دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / کتف و شانه / رفع دردهای مزمن و تقویت شانه با فیزیوتراپی

رفع دردهای مزمن و تقویت شانه با فیزیوتراپی

شانه یکی از پر تحرک ترین مفصل‌های بدن انسان است. به همین دلیل است که شاید بیشتر از دیگر مفاصل و عضلات بدن دچار مشکلاتی مانند در رفتگی شانه، درد‌های شدید عضلانی، گرفتگی و ... می‌شود. برای اینکه بتوان این درد‌ها را در مفصل شانه به مقدار زیادی رفع کرد، نیاز است تا از تمرینات فیزیوتراپی استفاده نمود. فیزیوتراپی شانه کمک می‌کند تا بسیاری از درد‌های عضلانی در قسمت شانه رفع شود و التهابات کاهش پیدا کند. همچنین میزان قدرت شانه افزایش پیدا کند.

آنچه در این مطلب میخوانید

فیزیوتراپی و توانبخشی از روش های کاربردی، مؤثر، ایمن و غیرتهاجمی بوده و درمانی برای بسیاری از بیماری ها و عوارض مربوط به استخوان ها، مفاصل، عضلات و...، در نواحی مختلف بدن از جمله آسیب های شانه می باشد. این روش درمانی شامل تکنیک های مختلفی می شود.

درمان شانه درد با توجه به علت ایجاد آن و همچنین میزان و نوع آسیب‌دیدگی شانه متفاوت است. متخصصین طب فیزیکی انواع دردهای شانه را بدون جراحی و با بکارگیری روشهای کم تهاجمی مانند فیزیوتراپی شانه بهبود بخشیده و درمان می‌نماید. شما می‌توانید برای بهره مندی از این روشها به کلینیک طب فیزیکی و توان بخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان مراجعه نمایید.

موارد کاربرد فیزیوتراپی شانه

  1. تاندونیت های شانه مانند تاندونیت سوپرااسپیناتوس، ساب اسکاپولاریس، اینفرا اسپیناتوس، ترس مینور
  2. سندروم ایمپینجمنت
  3. انواع شکستگی های شانه
  4. سندروم توراسیک TOS
  5. پارگی های لابروم شانه مانند اسلپ و بنکارت
  6. دررفتگی های شانه
  7. دفورمیتی استپ و اختلالات مفصل آکرومیوکلاویکولار
  8. فروزن شولدر و شانه یخ زده یا شانه منجمد
فیزیوتراپی شانه

علائم شانه درد

مزایای فیزیوتراپی شانه

ورزشهای فیزیوتراپی شانه

از آنجایی که شانه مسئولیت انجام حرکات بسیاری را بر عهده دارد، ورزش درمانی نقش مهمی در توانبخشی تمام آسیب‌دیدگی‌های شانه دارد؛ چون شانه مرکز حرکتی مهمی است و پایداری آن برای انجام حرکات مختلف ضروری است، برای بازیابی عملکرد کامل شانه و انجام دادن فعالیت‌های شغلی، ورزشی و روزمره لازم است شانه به درستی و به تدریج جا انداخته شود، در غیر این صورت احتمال دررفتگی مجدد شانه و بروز عوارض مختلف در آینده وجود خواهد داشت.

حرکت پاندولی

حرکت پاندولی ساده‌ترین حرکت برای تسکین شانه درد است و بهتر است انجام دادن آن را به محض آرام شدن نسبی درد شروع کنید. برای انجام دادن این حرکت بایستید و وزن بدن را روی شانه سالم بیاندازید. شانه آسیب دیده را شل نگه دارید، وزن بدن را بین دو پا جابه‌جا کنید و حرکت رو به جلو و عقب را شروع کنید. بایستید و پاها را به عرض شانه باز کنید، سپس وزن بدن را از راست به چپ منتقل کنید تا به این ترتیب حرکت جانبی بیشتری داشته باشید.

تمرینهای حرکتی با میله

در این تمرین‌ها از میله یا چوب بلندی مانند دسته جاور برای حرکت دادن بازوی آسیب دیده استفاده می‌شود. بازوی سالم حرکت را انجام می‌دهد و بازوی آسیب دیده در حالی که در دامنه حرکتیش حرکت داده می‌شود، شل نگه داشته می‌شود. بازوی آسیب دیده را با میله یا چوب حرکت بدهید تا به بازو فشار وارد نشود. حرکت‌های خمشی، چرخشی جانبی، چرخشی میانی، ابداکشن و کشش یا خمش افقی را مطابق فیلم انجام بدهید.

کشش بالای مفصل شانه

حوله‌ای را لوله کنید و بین آرنج خمیده و بدن قرار بدهید. آرنج را با دست دیگر به سمت داخل بکشید. حرکت کششی بالای شانه با هدف افزایش توانایی حرکتی کپسول فوقانی و توانایی کششی شانه انجام می‌شود. حوله لوله شده را بین بازو و پهلو قرار بدهید. همان‌طور که آرنج خمیده است، آرنج را با دست دیگر به سمت بدن بکشید.

روش های فیزیوتراپی شانه

روش RICE (استراحت، یخ، ارتفاع فشرده) نقاط آسیب دیده یخ زده را برای آسیب های حاد تشویق می کند. این به کاهش التهاب و تورم کمک می کند که به نوبه خود به کاهش درد نیز کمک می کند.

بر خلاف یخ درمانی که در ساعات اولیه آسیب استفاده می شود، گرما درمانی پس از گذشت 72 ساعت بهتر است استفاده شود، مانند یخ درمانی، همچنین یک مسکن است و به عضلات اجازه می دهد تا آرام شوند.

درمان دستی به کمک فیزیوتراپیست برای آرام کردن شانه آسیب دیده نیاز دارد. فیزیوتراپیست با دستان خود از فشار جهت خاص روی بافت استفاده می کند تا به آن کمک کند تا بخشی از تحرک طبیعی خود را به دست آورد.

حرکات کششی یک نوع درمان برای درد شانه است؛ زیرا برای فشار دادن آرام عضلات شما بیشتر و بیشتر تا زمانی که دامنه حرکتی خود را به دست آورید طراحی شده است. فیزیوتراپیست احتمالاً سطوح مختلفی از کشش‌ها را اعمال می‌کند که ممکن است قسمت‌های شانه و همچنین گردن و ستون فقرات را، بسته به آسیب، هدف قرار دهد.

فیزیوتراپیست تمرینات تقویتی خاصی را برای کاهش درد در محل آسیب و در عین حال تقویت سایر عضلات، مانند عضلات مرکزی بدن، به شما توصیه کند. هدف این است که شما را قوی تر از قبل از آسیب بگذاریم تا از عود مجدد آن جلوگیری کنیم.

یکی دیگری از متدهای فیزیوتراپی شانه، تحرک مفصلی است که با کشش کپسول مفصلی، تحرک شانه آسیب دیده را افزایش می دهد. از آنجایی که نیاز به درک کامل آناتومی دارد، فقط توسط یک فیزیوتراپ حرفه ای آموزش دیده انجام می شود.

نوعی مدالیته فیزیوتراپی برای درد شانه است که در آن عضلات، تاندون‌ها و سایر بافت‌های نرم با یک جلسه گرم کردن عمیق درمان می‌شوند. گرما گردش خون را در بافت بهبود می بخشد که هم درد را کاهش می دهد و هم به بهبود آسیب کمک می کند. اولتراسوند تراپی همچنین به افزایش خاصیت ارتجاعی عضلات به خصوص در موارد یخ زدگی شانه کمک می کند تا به عضلات اجازه کشش راحت تر و در نتیجه افزایش دامنه تحرک را بدهد.

یکی از راه های تقویت عضلات شانه آسیب دیده، تحریک اعصاب است. گاهی اوقات، از آن برای انقباض عضلات یا کاهش التهاب استفاده می شود، اما می تواند به عنوان راهی برای تجویز دارو نیز استفاده شود.

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

هزینه هر جلسه فیزیوتراپی شانه

هزینه هر جلسه فیزیوتراپی شانه به عوامل متعددی بستگی دارد، در هزینه فیزیوتراپی ممکن است خدمات مختلفی برای درمان بیمار صورت گیرد تعرفه های اولیه قیمت گذاری هر کدام از خدمات فیزیوتراپی شانه از سوی وزارت بهداشت تعیین و به مراکز و کلینیک های فیزیوتراپی ابلاغ می شود. لذا بر این اساس قیمت گذاری هر کدام از خدمات که برای فیزیوتراپی شانه انجام می شود، مطابق با تعرفه تعیین شده می باشد.

عوارض فیزیوتراپی شانه

فیزیوتراپی یک نوع درمان غیر تهاجمی می باشد که در فرآیند توانبخشی آسیب دارای حداقل عوارض برای بیماران می باشد. در فیزیوتراپی شانه، به ویژه پس از عمل آرتروسکوپی شانه، چنانچه همه احتیاطات مورد نیاز انجام پذیرد، بیمار عوارضی را تجربه نخواهد نمود. فقط در برخی مواقع احتمال دارد کمی حس درد یا کوفتگی بعد از انجام تمرینات شانه، درمان های دستی یا پس از افزایش دامنه ی حرکتی تجربه نماید که این مسئله کاملاً طبیعی می باشد و اثری بر روی روند کلی درمان فیزیوتراپی نخواهد داشت.

امروزه برای درمان درد زانو از روشهای غیر جراحی متعددی استفاده می‌شود که یکی از موثرترین آنها تزریق پی آر پی است. تزریق پی آر پی در اصفهان با نتایج بسیار درخشان توسط دکتر سلمان فلاح، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام می‌شود. لطفا جهت ارتباط با این مرکز و کسب اطلاعات بیشتر ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 91011414 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :محسن اولیایی [ 1402-05-17 ]
خسته نباشید دکتر عزیز . هزینه فیزیوتراپی شانه برای شکستگی ترقوه جلسه ای چه قدر است؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمان التهاب مفصل ساکروایلیاک با تزریق در مفصل ساکروایلیاکدرمان التهاب مفصل ساکروایلیاک با تزریق در مفصل ساکروایلیاک

ساکروایلئیت التهاب یک یا هر دو مفصل ساکروایلیاک شما است. این دو مفصل در جایی قرار دارند که ساکروم (آخرین بخش مثلثی شکل ستون فقرات) با ایلیوم (بخشی از لگن) برخورد می‌ کند. ساکروایلئیت منبع شایع کمردرد یا درد در باسن یا ران است. ... ادامه مطلب

دانستنی های کف پای صاف در کودکاندانستنی های کف پای صاف در کودکان

به دلیل اینکه انحنای کف پا و بیومکانیک پا بسیار حائز اهمیت است، بهتر است در سن چهار سالگی و در صورت مشکوک بودن به صاف بودن پای کودک به پزشک مراجعه کرده و پس از ارزیابی پزشک و اسکن کف پا و درمان مناسب از عارضه های جدی در بزرگسالی جلوگیری کنید. در ادامه مطلب به درمان صافی کف پا در کودکان پرداخته ایم. ... ادامه مطلب

کاربرد لیزر پر توان و فواید درمانی آن در طب فیزیکی و توانبخشیکاربرد لیزر پر توان و فواید درمانی آن در طب فیزیکی و توانبخشی

لیزر در فیزیوتراپی دارای ویژگیهای منحصر به فرد در حوزه درمان می باشد. لیزرتراپی، بافتهای آسیب دیده را با طول موج خاصی از نور مورد هدف قرار میدهد و در تسریع روند بهبودی و درمان آسیب مفصل، تاندون و لیگامانها مؤثر است. ... ادامه مطلب

جراحی بسته دیسک چیست و چگونه انجام میشود؟جراحی بسته دیسک چیست و چگونه انجام میشود؟

عمل بسته دیسک کمر و گردن از روش های نوین و تکنولوژی های پیشرفته ای است که متخصص ستون فقرات برای درمان درد مفصل کمر و گردن ناشی از اختلالات مختلف ستون مهره ها استفاده می کند . در این مقاله به بررسی جراحی بسته دیسک می پردازیم . ... ادامه مطلب