دکتر سلمان فلاح
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / خدمات در مطب / منوال تراپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

منوال تراپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

منوال تراپی یکی از تکنیک های مؤثر در فیزیوتراپی است که در درمان بسیاری از مشکلات ستون فقرات مانند کمردرد، گردن درد و درد های عضلانی مفید است. تکنیک های کشش مفاصل، عضلات، رباط ها و کپسول های مفصلی می تواند چسبندگی یا بافت اضافی که پس از آسیب یا عمل جراحی ایجاد شده را از بین برده و توانایی حرکت مفصل را بهبود بخشیده و دامنه حرکتی مفاصل را افزایش دهد. انجام منوال تراپی در اصفهان اثر بازدارنده بر روی ریشه های عصبی متصل به طناب نخاعی بدن و همچنین ریشه های عصبی موجود در محل آسیب دیده داشته و از انتشار درد به سایر نقاط بدن جلوگیری می کند. منوال تراپی سبب تحریک آزاد سازی هورمون های ضد درد شده و از این طریق نیز به کاهش درد و سایر مشکلات کمک می کند. در بسیاری از موارد پس انجام منوال تراپی، اغلب دردهایی که به وضوح دارای منشأ ستون فقرات هستند به‌صورت قابل ملاحظه بهبود یافته و در برخی موارد دردهایی که ارتباطی با ستون فقرات ندارند نیز بهبود می یابند. انجام تکنیک های درمان دستی هیچ عارضه جانبی ندارد به شرطی که توسط پزشک انجام شوند.

آنچه در این مطلب میخوانید

اثرات درمانی منوال تراپی

هدف منوال تراپی تحریک بافت نرم، تسکین ماهیچه‌های تنش، بهبود عملکرد مفصل و کاهش درد ناشی از آسیب‌های فیزیکی است. منوال تراپی مزایای زیادی دارد که در ادامه به چند مورد از آن اشاره می کنیم:

نحوه انجام منوال تراپی

درمان درمان دستی بر اساس وضعیت جسمانی فرد، توسط پزشک انجام می‌شود. روش انجام این تکنیک برای هر فرد متفاوت است و روی هر ناحیه از بدن هم به شکل خاصی انجام می‌شود. در این روش کارهایی مثل تحرک مفاصل در جهت‌های مشخص، جا انداختن مفصل، کشش عضلات و مفاصل، ماساژ عمیق روی بافت‌ها و تکنیک‌های فشاری انجام می‌شود. از منوال تراپی در درمان مشکلات گوناگون مثل آسیب کمر، آسیب گردن، آسیب نواحی عضلانی و دیگر نواحی بدن استفاده می‌شود که در این مورد فیزیوتراپیست تکنیک‌های مختلفی را بکار می‌گیرد.

تکنیک‌های درمان دستی

یک پزشک برای اینکه تکنیک‌های منوال تراپی را به درستی انجام دهد می‌بایست از بیومکانیک بدن انسان و نحوه به وجود آمدن آسیب و اختلالات در سیستم اسکلتی بدن، اطلاعات کاملی داشته باشد. در روش منوال تراپی ممکن است یک اشتباه سبب بروز آسیب‌های جبران ناپذیری برای فرد گردد. قسمت‌های آسیب‌دیده توسط پرشک ماساژ داده می‌شوند. از تکنیک‌های منوال تراپی می‌توان به حرکت مفاصل، تکنیک انرژی عضلانی، کشش عضله و تکنیک میوفاسیال یا آزادسازی مفصل اشاره کرد.

حرکت مفاصل

در تکنیک حرکت مفاصل، فیزیوتراپیست به تنهایی یا به کمک بیمار مفصل‌ها را در جهت‌های خاص حرکت می‌دهد که این امر سبب کشش مفصل و بافت‌های اطراف می‌گردد. با انجام این تکنیک درد بیمار کاهش یافته و مفاصل عملکرد طبیعی خود را باز می‌یابند. بازیابی عملکرد طبیعی به دلایلی چون آزاد شدن کپسول‌های مفصلی تحت فشار، شل شدن عضلات، باز شدن مفصل‌های قفل شده و از میان رفتن اتصالات اطراف مفصل اتفاق می‌افتد.

تکنیک انرژی عضلانی

یکی دیگر از تکنیک‌های منوال تراپی، تکنیک انرژی عضلانی است. این تکنیک منوال تراپی مفید و کاربردی، برای افراد دچار اسپاسم عضلانی، تکنیک انرژی عضلانی می‌باشد. تکنیک انرژی عضلانی سبب تقویت عضلات، بهبود وضعیت و عملکرد رباط‌های ضعیف شده می‌گردد، همچنین سبب افزایش دامنه حرکتی عضو دچار اختلال نیز می‌شود.

منوال تراپی

کشش عضله

کشش عضلانی یک نوع درمان دستی منوال تراپی است که در آن فرد در مدت معینی در موقعیتی خاص قرار می‌گیرد تا عضلات شل شوند. در واقع، فیزیوتراپیست ابتدا نقاط حساس را مشخص می‌کند و سپس در عضله آسیب‌دیده کشش ایجاد می‌کند. این کار باعث کاهش اسپاسم عضلانی شده که در نتیجه آن فرد کاهش درد و تنش در بافت عضله را تجربه خواهد کرد. از تکنیک کشش عضله می‌توان به عنوان درمان دستی برای بیماری‌هایی چون گردن درد و درد سیاتیک ، تاندونیت و سر درد استفاده کرد.

تکنیک میوفاسیال یا آزادسازی مفاصل

تکنیک میوفاسیال برای مواقعی استفاده می‌شود که هدف افزایش انعطاف‌پذیری، کاهش درد و کاهش محدودیت مفاصل باشد. فاسیال، سیستم تخصص یافته بدن است و از نظر ظاهری شباهت به تار عنکبوت دارد که همه بخش‌های بدن را به یکدیگر متصل می‌سازد. به طور طبیعی، بافت فاسیال حالت ریلکس و شکلی موجدار دارد؛ اما وقتی دچار آسیب شود، سفت و محدود می‌گردد و این گونه قدرت حرکت خود را از دست می‌دهد که به همین موضوع ختم نمی‌شود زیرا این بافت روی سایر قسمت‌های بدن نیز اثر می‌گذارد؛ بنابراین استفاده از تکنیک میوفاسیال یا آزادسازی مفاصل سبب بهبود وضعیت کلی بدن فرد می‌شود. این تکنیک برای درمان سندروم درد میوفاسیال گردن می‌تواند مفید باشد.

جلسات منوال تراپی

تعداد جلسات منوال تراپی با توجه به تشخیص پزشک، معاینه بیمار و درجه آسیب و همچنین شرایط بهبود بیمار تعیین می شود و برای هر ناحیه و هر عارضه متفاوت است.

کاندید مناسب منوال تراپی

برای افرادی که فعالیت های سخت و سنگین دارند و دائم حرکات را تکرار می کنند مانند کارگران، امدادگران، آتش نشان ها و ... انجام منوال تراپی بسیار مفید است. همچنین این کار برای اشخاصی و شاغلینی که ناگزیر هستند مدت های طولانی پشت میز بنشینند یا افرادی که کارشان را معمولاً ایستاده انجام می دهند ضروری می باشد.

موارد منع انجام منوال تراپی

اگرچه منوال تراپی برای بیماری که دچار درد مفاصل است، می‌تواند گزینه مناسبی برای درمان و کاهش درد باشد؛ اما با این حال برای برخی از افراد نباید درمان دستی توصیه شود. این افراد عبارتند از:

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

هزینه منوال تراپی

محاسبه هزینه منوال تراپی به چندین مورد بستگی دارد:

  1. مهارت و تجربه پزشک
  2. محل درمان
  3. مدت زمان منوال تراپی

عوارض منوال تراپی

به طور کلی این روش عوارض خاصی نداشته و مانند دیگر روش های فیزیوتراپی به بهبود و کاهش درد و آسیب نواحی مختلف بدن کمک می کند؛ اما اگر این روش توسط پزشک انجام نشود می تواند باعث مشکلاتی از جمله اختلال در سیستم اسکلتی بدن، آسیب رباط ها و ... آسیب های جبران ناپذیری شود.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح، برای رفع بسیاری از دردها، توانبخشی بیماران و درمان بسیاری از بیماری ها و عوارض ناشی از آنها، از روشهای موثری مانند ، طب سوزنی ، اوزون درمانی ، PRP ، مگنت درمانی ، شوک ویو درمانی ، تکارتراپی ، ورزش درمانی ، ارتوکین تراپی ، لیزر درمانی پرتوان و ... که همگی غیر جراحی بوده و به صورت سرپایی انجام می شوند، استفاده می شود. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول
تلفن : 91011414 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :هادی ابراهیمی [ 1402-05-17 ]
برای درد سیاتیک هم میتوان از منوال تراپی استفاده کرد؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سوزن درمانی چیست و چه کاربردهایی دارد؟سوزن درمانی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سوزن درمانی یا طب سوزنی یک روش درمانی سنتی چینی است که قدمت آن به هزاران سال پیش بر می گردد. در این روش، سوزن های جامد و باریکی در نقاط خاصی از بدن وارد می شود تا موجب بهبود سلامتی فرد و درمان بیماری شود. ... ادامه مطلب

آرتروز گردن چیست چه علائمی دارد و چگونه درمان میشود؟آرتروز گردن چیست چه علائمی دارد و چگونه درمان میشود؟

آرتروز گردن و درد دست زمانی رخ میدهد که بیماری در حال گسترش است و نیازمند رسیدگی سریع می باشد. آرتروز گردن و سر درد نیز یکی از علائم آرتروز گردن است و در موارد پیشرفته رخ می دهد. درمان آرتروز گردن با روشهای طب فیزیکی برای بیمارانی که از آرتروز گردن رنج می برند، جهت کمک به تسکین درد اهمیت زیادی دارد. ... ادامه مطلب

پارگی رباط صلیبی قدامی acl مفصل زانوپارگی رباط صلیبی قدامی acl مفصل زانو

یکی از شایع‌ ترین آسیب های زانو، رگ به رگ شدن یا پارگی رباط صلیبی قدامی است.ورزشکارانی که در ورزش های پرتقاضا مانند فوتبال و بسکتبال شرکت می کنند بیشت ... ادامه مطلب

توصیه های مناسب ورزشی در دوران حاملگیتوصیه های مناسب ورزشی در دوران حاملگی

خانم هاي باردار براي سلامت خود و جنينشان، از چگونگي وضعيت نشستن گرفته تا ايستادن و يا حتي اينکه چگونه در جلوي ظرفشويي بايستند، چگونه جارو برقي بکشند، بايد با ماما يا پزشک متخصص خود مشورت کنند و حتما برنامه روزانه ورزشي داشته باشند. ... ادامه مطلب