سایت جدید دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / زانو / علت درد و التهاب جلوی زانو و زیر کشک

علت درد و التهاب جلوی زانو و زیر کشک

کندرومالاسی کشکک زانو Chondromalacia patellae به عنوان زانوی دونده شناخته می‌شود، وضعیتی است که در آن غضروف در سطح زیرین کشکک زانو خراب و نرم می‌شود. این بیماری در بین افراد جوان و ورزشکار شایع است اما ممکن است در افراد مسن که آرتروز زانو دارند نیز ایجاد شود.

کندرومالاسی اغلب به عنوان یک آسیب شدید در ورزش دیده می‌شود و گاهی اوقات چند روز دوری از تمرین می‌تواند نتایج خوبی را به همراه داشته باشد. در موارد دیگر علت این اتفاق، هم‌ترازی نامتناسب زانو است که تنها با استراحت تسکین نمی‌یابد. علائم کندرومالاسی شامل درد زانو و احساس ساییدگی است اما اغلب افراد مبتلا هرگز به دنبال درمان پزشکی نیستند.

آرتروز زانو به عنوان یکی از شایعترین علل درد زانو محسوب می‌شود. امروزه این بیماری با روشهای غیرجراحی در کلینیک های طب فیزیکی و توانبخشی بهبود یافته و روند رو به افزایش آن متوقف می‌شود. کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان ارائه دهنده انواع متدهای درمانی غیر جراحی درمان درد زانو و آرتروز زانو می‌باشد. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 36252857 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

علت ایجاد کندرومالاسی کشکک:

کشکک زانو به طور معمول در قسمت جلویی مفصل زانو قرار دارد. وقتی زانو را خم می‌کنید، قسمت پشتی زانو روی غضروف ران یا استخوان ران در زانو می‌لغزد. تاندون‌ها و رباط‌ها، زانو را به استخوان ساق پا و ماهیچه ران متصل می‌کنند. وقتی هریک از این اجزا به درستی حرکت نکند، می‌تواند باعث شود که زانو به استخوان ران شما برسد. این مالش غیرطبیعی باعث وخامت کشکک زانو شده و نهایتا منجر به کندرومالاسی کشکک یا زانوی دونده می‌شود.

حرکت نامناسب کشکک زانو ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

درد زانو

شرایط پر خطر در ابتلا به کندرومالاسی کشکک:

عوامل مختلفی وجود دارد که ممکن است خطر ابتلا به کندرومالاسی کشکک را افزایش دهد.

نوجوانان و جوانان در معرض خطر بالای این بیماری هستند. در طول جهش رشد، ماهیچه‌ها و استخوان‌ها به سرعت رشد کرده که ممکن است به عدم تعادل ماهیچه‌ای کوتاه مدت کمک کند.

زنان بیشتر از مردان دچار زانوی دونده می‌شوند، زیرا معمولاً حجم عضلانی کمتری نسبت به مردان دارند که می‌تواند باعث ایجاد موقعیت غیرطبیعی زانو و همچنین فشار بیشتر (جانبی) بر روی زانو شود.

داشتن صافی کف پا ممکن است بیشتر از داشتن قوس‌های بالاتر به مفاصل زانو فشار وارد کند.

آسیب قبلی به زانو مانند دررفتگی، می‌تواند خطر ابتلا به زانوی دونده را افزایش دهد.

اگر سطح فعالیت بالایی دارید یا تمرینات مکرری را انجام می‌دهید که به مفاصل زانو فشار وارد می‌کند، می‌تواند خطر مشکلات زانو را افزایش دهد.

زانوی دونده همچنین می‌تواند یکی از علائم آرتریت (شرایطی که باعث التهاب مفصل و بافت می‌شود) باشد. التهاب می‌تواند مانع عملکرد صحیح زانو شود.

علائم کندرومالاسی کشکک:

Chondromalacia patellae معمولاً به صورت درد در ناحیه زانو ظاهر می‌شود. هنگام خم شدن یا کشیدن زانو ممکن است احساس ساییدگی یا ترک خوردگی داشته باشید. درد ممکن است بعد از نشستن طولانی مدت یا در حین فعالیت‌هایی که فشار زیادی به زانو وارد می‌کند، مانند ایستادن طولانی مدت یا ورزش تشدید شود.

تشخیص و درجه بندی کندرومالاسی کشکک:

پزشک شما نقاط متورم زانو را بررسی می‌کند. آن‌ها همچنین ممکن است نحوه هم‌تراز شدن کشکک زانو با استخوان ران را بررسی کنند. عدم هم‌ترازی می‌تواند نشانگر کندرومالاسی کشکک باشد. همچنین ممکن است پزشک برای تعیین حساسیت و شدت آن، به کشکک که در حالت کشیده قرار دارد، فشار مقاومتی وارد کند.

پس از آن، پزشک شما ممکن است یکی از آزمایش‌های زیر را برای کمک به تشخیص و درجه بندی تجویز کند:

چهار درجه وجود دارد که شدت کندرومالاسی کشکک را مشخص می‌کند. درجه 1 کمترین شدت را دارد در حالی که درجه 4 بیشترین شدت را نشان می‌دهد.

درمان زانوی دونده:

یخ ممکن است برای کاهش درد در التهاب حاد مفید باشد اما نه به عنوان یک پروتکل درمانی طولانی مدت. NSAIDها (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) همچنین ممکن است در کوتاه مدت برای تسکین درد مفید باشند تا عملکرد و تحرک زانو عادی شود و یک برنامه ورزشی شروع شود.

ضربه زدن به کشکک برای تاثیرگذاری بر حرکت آن ممکن است باعث تسکین کوتاه مدت شود. از تکنیک‌های متداول McConnell taping یا Kinesio taping است.

حمایت از کشکک و مفصل زانو با بستن بریس راه دیگری برای کاهش درد و علائم است اما مسیر حرکت کشکک را تغییر داده و عملکرد فعال چهارسر ران را کاهش می‌دهد. مهاربندی ممکن است در کوتاه مدت برای ارائه حمایت و تسکین درد به بیماران کمک کند تا از حرکات دردآور جلوگیری کرده و راه رفتن را تا حد ممکن عادی کند. بریس همچنین می‌تواند قبل و بعد از عمل استفاده شود اما یک بریس باید در فشار و کشش داخلی کشکک تغییر ایجاد کند. پوشیدن بریس تنظیم مجدد کشکک و انجام فیزیوتراپی تأثیر هم‌افزایی بر بیماران مبتلا به کندرومالاسی کشکک دارد.

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

ارتزهای پا گزینه دیگری برای تسکین درد است اما فقط در مواردی که مکانیک اندام تحتانی به درد زانو کمک می‌کند. دلایل زیر ممکن است در این مورد دخیل باشد:

ممکن است جراحی آرتروسکوپی برای بررسی مفصل و تعیین وجود عدم هم‌ترازی در زانو ضروری باشد. این جراحی شامل قرار دادن یک دوربین در داخل مفصل زانو از طریق یک برش کوچک است. یکی از روش‌های رایج، رهاسازی جانبی است. این عمل شامل برش برخی از رباط‌های زانو برای رهایی تنش و امکان حرکت بیشتر است. سایر گزینه‌های جراحی شامل صاف کردن پشت کاسه زانو، پیوند غضروف و جابجایی عضله ران است.

در مبتلایان به بیماری ام اس، دکتر سلمان فلاح متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در اصفهان با بررسی وضعیت، حرکت و عملکرد بیمار متوجه می‌شوند که عملکرد بیمار ممکن است با خستگی، درد یا عوامل دیگر محدود شود. لذا یک برنامه شخصی تنظیم کرده که به راحتی در خانه انجام شود و با بهبودی بیمار توام باشد. درمان چندرشته‌ای برای بیماران ام اس منجر به اثرات مثبت می‌شود. لطفا جهت ارتباط با کلینیک دکتر فلاح ازطریق تماس با شماره تلفن 36252857 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان حکیم نظامی، ابتدای خیابان محتشم کاشانی، جنب ام آر آی سپاهان، ساختمان معین
تلفن : 36252857 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درد شانه و درمان آندرد شانه و درمان آن

ایمپینجمنت یکی از شایعترین علل درد شانه در بالغین است و علت آن همانطور که از اسم آن پیدا است گیر کردن تعدادی تاندون در ناحیه شانه بین دو استخوان است. ... ادامه مطلب

علائم و درمان تنیس البو یا آرنج تنیس بازانعلائم و درمان تنیس البو یا آرنج تنیس بازان

آرنج تنیس بازان التهاب یا در برخی موارد ریزشکاف تاندون‌هایی است که به عضلات ساعد در قسمت خارجی آرنج می‌پیوندند. ماهیچه‌ها و تاندون‌های ساعد در اثر استفاده بیش از حد آسیب می‌بینند چراکه حرکات یکسان را بارها و بارها تکرار می‌کنند. این امر منجر به درد و حساسیت در قسمت بیرونی آرنج می‌شود. ... ادامه مطلب

حرکات ورزشی درست و غلط در کمردرد مزمن به روایت تصویرحرکات ورزشی درست و غلط در کمردرد مزمن به روایت تصویر

حرکت و فعالیت به کاهش کمردرد کمک می‌کند اما باید فعالیت از نوع درست باشد. نباید حرکتی انجام دهید که فشار زیادی بر کمر وارد می‌کند. ورزش مناسب برای افرادی که کمردرد دارند بستگی به علت کمردرد و شدت آن دارد بنابراین همیشه باید پیش از انجام هر ورزش سنگین با پزشک خود صحبت کنید. ... ادامه مطلب

آیا آرتروز زانو قابل درمان است؟آیا آرتروز زانو قابل درمان است؟

آرتروز می‌تواند تمام مفاصل بدن را درگیر کند اما زانو، لگن، ستون فقرات و دست بیش از سایر مفاصل دچار آرتروز می‌شوند. در آرتروز، غضروف مفصلی تخریب شده و باعث ساییده شدن استخوان‌ها بر روی هم می‌شود که در نهایت منجر به درد، تورم، خشکی مفصل و ایجاد مشکل در انجام فعالیت‌های روزانه می گردد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465