درمان تنها چند دقیقه طول می‌کشد و بعد از گذشت چند روز، کاهش درد در پاشنه پا احساس خواهد شد.معمولا بین 2 تا 3 جلسه، بیماران می‌توانند برای درمان خار پاشنه اقدام کنند.

درمان آرتروز مچ پا با شاک ویو تراپی

شاک ویوها امواج صوتی پرانرژی قابل شنیدن هستند که از سال 1980 در دنیای پزشکی از آن‌ها به منظور از بین بردن سنگ‌های کلیه استفاده می‌شود. در روش‌های مدرن درمان درد، انرژی شاک ویو روی قسمت‌های دردناک بدن اعمال می‌شود تا بتوان از خاصیت شفابخشان استفاده کرد. شاک ویوها فرایند بهبودی را در بدن تسریع کرده، متابولیسم را تحریک می‌کنند، گردش جریان خون را بهبود بخشیده و به کمک آن بافت آسیب‌دیده بازسازی شده و به طور کامل بهبود می‌یابد. تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که برخی تغییرات پاتالوژیکی در تاندون‌ها، رباط‌ها، کپسول‌ها، عضلات و استخوان‌ها که به عبارت دیگر ریشه‌های درد هستند را می‌توان با این روش درمانی غیرتهاجمی به طور سیستماتیک از بین برد. اگر شاک ویو تراپی توسط یک درمانگر متخصص انجام شود، یک روش بسیار مؤثر در درمان درد با حداقل خطرات احتمالی و عوارض جانبی است.

آماده‌سازی قبل از انجام شاک ویو تراپی

شما باید مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند آسپیرین را 24 ساعت قبل از انجام درمان قطع کنید.

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

شاک ویو تراپی چگونه انجام می‌شود؟

درمانگر محل درد را با زدن ضربه روی ناحیه دردناک با کمک شما مشخص می‌کند. یک ژل پوستی روی ناحیه درمان مالیده می‌شود که باعث می‌شود شاک ویوها بدون اتلاف انرژی وارد بدن شوند. پس از این آماده‌سازی، شاک ویوها با حرکت دادن دوار و گردشی سر دستگاه روی ناحیه دردناک اعمال می‌شوند.

پس از درمان

شما می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهید اما باید تا 2 روز پس از درمان از انجام فعالیت‌های ورزشی که باعث ایجاد درد می‌شوند خودداری کنید. روی ناحیه درمان شده نباید یخ قرار دهید و همچنین نباید داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی نظیر آسپیرین، ایبوپروفن یا دیکلوفناک مصرف کنید زیرا فرایند التهابی و بهبودی که با شاک ویو تراپی آغاز شده را متوقف می‌کنند. درد شما ممکن است بلافاصله پس از درمان برطرف شود اما اثرات بلند مدت این روش درمانی معمولاً پس از سه ماه احساس می‌شود. شما سه ماه پس از درمان دوباره باید کلینیک مراجعه کرده و ویزیت شوید.

نوار عصب و عضله که به عنوان تکمیل کننده معاینات فیزیکی جهت تشخیص میوپاتی در بیماران مشکوک انجام می‌شود؛ در کلینیک طب فیزیکی دکتر سلمان فلاح با دقت بالا قابل انجام است. لطفا جهت ارتباط با کلینیک طب فیزیکی دکتر فلاح در اصفهان ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ، با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 91011414 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ورزش درمانی چیست؟ورزش درمانی چیست؟

ورزش درمانی یکی از مهارت‌های اصلی است که حرفه فیزیوتراپی بر اساس آن بنا شده است. با در نظر گرفتن تعاریف ورزش درمانی و فعالیت بدنی می‌توان دریافت که اگرچه تمرین درمانی شامل اجزای فعالیت بدنی و ورزش است، اما همچنان یک برنامه ورزشی منظم برای رفع نقص‌ها و بهبود عملکرد ارائه می‌دهد. ... ادامه مطلب

فیبرومیالژیا (درد منتشر عضلانی اسکلتی) چیست؟فیبرومیالژیا (درد منتشر عضلانی اسکلتی) چیست؟

فیبرومیالژیا اختلالی است که باعث ایجاد درد پراکنده در سراسر بدن، مشکلات خواب، خستگی و مشکلات خلقی می‌شود. افراد مبتلا به فیبرومیالژیا به دلیل پردازش غیرطبیعی درد در مغز، معمولا نسبت به افراد دیگر به درد حساس‌تر هستند. ... ادامه مطلب

مونوپلژی چیست و چگونه بر بدن شما تأثیر میگذارد؟مونوپلژی چیست و چگونه بر بدن شما تأثیر میگذارد؟

مونوپلژی نوعی فلج است که بر یک عضو یا اندام، اغلب اوقات یک دست، تأثیر می‌گذارد؛ اما این بیماری همچنین می‌تواند یکی از پاها را نیز درگیر کند. برخی اوقا ... ادامه مطلب

پیچ خوردگی مچ پا در اثر چرخش و کشش ناگهانی مچ پاپیچ خوردگی مچ پا در اثر چرخش و کشش ناگهانی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا در حقیقت آسیب دیدگی نوارهای سخت بافتی یا همان رباط هایی است که استخوان های پا را احاطه کرده اند و آن ها را به پا متصل می کنند. این آسیب معمولا زمانی رخ می دهد که مچ پا به طور اتفاقی پیچ بخورد یا به شکل نادرستی چرخانده شود. ... ادامه مطلب